تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۸
 
مدیرکل کشاورزی استان سلیمانیه عراق:

نگاه مردم اقلیم کردستان به سمت کالاهای ایرانی مثبت است/ عدم استفاده مناسب از بازارهای عراق از سوی ایران/ بازار عراق در دست دیگر رقبا

Share/Save/Bookmark
نگاه مردم اقلیم کردستان به سمت کالاهای ایرانی مثبت است/ عدم استفاده مناسب از بازارهای عراق از سوی ایران/ بازار عراق در دست دیگر رقبا
 
مدیرکل کشاورزی استان سلیمانیه عراق نگاه مردم اقلیم کردستان را به سمت کالاهای ایرانی مثبت است، گفت: این نگاه می‌تواند بستر را برای تقویت تعاملات اقتصادی و علمی با محوریت بخش کشاورزی بین اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی افزایش دهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: فریدون عمرحسین چهارشنبه‌شب در نشست مشترک با فعالان بخش کشاورزی استان کردستان و جمعی از مدیران حوزه تجارت و بازرگانی استان در سنندج اظهار کرد: توانمندی‌های بخش کشاورزی استان کردستان به ویژه در بخش تولید گوشت مرغ قابل توجه است ولی متاسفانه صادرات گوشت مرغ ایران به اقلیم کردستان کم است.
وی خاطرنشان کرد: استفاده نکردن ایران از این ظرفیت موجب شده است بازار اقلیم در اختیار سایر رقبا قرار گیرد که امیدواریم تمهیدات لازم در این راستا صورت بگیرد.
مدیرکل کشاورزی استان سلیمانیه عراق با بیان اینکه نگاه مردم اقلیم کردستان عراق به سمت کالاهای ایرانی مثبت است، افزود: این نگاه می‌تواند بستر را برای تقویت  تعاملات اقتصادی و علمی با محوریت بخش کشاورزی بین اقلیم کردستان و جمهوری اسلامی افزایش دهد.
عمرحسین به اهداف سفر سه روزه هیئت کشاورزی سلیمانیه عراق به کردستان ایران اشاره کرد و گفت: علاوه بر بازدید از برخی واحدهای تولیدی و کشاورزی، چندین تفاهم‌نامه همکاری نیز انعقاد شده است.
به گفته وی،  9 سال پیش تفاهم‌نامه همکاری بین استان سلیمانیه عراق و کردستان ایران امضا شد و از آن زمان تاکنون گام‌های مهمی برداشته شده است.
وی از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی بین وزیر کشاورزی اقلیم کردستان عراق و وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و استاندار کردستان و استاندار سلیمانیه در سال‌جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: توسعه صادرات بین اقلیم کردستان عراق و ایران، تضمین صادرات کالاهای کشاورزی و محصولات دامی و پیگیری مفاد تفاهم‌نامه‌های گذشته از جمله مباحثی است که در این سفر به آن پرداخته خواهد شد.
مدیرکل کشاورزی استان سلیمانیه عراق با بیان اینکه بیشتر مفاد این تفاهم نامه‌ها اجرایی شده است، اظهار کرد: ایجاد بسترهای لازم برای توسعه و تقویت بیش از پیش همکاری‌های دو طرف در حوزه کشاورزی از مهم‌ترین خواسته‌های ما است که امیدواریم این مهم بستر تقویت بیش از بیش بخش کشاورزی را فراهم کند.
هیئتی متشکل از مسئولان دامپزشکی، کشاورزی و گمرک استان سلیمانیه اقلیم کردستان به سرپرستی فریدون عمرحسین دیروز از طریق مرز باشماق مریوان وارد استان کردستان شدند و قرار است در مدت سه روز سفر آنها از توانمندی‌های بخش کشاورزی استان کردستان بازدید نمایند.


د
کد مطلب: 306027
مرجع : فارس