تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۲۹
 
سید حسن نصرالله:

مرحله جدید جنگ روانی عربستان علیه حزب الله آغاز شده است/مقابل جنایت عربستان در یمن ساکت نمی‌نشینیم

Share/Save/Bookmark
 
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به مواضع اخیر رژیم سعودی علیه لبنان و توقف کمک مالی این رژیم به ارتش لبنان اعلام کرد هبه تسلیحاتی عربستان به لبنان نه به دلیل مواضع ضد سعودی حزب‎الله، بلکه پس از مرگ ملک عبدالله متوقف شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی سه‎شنبه شب خود به مسائل مهم مربوط به لبنان و منطقه و مواضع اخیر عربستان در قبال لبنان پرداخت.

دبیرکل حزب الله لبنان در ابتدای سخنرانی خود به اتخاذ مواضع اخیر عربستان علیه لبنان اشاره کرد و گفت: پس از موضوع توقف کمک مالی‌ عربستان به ارتش لبنان، در کشور و منطقه شاهد حملات سیاسی و تبلیغاتی گسترده از سوی عربستان و برخی کشورهای خلیج [فارس] و همچنین از سوی برخی جریان‌ها سیاسی لبنانی، هستیم.

وی تأکید کرد که حزب‌الله لبنان واکنش خاصی به این جریان‌سازی‌ها نشان نداده است، اما این موضوع باعث شده تا لبنان در یک بحران سیاسی و تبلیغاتی قرار گیرد و موجب نگرانی‌هایی شده است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: حملات سیاسی و تبلیغات رسانه‌ای علیه حزب الله، لبنان را وارد فضای جدید از تنش و درگیری کرده است.

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه شایعات زیادی علیه وی و حزب الله در افکار عمومی از سوی برخی جریان‎ها در حال مطرح شدن است، ابراز داشت که مرحله جدیدی از جنگ روانی عربستانی‌ها آغاز شده است.

وی با اشاره به اینکه اخیرا تنش در فضای سیاسی لبنان توسط سعودی‌ها تشدید شده است، تصریح کرد که سخنانی از جانب جریان‌های ناشناس مطرح می شود و در آن مدعی شدند که نیروهای حزب الله وارد برخی مناطق شده‌اند و هدف این سخنان دامن زدن به فتنه شیعه و سنی است.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به بیانیه‌های اخیر کشورهای حاشیه خلیح فارس در زمینه ممانعت از سفر اتباعشان به لبنان هم گفت: این کشورها درحالی از اتباعشان خواسته‌اند به لبنان سفر نکنند و این کشور را ترک کنند که دلیل برای این امر ذکر نمی‌کنند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه در لبنان مشکلات امنیتی و خطر جنگ داخلی وجود ندارد، گفت: این ادعاها صحت ندارد و بی پایه و اساس است.

دبیرکل حزب الله با اشاره به پخش برنامه‌ای توهین‌آمیز از سوی شبکه عربستانی «mbc» علیه حزب الله، افزود: بدون شک اعتراضات جوانان و عکس‌العمل جامعه به برنامه mbc باعث شده تا جامعه لبنان نگران شود، اما در رابطه با حزب‌الله باید گفت که ما قوی هستیم و به نسبت پنج سال گذشته، در شرایط بهتری قرار داریم؛ ما تحت فشار نیستیم و در عین حال بر امنیت و ثبات لبنان نیز تاکید داریم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: عربستان و اسرائیل و طرف‌های دیگر به دنبال فتنه شیعه و سنی در لبنان هستند بنابراین آیا این درست است که ما نیز در خدمت این طرح باشیم؟

سید نصرالله با تأکید بر اینکه نیازی به آمدن به خیابان‌ها نیست، افزود: از شما می‌خواهم هنگامی که یک برنامه‌ای علیه من یا حزب‌الله ساخته می‌شود، به خیابان‌ها نیایید و ما باید عکس‌العملی را انجام دهیم که در راستای منافع دشمن نباشد و منافع خود ما را پیش ببرد.

وی در این مورد باز هم تأکید کرد: هنگامی که یک جاده را می‌بندیم، آیا مثلا راه رفت و آمد کارمندان آن شبکه را بسته‌ایم یا راه سرمایه‌گذار سعودی آن را؟  یا اینکه واقعا مزاحم مردم شده‌ایم؟ عکس‌العمل باید حساب شده و مفید باشد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه انتقاد خود از سیاست توهین‎آمیز شبکه «mbc» گفت: هنگامی که برخی رسانه‌ها تا این حد سطح کارشان پایین می‌آید، صرفا نشانه ضعف  آن‌هاست. شاید کسی بخواهد تا علیه ما تبلیغات رسانه‌ای انجام دهد، اما در این سطح اگر باشد فقط نشانه ضعف است .

نصرالله در واکنش به برگزاری تظاهرات در خیابان‌های لبنان در اعتراض به پخش فیلم توهین آمیز این شبکه سعودی گفت: جوانانی که می خواهند از حق دفاع کنند این اجازه را ندارند که دست به چنین خطایی بزنند.

وی ابراز داشت: افرادی که دست به چنین اقدامی می زنند، چهره همقطاران خود را تخریب کردند و به اسرائیل خدمت کردند و مهمترین کسی که چنین فتنه ای را می خواهد عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی هستند، از این رو گام نهادن در این مسیر حرام است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه دامن زدن به تنش‌ها در لبنان کمکی به اوضاع نمی کند، تصریح کرد که برخی طرف‌ها از برگزاری انتخابات شهرداری ها نگران هستند و می گویند شرایط امنیتی به گونه ای است که نمی تواند برگزار شود.

نصرالله افزود: منافع ملی در این است که گفت وگوهای دو جانبه با جریان «المستقبل» ادامه یابد، ولی طرف مقابل با ما در این زمینه هم عقیده نیست.

دبیرکل حزب الله ابراز داشت که حزب الله قصد کناره گیری از دولت را ندارد چراکه تمایل به ادامه همکاری با دولت داریم و این دولت شریک ما به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه حزب الله نظراتش را به کسی تحمیل نمی کند و اجازه نمی دهد طرفی چیزی به آن تحمیل نماید، طرفداران مقاومت در لبنان را به آرامش دعوت کرد.

سید حسن نصرالله از مسئولان حزب الله خواست تا مانع از برگزاری چنین تجمعاتی شوند و تصریح کرد که چنین تجمعاتی بی فایده است و باید با هماهنگی با برادران جنبش امل این مسئله را حل کرد.

وی ابراز داشت: اجتهاد در این زمینه قابل قبول نیست اگر لازم باشد حزب الله از مردم بخواهد به خیابان بیایند، آن روز به شما می گوئیم و تازمانی که نگفتیم به این معناست که نیازی به تظاهرات در خیابان نیست.

 نصرالله در ادامه درباره استفاده از فضای مجازی گفت: باید با مسئولیت در فضای مجازی رفتار کنیم و دین ما گفته است که از ناسزا گفتن بپرهیزیم و ما باید صرفا حقایق را بگوییم و مسائل را شخصی نکنیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره تحولات اخیر در رابطه با عربستان گفت: عربستان اعلام کرده است که کمک 3 میلیارد دلاری خود به ارتش لبنان را قطع کرده است.؛ اما تمام نشانه‌ها حاکی از این است که این کمک مالی پس از فوت «عبدالله بن عبدالعزیز» قطع شده است و ارتباطی به موضع ما ندارد، اما به خاطر اختلافات و مشکلاتی که با حزب‌الله دارند، سعی می‌کنند توقف این کمک مالی را به حساب حزب‌الله بگذارند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: آن‌گونه که مشخص است برخی در جریان 14 مارس آرزو دارند تا عربستان همانند یمن به لبنان نیز حمله کند تا آن ها پیروز شوند، از همین روی برخی ها در لبنان به سخن گفتن در مورد عروبیت و هویت عربی و آرزوها و موضوعات دنیای عرب پرداختند، طی هفته‌های اخیر می‌شنویم و تا قبل از این خبری از این‌گونه صحبت‌ها نبود.

وی با اشاره به موضعگیری عربستان علیه وزیر خارجه لبنان در پی حادثه حمله به سفارت عربستان در ایران تأکید کرد که «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان فرد مظلومی است و او تعرض به سفارت عربستان در تهران را محکوم کرده بود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه تأکید کرد که در این معرکه، از هیچ کدام از هم پیمانانمان نمی‌خواهیم تا خودش را به زحمت بیاندازد و حزب‌الله به تنهایی می‌تواند این معرکه را پیش ببرد.

سید حسن نصرالله در ادامه افزود: مسأله‌ای که در رابطه با حزب‌الله وجود دارد این است که  بنا به نظر سعودی‌ها، نیروهای سیاسی لبنانی باید با حزب‌الله بجنگند تا حزب‌الله از موضع خود در قبال عربستان کوتاه بیاید.

نصرالله تاکید کرد که عربستان از دست حزب الله عصبانی است و این درگیری جدید نیست و مشکل این کشور با حزب الله از سال 2005 وجود دارد، این در حالی است که ما ساکت هستیم.

وی گفت: خودروهای بمب گذاری شده که به برخی مناطق لبنانی فرستاده می شود از سوی عربستان مدیریت می شود.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد که همه جنگ های منطقه به صورت غیر مستقیم صورت گرفت، اما یمن جنگ مستقیمی که عربستان به راه انداخته است را تجربه کرده است. هر کس می خواهد نسبت به این مساله سکوت اختیار کند، سکوت کند اما ما در عین حال که موازین و منفعت ملی لبنان را در نظر می گیریم، نمی توانیم نسبت به ارتکاب جنایت های عربستان در یمن ساکت باشیم.

نصرالله گفت: اگر ساکت نبودن ما در مقابل جنایات سعودی، جرم ماست که به آن افتخار می کنیم. سخنرانی من در روز دوم تجاوز هوایی عربستان به یمن با ارزش‌ترین چیزی بود که در طول عمرم آن را به دست آوردم و این جهاد است زیرا در آن سخن حق گفتم. ملت یمن ملت مظلومی است به گونه ای که مظلومیت آن از ملت فلسطین هم بیشتر است و امروزه هیچ کس مانند ملت یمن مظلوم نیست.

دبیرکل حزب الله گفت: وقتی که درباره جنگ عربستان علیه یمن سکوت پیشه می شود یعنی اینکه راه اندازی هرگونه جنگ در جهان عربی و اسلامی مشروع است. آیا قطر وقتی که شبکه قطری «الجزیره» از عربستان انتقاد می کرد به اخراج آن از شورای همکاری خلیج فارس  تهدید نشده بود؟

دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: عربستان سعی دارد تا ما را ساکت کند، اما موفق نخواهد شد و امروزه می‌خواهد بر مردم لبنان فشار بیاورد؛ موضوع مسأله سوریه نیست.

نصرالله در ادامه این سؤال را مطرح کرد که‌ ایا عربستان حق دارد تا به خاطر موضع یک حزب، مردم لبنان را مجازات کند؟ وی در ادامه گفت: این سؤال از بعد انسانی و اسلامی و عربی پرسیده می‌شود. آیا یک عرب، هدیه‌اش را پس می‌گیرد یا مهمانش را از خانه بیرون می‌کند؟ اگر می‌خواهیم یک مجرم را مجازات کنید، بنا به قول شما من مجرم هستم؛ اما دیگر چرا مردم لبنان را مجازات می‌کنید؟
د
کد مطلب: 326097
مرجع : فارس