تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۰
 
آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

کدورت‌های انتخاباتی باید کنار گذاشته شود/ کسی حق ندارد شورای نگهبان و وزارت کشور را زیر سوال ببرد

Share/Save/Bookmark
 
خطیب نماز جمعه این هفته تهران، گفت: برگزاری انتخابات ۷ اسفند یک جشن سیاسی است که خوب نیست با کدورت‌ها تلخ شود؛ انشاءالله با کنارگذاشتن کدورت‌ها صفای بهشتی را در جامعه داشته باشیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه‌ دوم در سخنانی ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله واعظ‌طبسی تولیت آستان قدس رضوی، گفت: آیت‌الله واعظ‌طبسی صبح امروز به دیدار خدا رفت و با عمر 80 ساله‌اش کوله‌بار ارزشمندی از خدمات را نزد خدا برد. بنده از سال 1354 تا امروز و تا آخرین روزهای عمر ایشان افتخار آشنایی و ارادت به آیت‌الله طبسی را داشتم و البته ایشان هم در حق بنده لطف داشتند.
وی افزود: در طول بیش از 40 سال آشنایی، ایشان را فقیهی مبارز، مجاهد و زندان‌کشیده قبل از انقلاب و رژیم ستم‌شاهی و نیز فقیهی ولایی می‌دانم؛ ایشان اولین و قدیمی‌ترین نماینده امام (ره) در آستان قدس بودند و بعد هم مقام معظم رهبری، ایشان را در این جایگاه والا تحکیم و ابقا کردند. مرحوم واعظ‌طبسی همیشه می‌گفت که الان اطاعتم از رهبری مثل اطاعت از امام است. جلوه خدمات این بزرگ‌مرد را در آستان قدس رضوی همه دیده‌اند که اگر بخواهند به قلم بکشند یک کتاب قطور خواهد شد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران، همچنین درگذشت فرج‌الله سلحشور را به مردم و جامعه هنری کشور تسلیت گفت و او را هنرمندی متعهد، دینی و اخلاقی دانست.
خاتمی در ادامه به 14 اسفند، روز احسان و نیکوکاری اشاره کرد و گفت: هر روز، روز احسان و نیکوکاری است اما در آستانه عید نوروز معنایش این است که فقط به فکر خودمان نباشیم و مستضعفان، محرومان و ایتام را هم ببینیم.
وی، انتخابات هفتم اسفند را در کانون توجهات دنیا دانست و اظهار داشت: همیشه بعد از انتخابات از این صحبت می‌شود که چه کسی برده و چه کسی باخته و یا کدام جناح برده و کدام باخته است؛ حقیقت این است که پیروز این انتخابات نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم هستند، اساس ارزشمند این انتخابات حضور پرشور مردم است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران، تصریح کرد: هر رایی که به صندوق انداخته شد، آری مجدد به نظام اسلامی بود، نظام اسلامی در شرایطی از این انتخابات عبور کرد که مظلومان آماج حملات رسانه‌ای ناجوانمردانه دنیای غرب است.
آیت‌الله خاتمی یکی دیگر از دستاوردهای انتخابات هفتم اسفند را حضور با شکوه مردم در انتخابات دانست و افزود: حضور باشکوه شما مردم معنای خاص خودش را داشت به طوری که طبق آماری که ارائه شد، 34 میلیون نفر پای صندوق‌های رای رفتند و شاهد مشارکت 62 درصدی در این انتخابات بودیم؛ در انتخابات پارلمانی در کشورهای غربی که دم از دموکراسی می‌زنند، حضور بین 30 تا 50 درصد است اما شما مردم همیشه در صحنه با حضور 62 درصدی‌تان آنها را مات و مبهوت کردید، این آمدن شما پای صندوق رای مصداق گام خداپسندانه‌ای است که قرآن می‌فرماید با آن مأجورید.
وی حضور مردم در انتخابات 7 اسفند را حاوی پیام صریحی به همه مسئولان دانست و اظهار داشت: مردم این پیام را دادند که مسئولان نظام ببینید که ما صادقانه کار خود را کردیم و به صحنه آمدیم، باید از این مردم با کار و خدمت صادقانه، تلاش و ایستادگی شجاعانه در برابر مداخلات بیگانگان، منش جهادی، ساده‌زیستی و داشتن فرهنگ این مردم که مرگ بر آمریکا می‌گویند و نفرت از استعمار به خصوص روباه پیر استعمار، انگلیس تشکر کرد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران اضافه کرد: تشکر از این مردم این است که این مردم انقلابی و ولایی‌اند و نظام ما تمام امکاناتش را برای تقویت مقاومت و مقابله با رژیم صهیونیستی به کار بگیرد، تشکر از این مردم این است که تفرقه ایجاد کردن بین مردم و بین قوا خیانت به انقلاب اسلامی است و باید از آن پرهیز شود که این مصداق تشکر از مردم است.
آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: همه مردم ما عزیزند و در چارچوب ولایت فقیه عمل می‌کنند، اگر جایی کسانی که رای آوردند بگویند مردم با سلیقه ما همراه بودند و آنها دارای توسعه سیاسی‌اند و آنجایی که به سلیقه انها عمل نشد و نمره توسعه سیاسی مردم را 50 و یا 30 و حتی کمتر از آن بدهند، این همان مصداق تفرقه است که سازمان منافقین هم در سال‌های ابتدایی انقلاب همین موضوع را مطرح می‌کردند.
وی با بیان اینکه ما همه مردم را عزیز می‌داریم، اضافه کرد: انتخابات همین است، بعضی از ما یادمان نیست که میدان سیاست هم مانند میدان فوتبال است که گاهی گل می‌زنیم و گاهی گل می‌خوریم به طوری که وقتی گل می‌زنیم نباید مغرور شویم و اگر هم گل خوردیم مایوس نشویم.
خطیب نماز جمعه تهران، 4 اصل اسلام، ولایت‌فقیه، جمهوریت نظام و مذهب رسمی کشور را اصول ثابت در قانون اساسی کشور دانست و تصریح کرد: هر کسی که به مجلس، دولت یا نهاد دیگری بیاید باید بر اساس این 4 اصل طبق قانون اساسی عمل کند، به صراحت می‌گویم بیگانگان و بازی‌خورده‌های داخلی و خارجی بدانند که با تغییر افراد، استراتژی کلی نظام اسلامی به فضل خدا تغییر نخواهد کرد.
آیت‌الله خاتمی همچنین به تعبیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر آزمون بزرگ انتخابات برای همه اشاره کرد و افزود: انتخابات میدان امتحان است و آزمونی برای مردم، مجریان، ناظران و چه کسانی است که رای آورده‌اند و چه آنهای که رای نیاورده‌اند است، اگر کسی که رای آورده و مغرور شود و بگوید که مخالفینش را بیچاره می‌کند او مردود و رفوزه است و اگر کسی هم که رای نیاورده با نظام و مردم قهر کند و به تضعیف نهادهای نظام بپردازد، او بیچاره، رفوزه و مردود مضاعف است.
وی خطاب به همه کاندیداها، چه آنها که رای آورده‌اند و چه آنها که رای نیاورده‌اند، گفت: به همه آنها می‌گویم که خدایی عمل کنید، این مردم صاحب اختیار هستند و چه الزام و اصرار و توقعی است که از مردم دارید، مردم خودشان حق انتخاب دارند.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه امروز کشور به کار و تلاش مضاعف نیاز دارد، اظهار داشت: امروز باید از حاشیه‌ها بپرهیزیم، کیست که این گرانی‌ها را در جامعه ببیند و در رنج نباشد. در کرمان که بنده بودم، گرانی و بیکاری بیداد می‌کرد، شهادت می‌دهم که مسئولان هم دارند کار و تلاش می‌کنند اما وقتی هر بشکه نفت 20، 25 و یا 30 دلار شود، قلک ما کم آورده اما باید به مشکلات مردم بپردازیم. مجلس و دولت کار کنند و تلاش در جهت حل مشکلات مردم داشته باشند.
خاتمی تاکید کرد: اینکه بگوییم مجلس وکیل‌الدوله و یا ضدالدوله شده درست نیست، اینها وکیل ملت هستند، وکلای ملت حل مشکلات را وظیفه خودشان بدانند.
وی همچنین به انتخاب افراد در مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم اشاره کرد و گفت: به عنوان عضو هیئت رئیسه فعلی مجلس خبرگان رهبری می‌گویم که مجلس خبرگان پنجم، مجلس خبرگانی کاملا ولایی است. نیروهایی که رای آورده‌اند به صراحت می‌گویند که اگر از 4 دوره گذشته ولایی‌تر نباشند، کمتر نیز نیستند، به شما مردم اطمینان می‌دهم که مجلس خبرگان پنجم هم تقویت رهبری است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین در بخش دیگری از سخنانش به تحولات خارجی و دشمنی‌های شورای همکاری خلیج فارس با حز‌ب‌الله لبنان اشاره کرد و گفت: شورای همکاری خلیج فارس حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. این کشورها در پی عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و این کارشان دقیقا اجرای دستور صهیونیست‌ها است.
خاتمی اضافه کرد: به شورای همکاری خلیج فارس می‌گویم که با طناب پوسیده رژیم صهیونیستی به چاه رفتید و به سرنوشت آنها مبتلا می‌شوید؛ حزب‌الله خار در چشم و استخوان در گلوی رژیم صهیونیستی است. امنیت لبنان مدیون حزب‌الله مقاوم، شجاع و مجاهد است.
وی خاطر نشان کرد: اینها به عنوان نوکران بسیار حقیر آمریکا و رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند و پای این همکاری را محکم از ناحیه ملت‌ها انشاءالله خواهند خورد.
به گزارش تسنیم، آیت‌الله خاتمی همچنین در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران، در سخنانی ضمن دعوت خودش و نمازگزاران به تقوای الهی، گفت: اگر خدایی زندگی کنیم باید یادمان باشد که متدین کسی است که حلال و حرام را می‌داند و کسی که به اینها توجه ندارد متدین نیست و این عین تقوا است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران، به تقوای پس از انتخابات اشاره کرد و افزود: تقوایی که امامان جمعه باید به آن دعوت کنند مربوط به تقوایی است که به پدیده‌هایی از جامعه مربوط است، این هم از ابعاد تقواست که بدانیم پس از انتخابات چه رفتاری دینی است.
وی اضافه کرد: اولین بعد تقوا بعد از انتخابات این است که کدورت‌های انتخابات پس از انتخابات کنار گذاشته شود، بعضی از کدورت‌ها جدی است اما برخی از کدورت‌ها هست که نباید منجر به جاروجنجال و رفتارهایی شود.
آیت‌الله خاتمی شکایت نسبت به نتیجه انتخابات را قانونی دانست و افزود: شکایت قانونی است و تا زمانی که قانون به آن رسیدگی نکرده نباید صحبتی شود.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: آنهایی که قرار بود نماینده شوند در دوران پس از انقلاب ساواک لیست‌شان را می‌نوشت و به نخست وزیر می‌داد و آن افرادی که شاه خط می‌زد نباید نماینده می‌شدند و آنکه اسمش خط نمی‌خورد نماینده بود که مردم بعد از 57 سال از آن شرایط نجات یافتند و امروز انتخابات در کشور ما با رای مردم برگزار می‌شود.
وی اضافه کرد: برگزاری انتخابات 7 اسفند یک جشن سیاسی است که خوب نیست با کدورت‌ها تلخ شود؛ انشاءالله با کنارگذاشتن کدورت‌ها صفای بهشتی را در جامعه داشته باشیم.
خاتمی در ادامه تاکید کرد: یکی دیگر از ابعاد تقوا پس از انتخابات این است که تلاش کنیم دل‌ها به هم نزدیک شود، انتخابات فضای مخصوص به خودش را دارد که صابون آن به تن بنده نیز خورده است، کار بزرگ، تقوامدارانه و اخلاقی پس از انتخابات این است که پا درمیانی شده و کدورت‌ها را به صفا و آشتی تبدیل کنند که این موضوع در قرآن هم سفارش شده است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران، خطاب به کسانی که قصد برگزاری جشن پیروزی بعد از انتخابات را دارند، گفت: به جای به راه‌انداختن جشن پیروزی، کاری کنید که دل‌ها به هم نزدیک شود. بزرگان شهر و استان کاندیداها را دور هم جمع و دل‌هایشان را به هم نزدیک کنند.
وی همچنین یکی دیگر از ابعاد تقوا پس از انتخابات را پرهیز از تضعیف نظام اسلامی دانست و اظهار داشت: کسی که حکومت دینی را تقویت کند، فرهنگ اطاعت از خدا را در جامعه تقویت کرده است، امروز چنین نظامی بر ما حاکم است.
خاتمی ادامه داد: اگر به عنوان مثال بنده رای نیاوردم حق قانونی‌ام است که اگر تخلفی دیدم اعتراض کنم اما حق ندارم شورای نگهبان و وزارت کشور را زیر سوال ببرم، اینها نهادهای قانونی و انتخاباتی هستند؛ البته نمی‌گویم که اعتراض تضعیف نظام است بلکه تضعیف نهادهای اجرایی انتخابات با تقوا در تعارض است.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران خطاب به کاندیداهایی که رای نیاورده‌اند، گفت: شما کاندیدای محترم به صحنه آمدید و خودتان را معرفی و در معرض قرار دادید، اما مردم شخص دیگری را انتخاب کردند، باید به کاندیدایی که رای آورده تبریک بگویید و طرح‌های خودتان را در اختیار او قرار دهید.
وی با بیان اینکه باید در آتش اختلافات و تفرقه ندمیم، اضافه کرد: قبل و بعد از انتخابات دشمن درصدد چندقطبی کردن جامعه بود، هست و خواهد بود، ایجاد تفرقه در جامعه مصداق اثم است.
آیت‌الله خاتمی دامن زدن به شایعات را در فضای پس از انتخابات حرام دانست و گفت: نقل شایعه حکم دروغ را دارد که در قرآن نیز به پرهیز از آن تاکید شده است. پخش شایعات همیشه گناه و معیصیت است به خصوص که در شرایط پس از انتخابات دشمن می‌خواهد شیرینی این جشن بزرگ را با پراکندن اختلافات از مردم بگیرد.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم این حماسه بزرگی که مردم ترتیب داده‌اند مایه استحکام، انسجام و تقویت نظام اسلامی باشد.
کد مطلب: 326451