تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۷
 
آیت الله سیفی مازندرانی:

انقلابی ماندن حوزه در گرو کنار گذاشتن سکوت و ملاحظه کاری در دفاع از نظام و رهبری است/تشیع ناب در ولایت فقیه خلاصه می شود

Share/Save/Bookmark
انقلابی ماندن حوزه در گرو کنار گذاشتن سکوت و ملاحظه کاری در دفاع از نظام و رهبری است/تشیع ناب در ولایت فقیه خلاصه می شود
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم حبل الله امروز در عصر غیبت را نائب امام عصر(ع) دانست، گفت: تا زمانی که حوزه از این سکوت ها برخوردار باشد، هرگز نمی تواند انقلابی باشد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی، استاد درس خارج حوزه علمیه قم امروز در جمع شماری از طلاب و فضلای حوزه در مدرسه علمیه فیضیه به ارائه مباحثی پیرامون راهکارهای تحقق حوزه انقلابی پرداخت و خاطرنشان کرد: دو محور اساسی است که می توان گفت همه مهمات امور حوزه در بخش سیاست را شامل می شود: یکی انقلابی ماندن حوزه ها به خصوص حوزه علمیه قم و دیگری عدم تحجر و گرایش به قهقرا است.
 
باید فعالیت های حوزه در راستای فکر انقلابی باشد
استاد درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: مسأله انقلابی بودن حوزه ها که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند، همانطور که از عنوان آن پیدا است، باید عناصر و ممیزهای اصلی انقلاب اسلامی و فکر انقلابی را مد نظر بگیریم و انقلابی ماندن حوزه ها یعنی این که فعالیت ها و کوشش های علمی حوزه در آن راستا باشد.
 
وی با بیان این که حکم فقیه جامع الشرایط حکمی الهی است، تصریح کرد: یکی از محورهای اساسی ماهیت انقلابی بودن و فکر انقلابی را که افکار امام راحل را تشکیل می داد و هویت فکر امام راحل را در میان تمام مراجعی که بودند، تشکیل می داد و او را در میان فقها مشخص می کرد، اصل ولایت فقیه است؛ هنوز اصل ولایت فقیه برای عمده حوزویان حتی حوزه علمیه قم جا نیفتاده است؛ اصل ولایت فقیه به این معنا است که حکم فقیه بر اساس مصلحت اسلام و مسلمین، حکمی الهی برای تضمین سعادت مسلمین و عزت و شکوه اسلام و مذهب تشیع است؛ چرا که حقیقت این اصل مبتنی بر حفظ مصالح اسلام و مسلمین است.
 
آیت الله سیفی مازندرانی گفت: وقتی فقیه جامع الشرایط حکم می کند، دلیل حکمش که از او صادر می شود، چیزی جز حفظ مصالح اسلام و مسلمین نیست، بنابراین حکم ولی فقیه بر حج و احکام اولیه مقدم است؛ امام صادق(ع) فرمودند که ولایت، مفتاح همه ارکان و واجبات دین خداست.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم ولایت فقیه را به مثابه کلیدی برای حفظ گنجینه ارزش های الهی و انسانی دانست و یادآور شد: مفتاح بیانگر حقیقتی است که اسلام را به گنجینه همه ارزش های الهی و انسانی تشبیه فرمود و کلید این گنجینه را ولایت بیان کرد؛ شأن کلید نسبت به گنجینه این است که می توان آن را باز یا بسته کرد، اگر قفل نکنید هر کسی می تواند آن را سرقت کند، این که والی رشته حکومت که در دست او است و می تواند احکام الهی را حفظ کند و خدا اختیاری را برای او جلب کرده و حکم او را نافذ گردانیده، او می تواند حفظ کند و کسی را که خدا به او ولایت داده، حکم او مانند کلیدی است که عزت و مصالح اسلام و مسلمین را حفظ می کند.
 
وی به اهمیت نافذ بودن حکم ولی فقیه نسبت به احکام اولیه پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر قرار بود که برخی از احکام اولیه بر حکم ولی فقیه مقدم باشد، معنا پیدا نمی کند که احکام اولیه بر حکم او حفظ شوند، باید حکم او بر تمامی احکام اولیه مقدم باشد تا بتواند برای حج چند سال حکم تأخیری بدهد یا ارتباطی را با کشور منع یا تحریم کند؛ باید حکم او نافذ باشد، وگرنه عربستانی که آلت دست آمریکا است، به راحتی می تواند ایران را در مقابل آمریکا و اسرائیل به زانو در بیاورد.
 
بستن راه نفوذ سران استکبار حرفی انقلابی است
آیت الله سیفی مازندرانی اظهار داشت: برخی از احکام باید فدای اصل عزت اسلام شود؛ تأسف می خورم به خاطر برخی از حوزویان که در بدنه های اصلی حوزه نفوذ کرده اند و هنوز معنای ولایت فقیه را نفهمیده اند؛ آیا این مسأله در راستای فکر امام راحل است؟
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به مسأله نفوذ سران استکبار گفت: این مسأله ای نیست که رهبر معظم انقلاب تا سال گذشته بیش از 70 بار درباره نفوذ و بستن راه آن فرمایشاتی داشته باشند؛ مسأله نفوذ را امام راحل نیز فرموده بودند؛ این حرف آیه قرآن هم است؛ هر حکم و قانونی که عمل به آن موجب سلطه سران کفار و استکبار بر مؤمنان شود، از نظر خدای تعالی مشروع نیست؛ اینکه مصوبه بین المللی باشد یا نباشد؛ بستن راه نفوذ سران استکبار، حرفی انقلابی است.
 
تاسف می خورم برخی شخصیت ها می گویند اینقدر اسلام انقلابی نگویید
وی یادآور شد: برخی می گویند اینقدر اسلام انقلابی نگویید؛ تأسف می خورم که برخی آقایان تریبون را در عنوان مسؤولان نظام در دست گرفته اند و این حرف ها را می زنند؛ فقط حرف از مذاکره و تعامل می زنند و می گویند اسلام انقلابی برای ابتدای انقلاب بود؛ این موضع گیری ها حاکی از چیست؟ آیا هنوز متوجه نشده اند که انقلابی بودن جزو ماهیت نظام اسلامی است؟ که اگر انقلابی بودن را از نظام برداریم، ماهیت خود را از دست می دهد؛ انقلابی بودن به معنای عدم نفوذ آمریکا و سران استکبار است و آیا این مسأله کهنه می شود؟ انقلابی بودن یعنی فکر و نظریه ولایت فقیه به گونه ای که امام راحل ترسیم کرد؛ انقلابی بودن یعنی بر استعداد های خود تکیه داشته باشیم.
 
تشیع ناب در ولایت فقیه خلاصه می شود
آیت الله سیفی مازندرانی با بیان این که تشیع ناب در ولایت فقیه خلاصه می شود، خاطرنشان کرد: انقلابی بودن یعنی این که محور تمامی فعالیت های حوزوی به نحوی استدلالی، برهانی و منطقی با استناد به آیات قرآن و روایات کنکاش و بیان شود؛ استاد باید آن طور که امام راحل ترسیم فرمود، در ذهن طلاب حک کند؛ اسلام ناب و خالص به شهادت قرآن در تشیع خلاصه و تشیع ناب و خالص در ولایت فقیه خلاصه می شود، نه در تشیع لندنی و اخباری گری و اصولی گری که بخواهد مسأله ولایت فقیه را از صفحه فقه حذف کند؛ تشیع خالص یعنی تشیعی که در عصر غیبت کبری سرنوشت تشیع و اسلام و مسلمانان باید در دست فقیه جامع الشرایط فتوا و نائب امام عصر(عج) باشد و این روح تشیع است؛ امام راحل فرمودند اینها از ضروریات فقه ما است.
 
لزوم قرار گرفتن مسأله ولایت فقیه در رأس کنکاش های حوزه
استاد درس خارج حوزه علمیه قم به لزوم قرار گرفتن مسأله ولایت فقیه در رأس کنکاش های حوزه اشاره و اظهار داشت: باید مسأله ولایت فقیه در رأس تحقیقات علمی حوزه باشد؛ باید فقهای قوی و مجتهدی که قوتی در استنباط و استدلال و اجتهاد دارند، این بحث های را به صورت استدلالی اثبات کنند تا جلوی حرف های بی اساس گرفته شود.
 
وی با اشاره به تعریف انقلابی بودن تصریح کرد: معنای انقلابی بودن حوزه یعنی آن عناصر، مؤلفه ها و موضوعاتی که ماهیت انقلابی بودن نظام جمهوری اسلامی را تشکیل می دهد، باید تحقیقاً، تدریساً، تعلماً و عملا حرف اول حوزه عملیه قم باشد.
 
آیت الله سیفی مازندرانی گفت: تحجر به معنای به اصل حجر برگشتن است؛ آوردن اسلام یعنی انقلاب در جزیره العرب و آنجایی که اربابان عرب با غلامان خود مثل حیوان برخورد می کردند و ننگ می دانستد که با کارگر بر سر یک سفره بنشینند؛ اسلام گفت معیار فقط تقوا است؛ زمان، زمانِ تقواسالاری شده است.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم درباره حمایت از نظام و رهبر معظم انقلاب یادآور شد: امام راحل در نظام جمهوری اسلامی بعد از هزار و اندی سال اولین فقیهی بودند که در فقهای تاریخ حکومت تشکیل دادند و بار نشسته و امروزه وظیفه ما حمایت است.
 
 استقلال حوزه از ولی امر مسلمین منحوس، محکوم و غیر مشروع است
وی حبل الله امروز را نائب امام زمان(عج) دانست و خاطرنشان کرد: برخی از آقایان حرف از استقلال حوزه ها می زنند؛ استقلال حوزه ها باید از ولی امر مسلمین باشد یا از دولت ها است؟ حوزه نباید کوچکترین وابستگی به دولت ها داشته باشد، اگر مقصودشان استقلال از ولی امر بوده، آن استقلال غیر مشروع و منحوس است؛ اتحاد و پیوستگی از نظر خدا محبوب است که با چنگ زدن به حبل الله باشد؛ اگر همه گروه ها و احزاب متحد شوند و با اعتصام به حبل الله نباشد، محبوب خدا نیست.
 
رهبر معظم انقلاب حبل الله در عصر غیبت است
آیت الله سیفی مازندرانی حبل الله امروز در عصر غیبت را نائب امام عصر(ع) دانست و اظهار داشت: حبل الله در زمان هر امامی، امام هر زمانی است و حبل الله این زمان، امام زمان(ع) است و در عصر غیبت، حبل الله امروز ما نائب امام عصر(ع) است که شیعیان خالص و علمای خالص سالم الفکر به اصرار خواستند رهبری را به ایشان بسپارند و دقیقا همین صحنه برای امیر مؤمنان(ع) پیش آمد؛ بعد از رحلت امام خمینی(ره) وقتی جلسه خبرگان تشکیل شد، خبرگان با اصرار کردن رهبری را به رهبر معظم انقلاب سپردند و ایشان با اصرار دیگران پذیرفت و وقتی خبرگان و فقها با اصرار رهبری را به کسی می سپارند، این فرد نائب امام عصر(عج) می شود و اگر هر فقیهی بر خلاف حکم ولی فقیه حکم کند، حکم او نافذ نیست.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم تصریح کرد: وقتی حکومت را به رهبر معظم انقلاب سپرده اند، موافق و مخالف همه می دانند کس دیگری صلاحیت این منصب را ندارد؛ در چنین شرایطی حبل الله، نائب امام عصر(عج) است؛ در زمان غیبت کسی که فقها بر زمامداری او اتفاق کردند، حبل الله است؛ باید اعتصام به حبل الله کرد و از حکم حبل الله نباید تفرق کرد؛ نه این که رهبر معظم انقلاب بارها در مسائل مختلف موضع بگیرد، اما سکوت کنید.
 
ابراز تأسف نسبت به سکوت برخی از حوزویان و مسؤولان در دفاع از رهبر معظم انقلاب
وی با اشاره به سکوت برخی از حوزویان و مسؤولان در دفاع از رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: نظام آفرینش بر امتحان است و هدف آفرینش بدون فتنه و امتحان تحقق پذیر نیست؛ چه انگیزه ای است که برخی آقایان در در دفاع از مواضع حق رهبر معظم انقلاب سکوت می کنند؛ از کسی که متوقع است نظر بدهد و سکوت می کند، طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب سکوت خواص، به منزله خذلان حق و نصرت باطل می شود.
 
آیت الله سیفی مازندرانی انقلابی ماندن حوزه را در گرو کنار گذاشتن سکوت و ملاحظه کاری در دفاع از رهبر معظم انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: تا زمانی که حوزه از این سکوت ها برخوردار باشد، هرگز نمی تواند انقلابی باشد؛ می بینیم که بعد از رحلت امام راحل، هیچ انسانی نمی تواند بگوید کوچک ترین موضع رهبر معظم انقلاب با امام خمینی(ره) فرق می کند؛ باید حوزه به حدی از شعور و معرفت و درست مفاهیم انقلابی برسد که برای این انقلاب اقدام انقلابی داشته باشد؛ مادامی که این سکوت ها در حوزه وجود داشته باشد، نمی تواند حوزه انقلابی باشد.
د
کد مطلب: 334286
مرجع : رسا