تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۲
 

صاحبان مسکن مهر: غیر از این بود۲۰۰ سال دیگر صاحبخانه نمی‌شدیم

Share/Save/Bookmark
صاحبان مسکن مهر: غیر از این بود۲۰۰ سال دیگر صاحبخانه نمی‌شدیم
 
برخی خریداران مسکن مهر در واکنش به طرح وزیر راه و شهرسازی برای توقف طرح مسکن مهر وجایگزینی طرح پس‌انداز تأکید کردند، اگر مسکن مهر نبود تا ۲۰۰ سال دیگر صاحبخانه نمی‌شدند و در ایران تاکنون کسی با پس‌انداز صاحبخانه نشده که ازاین‌پس بشود.
هم اندیشی به نقل از تسنیم، اندکی پس از افزایش تاریخی قیمت مسکن در سال ۸۵، خانه‌دار شدن در ایران به چیزی تقریباً شبیه رؤیا تبدیل شد.

مسکن آن‌چنان گران شد که ورود به بازار جهت تهیه سرپناه برای بخش قابل توجهی از مردم غیرممکن شد. در روزگاری که امید چندانی برای گذر از این دوران قابل تصور نبود، طرح مسکن مهر در کشور وارد فاز عملیاتی شد. بر اساس این طرح متقاضیان واجد شرایط در قبال آورده‌ای بین ۷ تا ۱۵ میلیون تومان صاحب خانه‌هایی با متراژهای متفاوت می‌شدند.

البته سال گذشته قیمت ساخت در این طرح به‌واسطه افزایش قیمت مصالح ساختمانی تغییر کرد، اما به‌هرحال در گران‌ترین پروژه‌های این طرح که مختص شهر جدید پردیس است متقاضی با آورده حدود ۴۰ میلیون تومانی صاحب خانه‌ای با ارزش افزوده حداقل ۱۰۰ میلیون تومانی می‌شود.

با خداحافظی احمدی‌نژاد از پاستور، زمزمه‌هایی در خصوص توقف مسکن مهر به گوش رسید. هرچند وزیر تازه‌وارد راه و شهرسازی بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام این پروژه تأکید دارد، اما درعین‌حال ادامه این طرح را مساوی با افزایش تورم می‌داند.

علاوه بر اینکه به‌اعتقاد برخی کارشناسان و اقتصاددانان، دلیل آخوندی برای این موضعگیری با اصول اقتصاد همخوانی چندانی ندارد، بسیاری از افرادی که هم‌اکنون در پروژه‌های مسکن مهر ساکن شده‌اند می‌گویند اگر این طرح نبود آرزوی خانه‌دار شدن تا ابد به دلشان می‌ماند. مردم می‌گویند با مسکن مهر خانه‌دار شدن در ایران دیگر رؤیا نیست.

*کسی با پس‌انداز صاحبخانه نمی‌شود/ توقف مسکن مهر به‌ضرر دولت روحانی است

در همین رابطه و در ادامه بررسی واکنش‌های مردمی به طرح وزیر راه و شهرسازی برای توقف طرح مسکن مهر، با برخی خریداران مسکن مهر گفت‌وگو کردیم که شریفی که در شهر جدید پردیس ساکن است حرف‌های جالبی درباره مسکن مهر می‌زند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، گفت: تا قبل از تحویل مسکن مهر و ثبت‌نام در این طرح همیشه به همسرم می‌گفتم که ما تا ۲۰۰ سال آینده خانه‌دار نمی‌شویم. چند تن از همسایه‌ها قبل از تحویل مسکن مهر هر سال یا دو سال یک‌بار ناچار به اسباب‌کشی بودند و خسارت زیادی به وسایل آنها وارد می‌شد.

از سوی دیگر با مشکلات زیادی از جمله آزار و اذیت صاحبخانه‌ها، پرداخت اجاره بالا، صرف وقت بسیار برای پیدا کردن مسکن متناسب با سطح درآمد خانوار و... مواجه بودند، اما خوشبختانه امروز بسیاری از مردم به‌مدد طرح مسکن مهر صاحبخانه شده‌اند و دیگر این قبیل مشکلات را ندارند.

وی با اشاره به سخنان وزیر راه و شهرسازی دراین‌باره که فقط مردم با پس‌انداز می‌توانند صاحبخانه شوند، گفت: به‌نظرم این اظهارات درست نیست. در نظر بگیرید چگونه با وضعیت اقتصادی کنونی یک فرد می‌تواند پس‌انداز داشته باشد. مگر مردم چقدر حقوق می‌گیرند که از باقی‌مانده آن بتوانند برای خانه‌دار شدن پس‌انداز کنند.

وی افزود: به‌فرض این‌که کسی بتواند ماهانه یک میلیون تومان پس‌انداز کند با قیمت کنونی مسکن باید حداقل ۲۵۰ میلیون تومان برای خرید یک خانه ۵۰متری در محله‌های پایین شهر هزینه کند. بنابراین این فرد باید از امروز تا ۲۱ سال دیگر پس‌انداز کند تا بتواند در سال ۱۴۱۳ صاحبخانه شود. حالا در این حدود یک ربع قرن چه اتفاقاتی در حوزه اقتصاد می‌افتد، بماند.

وی تصریح کرد: یک سال پس از شروع زندگی مشترک در طرح مسکن مهر ثبت‌نام کردیم و در سال سوم در این خانه مهری ساکن شدیم. در مجموع ۱۲ میلیون تومان برای این خانه پرداخت کردم که با هزینه‌های جانبی حدود ۲۵ میلیون تومان خرید این آپارتمان هزینه داشت.

این ساکن مسکن مهر با اشاره به این که متوقف کردن مسکن مهر که وزیر راه و شهرسازی آن را مطرح کرده به‌ضرر مردم تمام می‌شود، افزود: این اقدام در نهایت به‌ضرر روحانی تمام می‌شود، واقعیت این است که قشر مستضعف نمی‌تواند با پس‌انداز خانه‌دار شوند.

شریفی تأکید کرد: مسکن مهر خیلی از جوانان را به ازدواج ترغیب کرد، جوانانی که عدم توانایی مالی تأمین مسکن یکی از مهم‌ترین دلایل برای گریز از ازدواج بود.

انتظار ۴۰۰ساله برای خرید خانه

به‌اعتقاد یکی دیگر از کسانی که سال گذشته مسکن مهر خود را تحویل گرفته است، نباید در دولت روحانی، شخص وزیر راه و شهرسازی توپ را به زمین مردم بیندازد.
این فرد که خود را قربانی و کارمند بانک معرفی کرد، دراین‌باره ادامه داد: دولت روحانی اگر مسکن مهر را متوقف کند، قیمت مسکن به‌شدت افزایش یافته بازار مشکن دچار بحران خواهد شد.

وی افزود: با وجود آنکه به‌دلیل شغلی که دارم می‌توانم تسهیلات مناسبی را دریافت کنم، اما بازهم نمی‌توانستم با حقوق کارمندی و پس‌انداز بسیار ناچیزی که کمتر از ۵۰ هزار تومان در ماه است در شهرستان‌ خانه بخرم چه برسد آنکه بتوانم در پایتخت واحدی را خریداری کنم.

وی با بیان "با پس‌انداز ماهانه ۵۰ هزار تومان ۴۰۰ سال زمان می‌برد تا بتوانم یک سرپناه بخرم"، تصریح کرد: عمر حضرت نوح را که ندارم، دولت به‌جای آن‌که توپ را به زمین مردم بیندازد، به‌فکر برطرف کردن مشکلات مسکن مهر باشد و این طرح را با اصلاح اشکالاتی که دارد به‌نحو احسن اجرا کند.

قربانی در پایان تأکید کرد: افرادی که از طریق طرح مهر خانه‌دار شده‌اند، همیشه به جان احمدی‌نژاد دعا می‌کنند.

با پس‌انداز می‌توانم پراید بخرم

محسنی، کارمند شرکت کامپیوتری در پاسخ به این پرسش که اگر طرح مسکن مهر نبود، چه برنامه‌ای برای صاحبخانه شدن داشتید، گفت: امروز باید حداقل ۳۰۰ میلیون تومان داشته باشید تا بتوانید برای خرید وارد بازار مسکن شوید. البته این خانه‌ای که می‌خرید حداقل‌ها را داشته در مناطق حاشیه‌ای شهر قرار دارد.

وی تصریح کرد: به‌فرض این‌که تمام حقوقم را پس‌انداز کنم، ۳۰۰ ماه طول می‌کشد تا بتوانم هزینه خرید یک خانه را تأمین کنم. یعنی ۲۵ سال دیگر که ۵۰ساله شده‌ام می‌توانم وارد بازار مسکن شوم، البته به این شرط که قیمت‌ها تغییری نکرده و مانند امروز باشد. وگرنه ربع قرن دیگر با ۳۰۰ میلیون شاید بتوانم یک پراید هاچ‌بک مدل سال ۱۴۱۷ بخرم.

وی با تأکید بر این‌که مسکن مهر کاری کرد تا رؤیای خانه‌دار شدن به حقیقت پیوست، گفت: کاری به جانمایی واحدهای مسکن مهر ندارم، اما تعداد زیادی از مردم در این طرح خانه‌دار شدند و از دولت روحانی می‌خواهیم برای خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد طرح مسکن مهر را با اصلاحاتی در آن ادامه دهد.

امیدی که زنده شد

علیزاده که به‌دلایلی نتوانسته در مسکن مهر ثبت‌نام کند در تماس خبرگزاری با انتقاد از سخنان یک‌شنبه‌شب وزیر راه و شهرسازی در خصوص نظرخواهی درباره ادامه طرح مسکن مهر، گفت: بر اساس قانون اساسی دولت مکلف به تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد است و هرچند در گذشته کم‌کاری‌های زیادی در این حوزه داشته‌ایم، اما اجرای طرح مسکن مهر امید خانه‌دار شدن را پس از چند دهه در دل مردم زنده کرد.

وی با بیان "به‌دلیل این‌که شرایط مسکن مهر را نداشتم نتوانستم در این طرح ثبت‌نام کنم"، گفت: چند وقتی است که تمام شرایط ثبت‌نام مسکن مهر را دارا هستم و امیدوار بودم دولت جدید ثبت‌نام جدید را آغاز کند، اما دولت می‌گوید فقط پروژه‌های نیمه‌تمام این طرح را تکمیل می‌کند.

علیزاده ادامه داد: تکلیف امثال من که نمی‌توانیم خانه بخریم چیست، وزیر راه و شهرسازی چگونه می‌خواهد برایم سرپناه تهیه کند. به‌نظرم استفاده از صندوق‌های پس‌انداز برای ساخت و عرضه مسکن در شرایط کنونی کشور کارایی ندارد، چراکه با درآمدهای کنونی و قیمت‌های نجومی فقط افراد پولدار می‌توانند خانه بخرند که تعداد آنها نیز بسیار بسیار کم است.

وی تأکید کرد: از دولت روحانی انتظار داریم علاوه بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، برای شروع پروژه‌های جدید در طرح مسکن مهر برنامه‌ریزی جامعی انجام دهد.

وزیر می‌تواند با صندوق پس‌انداز خانه بخرد؟

مهاجرانی متقاضی طرح مهر که هنوز واحد مسکن خود را تحویل نگرفته در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، گفت: ماهانه یک میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم و از این مبلغ فقط می‌توانم ۲۰ هزار تومان را پس‌انداز کنم. دولت چگونه با این پس‌انداز می‌تواند قدرت خرید مرا در بازار مسکن ۶ تا ۷ برابر کند.

وی تصریح کرد: سال گذشته در طرح مهر ثبت‌نام کردم و قرار است با پرداخت حدود ۳۰ میلیون تومان در شهر جدید پردیس صاحبخانه شوم، اگر پایین‌ترین قیمت مسکن در تهران را ۲.۵ میلیون تومان در نظر بگیریم با مبلغ مذکور می‌توان ۱۲ متر مربع مسکن بخرم.

مهاجرانی که خود را مهندس عمران معرفی کرد، ادامه داد: این در حالی است که با احتساب تسهیلات مسکن مهر در مجموع ۵۵ میلیون تومان برای یک واحد ۹۰ متر مربعی پرداخت می‌کنم.

وی با اشاره به سخنان وزیر راه و شهرسازی در خصوص صندوق‌های پس‌انداز برای خانه‌دار کردن مردم، اظهار کرد: یک سؤال از وزیر دارم، آیا آقای آخوندی می‌تواند با حقوقی که از دولت می‌گیرد با مکانیسم صندوق‌های پس‌انداز می‌تواند خانه‌دار شود. چقدر زمان می‌برد تا فردی با سطح درآمد وزیر بتواند صاحبخانه شود؟/خ
کد مطلب: 175533