تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۶
 

خودکفایی درتولید گندم

Share/Save/Bookmark
وزیر کشاورزی مصر گفت: مصر به عنوان بزرگ ترین وارد کننده گندم در دنیا در صورت افزایش ظرفیت سیلوهای گندم خود به ۱میلیون تن در سال، قادر خواهد بود، به خود کفایی در تولید گندم برای نان یارانه‌ای خود تا سال ۲۰۱۹ برسد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: وزیر کشاورزی مصر گفت: کشور مصر به عنوان بزرگ ترین وارد کننده گندم در دنیا در صورت افزایش ظرفیت سیلو های گندم خود به ۱ میلیون تن در سال،قادر خواهد بود به خود کفایی در تولید گندم برای نان یارانه ای خود تا سال ۲۰۱۹ برسد.

ایمن ابو حدید وزیر کشاورزی مصر بیان کرد: البته خود کفایی در تولید گندم به عنوان هدف همیشگی دولت‌های پیشین مطرح بوده است.

وی افزود: منظور من از خودکفایی در تولید گندم، خود کفایی در گندم مورد استفاده در قرص نان دولتی که بالغ بر ۹ میلیون تن در سال بر آورد می‌شود، است.

به گفته او، ما به شرط آنکه بتوانیم به ساخت سیلو اقدام کرده و سالیانه ۱ میلیون تن به ظرفیت آن اضافه کنیم، قادر خواهیم بود، از اکنون تا ۶ سال آینده به این هدف دست یابیم.

ظرفیت ذخیره سازی گندم مصر در حال حاضر ۱.۵ میلیون تن است، ولی امارات متحده عربی تعهد کرده است تحت بخشی از بسته کمکی مالی ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری خود به ساخت ۲۵ سیلوی گندم جدید هر یک به ظرفیت ۶۰ هزار تن اقدام کند.

در صورت تحقق این مسئله ظرفیت ذخیره گندم مصر به سه میلیون تن در سال تا اواسط سال ۲۰۱۴ افزایش خواهد یافت.

ابو حدید در ادامه بیان کرد: ما با کار سخت در نظر داریم طی شش ماه به این هدف برسیم.

مصر سالانه حدود ۱۰ میلیون تن گندم از خارج از کشور به وسیله خریداران دولتی و خصوصی وارد می کند.

دولت نان یارانه‌ای دولتی به اندازه یک بشقاب کوچک را به قیمت کمتر از ۱ سنت آمریکا برای میلیون ها مصری تهیه می‌کند.

این برنامه سالیانه هزینه‌ای به میزان ۲۱ میلیارد پوند مصر (معادل ۳ میلیارد دلار) را در بر خواهد داشت.
الف/
کد مطلب: 190685