تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۶
 

سه شهید و بیش از 100 زخمی در تظاهرات «روز زمین» در غزه

Share/Save/Bookmark
سه شهید و بیش از 100 زخمی در تظاهرات «روز زمین» در غزه
 
طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین، تظاهرات روز زمین در نوار غزه تا بدین لحظه سه شهید و بیش از 100 زخمی در پی داشته است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: فلسطین اشغالی از صبح امروز (شنبه) شاهد تظاهرات و اعتصابات سراسری به مناسبت چهل و سومین سالگرد «روز زمین» و سالگرد آغاز تظاهرات بازگشت بوده است.
به نوشته خبرگزاری فلسطینی صفا، طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین،  تا بدین لحظه سه تن در نوار غزه با شلیک مستقیم سربازان صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند. یکی از شهدا به نام «محمد جهاد جودت شعث» جوان ۲۰ ساله صبح امروز و دو تن نیز عصر امروز به شهادت رسیدند.
همچنین تا کنون بیش از ۱۰۰ فلسطینی بر اثر شلیک مستقیم تیر و پرتاب گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور دچار سطوح مختلفی از جراحت شده‌اند. امدادرسانان و همچنین خودروهای امدادی نیز به دفعات هدف شلیک صهیونیست‌ها قرار گرفته‌اند.
امروز همچنین اولین سالگرد آغاز تظاهرات بازگشت بود. تظاهراتی که در یک سال اخیر هر جمعه برگزار شده و طبق آمار وزارت بهداشت فلسطین تاکنون ۲۶۶ نفر در طول یک سال برگزاری این راهپیمایی به شهادت رسیده‌اند که ۵۰ تن از آنان کودکان بوده و بیش از سی هزار نفر نیز مجروح شده‌اند.
«روز زمین» به واقعه‌ای اشاره دارد که در ۳۰ مارس ۱۹۷۶ رخ داد و طی آن صهیونیست‌ها ۲۱ هزار دونم از اراضی روستاهای منطقه «الجلیل» در شمال فلسطین اشغالی را تصاحب کرده و ساکنان اصلی آن‌ها را بیرون کردند که این واقعه موجب اعتصاب سراسری در فلسطین اشغالی و درگیری با صهیونیست‌ها شد و شش شهید، و ۴۹ زخمی و نزدیک به ۳۰۰ بازداشتی از فلسطینیان در پی داشت.


م
کد مطلب: 406114
مرجع : فارس