تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۶
 
تلاش اصلاحات برای جذب منتخبان مستقل

لیست‌ها و حمایت‌های ساختگی دلیل تناقض در آمار گرایش‌های سیاسی در مجلس دهم

Share/Save/Bookmark
لیست‌ها و حمایت‌های ساختگی دلیل تناقض در آمار گرایش‌های سیاسی در مجلس دهم
 
لیست‌ها و حمایت‌های ساختگی از دلایل اصلی تفاوت در آمارهای نهایی گرایش منتخبان مجلس دهم است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: انتخابات مجلس دهم بالاخره روز جمعه با برگزاری مرحله دوم در 55 حوزه انتخابیه و با رقابت 136 نامزد برای تصاحب 68 کرسی مجلس به پایان رسید. انتخاباتی که از ماه‌ها قبل از 7 اسفند 94 آغاز شده بود و تا روز جمعه ادامه داشت تا مردم کشورمان، نمایندگان خود را برای دوره‌ای چهار ساله به مجلس دهم بفرستند.

نمایندگانی که وظیفه خطیر و مهم آنان قانون‌گذاری است و باید تمام تلاش خود را برای نظارت بر اجرای صحیح قانون به کار گیرند.

امروز 9 دوره از عمر مجلس شورای اسلامی می‌گذرد. مجلسی که در طول این 36 سال و یا 9 دوره آبستن حوادث تلخ و شیرینی بوده و اگر از هرکدام از نمایندگان ادوار مجلس سؤال شود، بی‌تردید پاسخ متفاوتی خواهند داد.

اما قصدمان در این یادداشت کنکاش پیرامون اتفاقات مجالس قبلی نیست ولیکن می‌خواهیم مختصری درباره نتایج دوره اول و دوره دوم انتخابات و نیز نکاتی پیرامون مجلس دهم که قطار آن روز جمعه در ایستگاه نهایی، 288 مسافر خود را تکمیل کرد را مطرح کنیم:

** تلاش اصلاحات برای جذب منتخبان مستقل/ دلیل تناقض در آمار گرایش‌های سیاسی

 این روزها جریان شناخته‌شده سیاسی اصلاح‌طلب در تلاش‌ است تا با جذب نمایندگان مستقل به سمت خود اکثریت مجلس دهم را به دست آورد البته هنوز فضای سیاسی مجلس دهم تاریک است و در روزهای آینده این وضعیت روشن‌تر خواهد شد.

اما نکته‌ای که الان وجود دارد این است که جریان اصلاح‌طلب عنوان می‌کند لیست او در انتخابات مجلس دهم رأی آورده است ولیکن خوانندگان باید توجه کنند و توجه دارند که این جریان در دور اول مجلس به سراغ گزینه‌هایی برای قرار دادن در لیست امید رفت که قرابت چندانی با این جریان نداشتند و حتی نام آن‌ها نیز برای اولین بار بود که در سپهر سیاسی کشور مطرح می‌شد؛ هرچند گزینه‌ای چون عارف به‌ عنوان چهره شاخص اصلاح‌طلب در سر لیست این جریان قرار داشت.

در دور دوم نیز اصلاح‌طلبان چون گزینه اصلی برای حمایت نداشتند؛ به سراغ افراد مقابل گزینه اصولگرایان رفتند و به عبارت ساده‌تر از بین دو نفر راه‌یافته به مرحله دوم، این جریان به سراغ فردی رفت که در لیست اصولگرایان نبود حتی اگر آن فرد اصولگرا بود. یکی از دلایل اصلی تفاوت در آمارهای نهایی گرایش منتخبین مجلس دهم نیز همین لیست‌ها و حمایت‌های ساختگی است.

به نظر می‌رسد قصد این جریان وامدار کردن افراد به خود بود تا بتواند از آن‌ها در جریان مجلس استفاده کند. حتی افرادی هم که در دور اول از لیست اصلاح‌طلب به مجلس رفته بودند به معنای واقعی در اردوگاه اصلاح‌طلبی قرار نگرفته و این جریان درباره این افراد نیز تلاش می‌کند که آن‌ها را به سمت خود بکشد یعنی حتی همان افرادی که در لیستشان بودند هم حاضر نیستند در فراکسیون اصلاح‌طلبان باشند.

** گزینه واقعی لیست امید در شهرستان‌های اصفهان چه کسانی بودند؟

مثال آنکه در همین استان اصفهان در دو حوزه انتخابیه شهرضا و سمیرم که انتخابات در دور دوم برگزار شد؛ اصلاح‌طلبان به‌واسطه فقدان یک گزینه از خودشان به سراغ این افراد رفتند تا وانمود کنند که برای انتخابات برنامه دارند.

ولی دو نکته مهم وجود دارد و آن این است که اولاً خود این افراد به‌صورت رسمی و غیررسمی اعلام کرده‌اند که مستقل هستند، نکته دوم این است که چرا اصلاح‌طلبان در دور اول از این افراد حمایت نکردند؟ همگان می‌دانند نامزد مورد حمایت این جریان در این دو شهرستان در دور اول افراد دیگری بودند.

به‌جاست که بگوییم برای اینگونه جریان‌ها فقط منافع باندی و حزبی و جناحی مهم است و به‌راحتی از افراد عبور می‌کنند کما اینکه دیدیم فوراً پس‌ از آنکه آرای یکی از منتخبین اصفهان باطل شد بلافاصله آن‌ها به‌ جای اینکه از وی حمایت کنند، اعلام کردند که نفر ششم باید به مجلس راه پیدا کند.

اما در طرف دیگر جریان اصولگرایی که با برنامه منسجم وارد رقابت انتخاباتی شده بود، توانست اکثریت نسبی از کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص دهد که اغلب گزینه‌های منتخب این لیست از گزینه‌های اصلی اصولگرایی بوده‌اند که این پیروز بزرگی است.

اما در باب منتخبین اصلاح‌طلب باید گفت باید از مردم خودتان را جدا نکنید و آن‌گونه که مردم عزیز انتظار دارند موضع‌گیری کرده و عمل نمایید چراکه ملت بزرگ ایران بارها اعلام نموده‌اند مجلسی می‌خواهند که تمام‌قد در مقابل دشمن بایستد.

** در مقابل خواسته‌های افراطی کوتاه بیایید، مسیرتان از مسیر مردم جداست

مردم نماینده‌ای می‌خواهند که از دشمن نترسد و شجاعانه در مقابل او ایستادگی کند و بنابراین اگر بخواهید منش و ژست‌های تندروهای مجلس ششم را بگیرید که خوب مردود خواهید شد. اگر بخواهید در مقابل خواسته‌های افراطی عده‌ای کوتاه بیایید که مسیرتان از مسیر مردم جداست.

ولی به نظر می‌رسد دوستان منتخب برای اینکه آینده سیاسی خود را حفظ کرده و آرای مردمی را از دست ندهند باید بی‌توجه به درخواست‌های تند و افراطی، منش معقول در پیش بگیرند.

و اما رقابت‌ها تمام شد و از هشتم خرداد حرکت رسمی مجلس دهم آغاز خواهد شد و نمایندگان به مجلس راه می‌یابند. دغدغه اصلی مردم طبق آن شعاری که اکثر نامزدهای پیروز در انتخابات سر داده‌اند مسئله اقتصاد است.

البته منظور مردم از اقتصاد برخی موضوعات سطحی نیست که گاهاً به آن دامن زده می‌شود. وقتی از اقتصاد صحبت می‌شود، عده‌ای فکر می‌کنند فقط بحث خوراک و پوشاک مطرح است، اما مردم عزیز از رکود کشور نگران‌اند. از وعده‌های محقق نشده دولت تدبیر و کلید ناراحت‌اند. از بی‌توجهی آقایان به اقتصاد مقاومتی به‌عنوان مهم‌ترین مطالبه رهبری ناراحت هستند.

**اقتصاد و معیشت خواسته اصلی مردم که هنوز کلید دولت نتوانسته قفل آن را بگشاید

از تعطیلی کارخانه‌های کشور شکوه دارند، از اینکه عده زیادی کارگر زحمتکش به‌واسطه تعطیلی مراکز تولیدی کوچک و بزرگ اکنون بیکارند و کسی از آن‌ها حمایت نمی‌کند دل‌آزرده هستند. از واردات بی‌رویه محصولاتی ناراحت‌اند که خودشان تولید می‌کنند ولی گویا آقای منافعشان در واردات بی‌رویه است.

مردم از دفن چندین هزار تن سیب‌زمینی و میوه‌های تولید داخل نگران شده‌اند. جوانان و خانواده‌ها از اینکه ساختمان‌های مسکن مهر آن‌ها هنوز تکمیل و واگذار نشده گله‌دارند. از اینکه مسیر پرشتاب ساخت مسکن مهر که از دولت قبل آغاز شد و اکنون در تصمیمات ناشی از سیاسی بازی آقایان معطل‌مانده گله‌دارند.

آری این‌ها بخشی از نگرانی‌های مردمی است که ظاهراً هنوز کلید دولت نتوانسته قفل آن را بگشاید که البته در برخی موارد قفلی هم به روی آن‌ها زده است.

مجلس باید به‌صورت جدی و قاطع نسبت به آن‌ها رسیدگی کند و اولویت خود را برای حل آن قرار دهد. تا شاید بتوان رونق اقتصادی را با حمایت از تولید و سرمایه داخل تقویت کرد. کارآفرینی را ارتقا داد و درصد بیکاری کشور را کاهش داد.

  نهایتاً آنکه مجلس دهم باید شجاع و انقلابی باشد، از آمریکا نترسد و در مورد مصالح ملی کشور به‌راحتی کوتاه نیاید. نشود که برجام دو در بیست دقیقه تصویب شود چون مردم از تصویب بیست‌دقیقه‌ای دل‌خوشی ندارند،آقایان نماینده‌ای که در عرض 20 دقیقه برجام را که امروز نقطه‌ای از آن‌هم عملیاتی نشده است را تصویب کردند.

امروز باید مقتدرانه در مقابل دشمن ایستاد تا بتوان قدرتمندانه برای حمایت از توانمندی‌های مردمان سرزمینمان اقدام کنیم.

انتهای پیام
د
کد مطلب: 331501
مرجع : فارس