تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۲
 
رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش

فیلمبرداری‌های شبانه پهپادهای نداجا بر فراز ناوهای بیگانه

Share/Save/Bookmark
 
معاون عملیات نیروی دریایی ارتش می‌گوید پهپادهای این نیرو بارها در شب بر فراز شناورهای بیگانه پرواز کرده و چندین ساعت فیلم از آنها در اختیار نیروی دریایی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رزمایش بزرگ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با نام ولایت94 روز گذشته با انجام رژه یگان های سطحی، زیر سطحی و پروازی نداجا در آبهای دریای عمان به پایان رسید.
این رزمایش که بزرگترین رزمایش سالیانه نیروی دریایی ارتش محسوب میشود در گسترده ای به مساحت 3 میلیون کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا مدار 10 درجه شمال اقیانوس هند برگزار شد.

امیر سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش و معاون عملیات نداجا در پایان این رزمایش به جمع بندی کوتاه از این رزمایش پرداخت.
وی هدف اصلی برگزاری رزمایش ولایت94 را افزایش ارتقای آمادگی رزمی و نمایش قدرت بازدارندگی نظام جمهوری اسلامی در پهنه آب‌های آزاد و شمال اقیانوس هند عنوان کرد و گفت: اما هر مانوری اهداف فرعی دیگری نیز دارد که یکی از آنها انتقال دانش و تجربه به کارکنان جوان نیرو بود.

سخنگوی رزمایش ولایت 94 افزود: هدف بعدی این رزمایش آزمایش تجهیزات جدید با اجرای سناریوهای تاکتیکی بود که ازجمله آنها می توان به رادارهای باند L اشاره کرد که اخیرا توسط مرکز جهاد خودکفایی نداجا تولید و برای ارزیابی میزان کارایی و رصد اهداف سطحی و هوایی به‌کارگیری شد.
دریادار موسوی ادامه داد: با انجام این آزمایشات، نقطه‌نظرات کارکنان ما برای هرچه بهتر شدن این سامانه قبل از تولید انبوه به سازندگان منتقل می‌شود.
وی با بیان اینکه سامانه‌های تسلیحاتی، موشکی، توپخانه،‌ جنگال و ارتباطی نیز در این رزمایش مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفت، تصریح کرد: برخی از سامانه‌های جنگال برای اولین بار در این رزمایش بکار گرفته شد که آزمایشات آن نیز موفقیت‌آمیز بود.

معاون عملیات نداجا تصریح کرد: یک نمونه از این سامانه‌های جنگال، به‌صورت واقعی یک فروند پهپاد خودی را پس از خارج کردن از کنترل هدایت کننده اصلی، در اختیار خود گرفت و موفق به باز کردن چتر و فرود اضطراری آن در منطقه مورد نظر خود شد.
دریادار موسوی در بخش دیگری از گفتگوی خود با فارس خاطرنشان کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم نیروی دریای ارتش آمادگی کامل برای برقراری امنیت در آب‌های خود را دارد و اگر کشورهای همسایه مشارکت و از قابلیت‌های خود استفاده کنند، یقینا نیاز به حضور نامشروع بیگانه در منطقه نیست و این باعث می‌شود وحدت رویه‌ای بین کشورهای منطقه ایجاد شود.

وی در ادامه به موضوع رصد ناو هواپیمابر آمریکایی توسط یگانهای زیرسطحی وپهپادی نداجا اشاره کرد و افزود: رصد کلیه تحرکات و فعالیت‌های یگان‌های فرامنطقه‌ای از حدود یک ماه قبل از شروع رزمایش به‌صورت ویژه در دستورکار بود و بازخورد آن نیز در اختیار طراحان و برنامه‌ریزان اصلی رزمایش قرار گرفت و بخش‌های مختلف رزمایش برمبنای آخرین اخبار و وضعیت تحرکات نیروهای فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای اجرا شد.
موسوی با اشاره به اظهارات فرماندهان آمریکایی در خصوص رصد ناو هواپیمابر آنها به‌وسیله پهپاد نیروی دریایی ارتش گفت: هرچند که آنها گفته‌اند این موضوع مربوط به گذشته است، اما مهم این است که رصد نامحسوس و به دور از چشم آنها در نیروی دریایی ارتش صورت می‌گیرد.

معاون عملیات نیروی دریای ارتش تأکید کرد: در هین رزمایش به یک ناوشکن دیگر آنها نیز توسط یگان‌های پروازی اخطار دادیم و این یگان هم تحت رصد ما قرار داشت.
دریادار موسوی تأکید کرد: ما نه تنها تصاویری در روز، بلکه تصاویر زیادی از رصد شناورهای خارجی توسط پهپادهایمان در شب داریم و اگر لازم باشد می‌توانیم چندین ساعت از این فیلم‌ها را پخش می‌کنیم.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: در رزمایش ولایت94 برخی از طرح‌های عملیاتی شبیه‌سازی و در محیطی کاملاً واقعی اجرا شد تا عملکرد فرماندهان و یگان‌های در صحنه بررسی شود.
معاون عملیات نداجا تصریح کرد: در این رزمایش از هر بخش نیروی دریایی قسمت کوچکی حضور داشت و این عزیزان در کنار هم نمونه‌ای از به‌کارگیری کلیه سامانه‌های نیرو را در محدوده‌ای گسترده و وسیع با هدایت و مدیریت خوب و عملکرد صحیح و به‌موقع فرماندهان در صحنه نشان دادند.

دریادار موسوی در پایان خاطرنشان کرد: همه این تمرینات بدون هیچ سانحه‌ای که منجر به خسارت جانی و مالی شود برگزار شد که یک ویژگی منحصر به فرد محسوب می‌شود.د
کد مطلب: 322280
مرجع : فارس