تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۸
 
اختصاصی هم اندیشی

گام بعدی اصلاحات در تهران، شورای شهر یا خدمت رسانی ؟

Share/Save/Bookmark
 
حال که جریان اصلاحات بعد از مدت ها توانسته اقبال مردمی را حد اقل در شهر تهران کسب کند ، نباید اجازه دهد این اعتماد با کارها و سخنانی که شائبه سیاسی کاری دارد خدشه دار شود ، و امیدی که در دل مردمی که برای تغییر و با نشاط تر شدن فضای خدمت به پای صندوق های رای آمدند را کور کند
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:اخیرا محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان کشور در گفتگو با روزنامه اعتماد گفته است ،گام بعدی اصلاحات برنامه ریزی برای انتخابات و تصاحب شورای شهر تهران است . عارف همچنین در ادامه این مصاحبه گفت : از این اقبال مردمی در انتخابات مجلس شوکه شدم و فکرش را هم نمیکردم که تمام لیست ما بتواند رای بیاورد .
با این سخنان عارف به نظر میرسد جریان اصلاحات بیشتر از آنکه به فکر اصلاح و تحقق وعده هایی که سالهاست  از تریبون های مختلف به مردم میدهد باشد صرفا در فکر برد و باخت سیاسی است ! چه آنکه اکنون هیچ حزب و گروهی در مورد شورای شهر سخن نمیگوید و پرداختن به این موضوع نوعی فرافکنی از انجام تهدات است !

اعتماد به اصلاحات روی دیگر سکه ی اعتماد به نظام است
حال که جریان اصلاحات بعد از مدت ها توانسته اقبال مردمی را حداقل در شهر تهران کسب کند ، نباید اجازه دهد این اعتماد با کارها و سخنانی که شائبه سیاسی کاری دارد خدشه دار شود ، و امیدی که در دل مردمی که برای تغییر و با نشاط تر شدن فضای خدمت به پای صندوق های رای آمدند را کور کند . چه آنکه اعتماد به اصلاحات،روی دیگر اعتماد به نظام است . و نا امیدی از هر یک از گروه های فعال سیاسی توسط مردم منجر به بدبینی و مخدوش شدن چهره نظام است .

الهه راستگو  و رایی که مورد حمله قرار گرفت
چندی پیش در شورای شهر تهران در جریان انتخاب شهردار ، الهه راستگو که مورد حمایت اصلاح طلبان بود و با حضور در لیست  آنان توانسته بود به این شورا راه پیدا کند با رای جنجالی خود مورد هجمه شدید ترین توهین ها و تندترین انتقادات از سوی حزب خود قرار گرفت . قضیه از این قرار بود که با مساوی بودن آراء محمدباقر قالیباف و محسن هاشمی ، تک رای خانم راستگو میتوانست تعیین کننده شهردار بعدی تهران باشد و با توجه به گرایش اصلاح طلبی انتظار میرفت که محسن هاشمی نامی باشد که راستگو بر روی برگه رای خود مینویسد . راستگو اما برنامه ها و عملکرد قالیباف را برای تصدی شهرداری تهران مناسب دید و به قالیباف رای داد .
رایی که به شدت مورد هجمه و انتقاد قرار گرفت . اصلاح طلبان از راستگو انتظار داشتند که فارغ از شایستگی ها و صداقت در عملکرد و بخاطر وابستگی های حزبی و گروهی او به هاشمی رای بدهد . این کار شاید در عرف سیاسی جوامع و گروه های حزبی پذیرفته باشد ،
اما حداقل با پسوند اسلامی که در ادامه نام این شوراست هماهنگی ندارد . چراکه از نبی مکرم اسلام روایت شده که اگر کسی شخصی را که صلاحیت ندارد بر امری بگمارد به تمامی انسان ها خیانت کرده است  . حال علت این رفتار غیراخلاقی از مدعیان اخلاق و صداقت امر غیر قابل اغماض و تعجب آوری بود که به کرات از سوی سران و چهره های اصلاح طلب دیده شد .
امید است که از این پس جریان اصلاحات خدمت رسانی و اصلاح امور بر مبنای اصول را پیش بگیرد و از رای و اعتماد مردم  در جهت سازندگی و آبادگری استفاده کند . 
   «هر کس کارگزاری از مسلمان‏ را به کار گمارد و بداند که میان ایشان،افرادی شایسته و داناتر از او به کتاب خدا و سنت پیامبرش هست،به خدا و پیامبرش و همه‏ مسلمانان خیانت کرده است»(القضاه،ج 68،1)
کد مطلب: 326165