تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷
 
عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس:

محیط‌ زیست با فولاد مبارکه جدی‌تر برخورد کند

Share/Save/Bookmark
محیط‌ زیست با فولاد مبارکه جدی‌تر برخورد کند
 
عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده در سراسر کشور از نظر آلایندگی، سازمان محیط‌زیست باید با آلایندگی شرکت فولاد مبارکه و صنایعی نظیر آن به صورت جدی‌تر برخورد کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: علی ایرانپور با اشاره به شرایط آلایندگی شرکت فولاد مبارکه و اهمیت برخورد با آلایندگی این شرکت اظهار داشت:  فولاد مبارکه از ابتدای دی‌ماه 93 که رسماً در لیست شرکت‌های آلاینده قرار گرفت تا یک دی سال 94 در لیست صنایع آلاینده قرار دارد و از دید سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان صنعت آلاینده به حساب می‌آید.
وی پیرامون پرداخت عوارض آلایندگی این شرکت افزود: بر اساس قانون فولاد مبارکه باید هر سه ماه جریمه آلایندگی خود را به حساب اداره‌کل امور مالیاتی استان واریز کنند و از طریق این اداره‌کل بین شهرستان‌هایی که در معرض آلایندگی آن قرار گرفته‌اند، واریز شود.
عوارض صنایع ملی، در سطح منطقه تقسیم می‌شود
عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس صریح کرد: چند صنعت در سطح استان اصفهان همچون ذوب‌آهن، فولاد مبارکه و پالایشگاه اصفهان، ملی هستند و عوارض آن‌ها از حدود چند سال پیش بین چند شهرستان تقسیم می‌کنند زیرا آلایندگی آنها منطقه‌ای به شمار می‌رود.
وی افزود: فولاد مبارکه در مقطعی به 11 شهرستان و در مقطع دیگر به 8 شهرستان بر‌اساس بخشنامه دولتی و توافقات صورت گرفته در استانداری وقت اصفهان، عوارض آلایندگی را تقسیم می‌کرد.
ایرانپور به بحران آلایندگی و وارونگی دما در شهرهای مختلف کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر بحث آلودگی هوا در کشور داغ است و در شهرهایی مانند تهران، اصفهان و اراک بسیار شدید است، باید در این زمینه اقدامات جدی صورت گیرد.
فولاد مبارکه برای کاهش آلودگی خود جدی‌تر اقدام کند
وی افزود: از سوی دیگر اگر در اصفهان به‌دنبال کاهش آلودگی هوای اصفهان هستیم، یکی از راهکارهای آن کاهش آلایندگی صنایع اصفهان نظیر فولاد مبارکه و ذوب‌آهن است و به نظرم در این حوزه جای کار زیادی وجود دارد بنابراین سازمان محیط زیست باید جدی‌تر با صنایع آلاینده برخورد کند.
بده بستان برای خروج یک صنعت از لیست آلاینده‌ها
عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس خاطرنشان کرد: متأسفانه در ماه‌های گذشته شاهد بده بستان‌هایی بودیم که بر این اساس شرکت سیمان سپاهان مبارکه از لیست شرکت‌های آلاینده بیرون آمد اما بر اساس شواهد و اعتراض مردم شهر دیزیچه مبارکه، این شرکت آلاینده است.
وی افزود: سازمان محیط زیست باید جدی‌تر وضعیت آلایندگی این صنعت را بررسی کند زیرا این صنعت برای مزارع، درختان، انسان‌ها و زاینده‌رود که از کنار این شهر عبور می‌کند، بسیار آسیب‌زا است.
پایش سرزده از صنایع مشکوک به آلایندگی
ایرانپور خاطرنشان کرد: ما در روزهای گذشته با معاون حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست و به صورت جداگانه با رئیس سازمان محیط زیست در حاشیه جلسه کمیسیون کشاورزی جلساتی برگزار کرده و در این جلسات مقرر شد، صنایعی که در شهرستان مبارکه مردم نسبت به آلایندگی آنها اعتراض دارند، به صورت سرزده و مداوم توسط سازمان محیط زیست مورد پایش قرار گیرند.
وی بیان کرد: بر این اساس شرکت سیمان سپاهان، هفت‌تیر ایران، نیروگاه گازی چهلستون و دیگر صنایع در شهرستان مبارکه مورد پایش قرار می‌گیرند.
عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس با اشاره به اهمیت تلاش فولاد مبارکه برای کاهش آلودگی خود اضافه کرد: بر اساس شواهد فولاد مبارکه تا پایان امسال در لیست صنایع آلاینده قرار گرفته و باید با جدیت برای رفع آلایندگی خود اقدام کند اما در حال حاضر رضایت کافی از شرایط آلایندگی فولاد مبارکه نداریم.
نگران آلایندگی شرکت‌های صنعتی هستیم
وی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت کنونی، نگران آلایندگی‌های موجود در نقاط مختلف کشور هستیم و این موضوعات سبب می‌شود که دغدغه‌ها روی آلایندگی صنایع آلاینده بیشتر می‌شود.
ایرانپور افزود: سازمان محیط زیست و اداره‌کل باید با صنایع آلاینده جدی‌تر برخورد کنند تا شاهد کاهش آلایندگی در سطح شهرستان و استان باشیم.

م
 
کد مطلب: 315676
مرجع : تسنیم