تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸
 
امام جمعه یزد:

بعد سیاسی تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گیرد

Share/Save/Bookmark
بعد سیاسی تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گیرد
 
امام جمعه یزد با اشاره به اینکه برنامه اقتصاد مقاومتی تنها بعد اقتصادی ندارد و دارای ابعاد مختلفی از جمله بعد سیاسی است، گفت: بعد سیاسی تحقق اقتصاد مقاومتی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت‌الله محمدرضا ناصری ظهر امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یزد با اشاره به اینکه چهارچوب نظام اسلامی و مکتب شیعه ولایت است، اظهار داشت: تخلف از دستور ولی‌امر مسلمین و ولی‌فقیه، تخلف از دستور رسول خدا و تخلف از رسول خدا، تخلف از امر خداست.

وی بیان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید که از اولی‌الامر اطاعت کنید و علاوه بر اطاعت از رسول خدا، اطاعت از اولی‌الامر نیز واجب است، اما این اولی‌الامر هر کسی نمی‌تواند باشد.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: حاکم ظالم، نمی‌تواند اولی‌الامر باشد و بعد از پیامبر و اطاعت پیامبر خدا، اطاعت حاکمانی واجب است که امرش از خود نبوده و از جانب خدا باشد در حالی که برخی مذاهب در دین اسلام عقیده دارند که هر کس بر شما حکومت کرد، باید از او اطاعت کنید.

خطیب جمعه یزد تاکید کرد: وقتی اولی‌الامر، جابر و جائر و ظالم باشد یا بر این عقیده باشد که چون حاکم است باید از او اطاعت شود، اطاعت‌کنندگان از امر خدا خارج شده‌اند زیرا خداوند متعال، اولی‌الامر را دارای ویژگی‌هایی معرفی کرده که باید آن را دارا باشد.

وی تصریح کرد: در مقابل این عقیده که می‌گوید که هرکه بر شما حکومت کرد باید از آن اطاعت کنید، در فرهنگ و مذهب شیعه آموزش داده شده که از حاکمان ظالم و از جور طاغوت باید حذر کرد بنابراین اولی‌الامر پس از پیامبر (ص) کسانی هستند عالم، عادل و معصوم از گناه باشند و ما آنها را به عنوان حاکم اسلامی اطاعت می‌کنیم.

ناصری یادآور شد: در فرهنگ و مذهب ما، تخلف از اجرای امر چنین حاکمانی حرام است و برای همین است که شیعه متحد است و راه درست و مستقیم را پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در دوران غیبت امام معصوم و اولی‌الامر با ویژگی‌های یاد شده نیز رهبری جامعه نباید رها شود و احکام اسلام باید زمام و زعیم داشته باشد و در غیاب امام غایب، فردی مجتهد در دین دین، مدیر، مدبر و عالم در دین و مسائل دنیا، عادل و شجاع، امامت امت اسلامی را بر عهده دارد و این بهترین راه برای حفظ اسلام است.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: اطاعت از ولی‌فقیه که در زمان غیبت جانشین امام زمان است، واجب است و باید در موارد مختلف از جمله دیانت، سیاست و ... دنباله‌رو او باشیم و ولایت فقیه متعلق به حزب و جناحی خاص نیست و همه در هر زمان و مکانی باید از او اطاعت کنند و هر فرمان، تذکر و هشداری داد باید به آن عمل کنند.

وی اظهار داشت: اگر امروز ولی‌فقیه ما فرمان تحقق اقتصاد مقاومتی را داد، باید از جهت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آن را دنبال کرده و راهکارهایی برای تحقق آن پیدا کنیم تا باعث رشد اسلام، کشور و امت اسلامی شود و اگر غیر از این انجام دهیم، گناه است.

ناصری عنوان کرد: به برخی مسائل نمی‌توان نگاه حزبی و جناحی داشت و نمی‌توان با توجه به رویکرد احزاب با برخی موارد مدارا یا ملاحظه احزاب را کرد زیرا مصلحت مسلمین و اسلام واجب و ارجح بر مصلحت افراد و گروه‌ها است.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی ابعاد مختلف دارد و بعد سیاسی آن نیز مدنظر است زیرا اقتصاد مقاومتی کشور را از بیگانگان بی‌نیاز می‌کند و ما مجبور نیستیم به عنوان یک کشور مسلمان، به دنبال رابطه با کشوری مانند آمریکا باشیم که ایران را به دلیل مخالفت با همجنس‌بازی، ناقض حقوق بشر می‌داند یا در ولنگاری و فساد و فحشا سختگیری می‌کند و یا قاچاقچیانی که هزاران خانواده را به فنا می‌دهند و به فساد می‌کشند، اعدام می‌کند.

امام جمعه یزد تاکید کرد: باید با تقوا و ایمان کامل، همراه سیاست‌های ولی‌فقیه باشیم و به آنچه تکلیف است، عمل کنیم.

انتهای پیام/د
کد مطلب: 329968
مرجع : فارس