تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۴
 
استاد دانشگاه:

دولت یازدهم چرا قانون پوپولیستی هدفمندی یارانه‌ها‌ را ادامه داده است

Share/Save/Bookmark
دولت یازدهم چرا قانون پوپولیستی هدفمندی یارانه‌ها‌ را ادامه داده است
 
استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه دولت یازدهم از همان روزهای آغاز به کار قانون هدفمندی یارانه‌ها را اقدامات پویولیستی قلمداد کرد گفت: اگر دولت قبل در اجرای هدفمندی، پوپولیستی عمل کرده چرا این دولت طی سه سال گذشته این قانون را با همان شیوه ادامه داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید حسین صابری در کرمان با اشاره به عدم حذف یارانه دهک‌های بالا در دولت یازدهم اظهار داشت: با آغاز برنامه‌های تبلیغات رسمی و غیر‌رسمی انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری موضوع هدفمندی یارانه‌ها مورد نقد‌، بررسی و ارزیابی قرار گرفت و عده‌ای آن را به شدت محکوم کرده و مخرب و مضر به حال مردم‌، اقتصاد کشور و نظام می‌دانستند که همراه با استدلال و پیشنهاداتی اصلاحی هم به همراه بوده است.

وی افزود: ‌مجلسی که با تغییر و تکمیل قانون هدفمندی در بودجه سال 91 و 92 مخالف بود‌ با ارزیابی‌هایی، بازنگری و اصلاح را در دستور کار خود قرار داد‌ و در قانون بودجه سال 93 و 94 کشور‌، دولت را به اصلاح شیوه و حذف یارانه دهک‌هایی از جامعه ملزم کرد‌ که به هر علت اجرا نشد‌.

صابری ابراز داشت: به یاد داریم که حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن به بهای بسیار ‌ارزان و تقریبا‌ رایگان عرضه می‌شد و بارها دولت‌ها قصد حرکت به سمت واقعی شدن قیمت‌ها را داشت‌.

وی ادامه داد: این مسأله در بعضی از برهه‌ها مسکوت ماند و نهایتا‌ واقعی شدن مرحله‌ای قیمت‌ها از سال 86 آغاز شد، هر چند اشکالاتی در مسیر اجرا داشت ‌و به وجود آمد، اما آثار مثبت عدیده‌ای هم به همراه داشت، گرچه این سال‌ها همه آن را نادیده گرفته و آن‌ را کاملا‌ محکوم می‌کنند.‌

استاندار اسبق لرستان خاطرنشان کرد: بر اساس شعارهای انتخاباتی و همراهی‌های مجلس پیش‌بینی می‌شد و با آغاز به کار دولت یازدهم طرح‌ها و اقداماتی در راستای اصلاح قانون و شیوه و میزان و نحوه پرداخت عملیاتی شود که با وجود تذکرات مجلس و اظهارا‌ت متصدیان و مسئولان دولتی به هیچ وجه قدمی برداشته نشد‌.

صابری گفت: دولت حتی قانون مصوب را اجرا نکرد و در آستانه تصویب قانون بودجه سال 95‌، سخنگوی دولت و مسؤول برنامه و بودجه کشور به صراحت اعلام کرد که دولت به زندگی مردم سرکشی نمی‌کند‌ و ‌این قانون قابلیت اجرایی ندارد.

وی بیان داشت: مطالبی از این قبیل گرچه شیوه‌ای را که در دولت گذشته اجرا شده بود از همان روزهای قبل از آغاز به کار دولت یازدهم زیر سؤال برده و آن را با ادبیاتی متفاوت و گونا‌گون اقدامات پویولیستی قلمداد کرده در حالی که همچنان خود طی سه سال گذشته آن را اجرا و در مقابل قانون اصلاحی آن مقاومت و ایستادگی می‌کند.

استاندار اسبق لرستان بیان داشت: اگر طرح هدفمندی یارانه‌ها پوپولیستی و عوام‌فریبانه بود، چرا در مجلس تصویب شد و ‌اگر مناسب نبود، چرا ‌تکمیل طرح اجرایی آن در بودجه 91 به تصویب نرسید.

وی افزود: اگر قانون هدفمندی دارای اشکالاتی بود که حتما‌ هم بوده و مورد انتقاد شدید داوطلبان ریاست جمهوری از جمله رئیس جمهور منتخب قرار می‌گرفت، چرا پس از استقرار دولت یازدهم‌ با وجود فضای روانی مثبت و همراهی مجلس به هنگام‌ ‌و تصویب بودجه سال 93، 94‌، 95 و الزام دولت به اجرای ‌قانون کوچک‌ترین قدمی در راستای اجرای اصلاحات برداشته نمی‌شود.

صابری ادامه داد: مرتبا‌ از ‌آن بدگویی می‌شود، اما آن را با همان شیوه و روش اجرا می‌کنند، این جاست که آدمی متوجه این ضرب‌المثل قدیمی می‌شود که‌ «مرگ خوب است، برای همسایه»، زیرا طرح و قانون پوپولیستی ادعایی‌ با همان شکل و در سطحی بیشتر اجرا می‌شود و در مقابل قانون اصلاحی ذیربط مقاومت و ایستادگی می‌شود.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اگر به گفته بعضی از دولتمردان شب پرداخت یارانه‌ها شبی سخت و شب عزاست، چرا در مقابل قانون کمک کننده و کاهش دهنده شدت عزا ایستادگی می‌شود.

صابری عنوان کرد: آیا می‌توان پذیرفت که این روحیه و شیوه عملکرد کاربرد انتخاباتی و تبلیغاتی ندارد و با توجه به اینکه در شرایط فعلی هر دو سال یک‌بار در کشور انتخابات سراسری و مهم داریم، اقدام لازم‌، قانونی و واقعی چه زمانی اجرا می‌شود.  

وی عنوان کرد: حال که نویسنده مقاله ‌درس‌های نه، 78 درصدی مردم سوئیس به دریافت یارانه و تحلیل پرداخت یارانه‌ها در ایران مدعی شده که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هیچ‌کدام از اهداف طرح محقق نشده و به عنوان مثال در مقایسه قیمت 14 قلم کالای خوراکی «ماست، شیر، پنیر، تخم مرغ، مرغ، گوشت، قند و شکر، میوه، چای، گوجه و خیار انواع سبزی، حبوبات، برنج و روغن»در دو مقطع سال‌های 89 و 91 افزایش  پیدا کرده و عملا‌ پرداخت یارانه‌ها را بی‌خاصیت کرده است‌، چرا دولت به آمار و ارقام و تحلیل‌ها و مصوبات الزام‌آور توجه نمی‌کند و در راستای اصلاح طرح و قانون پوپولیستی و عوامانه‌ اقدام انقلابی و قانونی به عمل نمی‌آورد.

استاد دانشگاه تاکید کرد: نویسنده مقاله درس‌های نه، 78 درصدی مردم سوئیس به دریافت یارانه و تحلیل پرداخت یارانه‌ها در ایران در صفحه پنج روزنامه دولتی ایران مطلب را اینگونه به پایان رسانده که‌ رفراندوم آگاهانه مردم سوئیس نتیجه صداقت رفتاری و گفتاری دولت و همچنین اتکا نداشتن بر سیاست‌های پوپولیستی مقطعی و مخرب اقتصاد و سیاست کشور بوده است.

وی ادامه داد: اگر دولت قبل پوپولیستی تصمیم گرفته و عمل کرده و این دولت هم به آن عملکرد اعتراض دارد، چرا طی سه سال گذشته با همان شیوه ادامه داده و حاضر نیست قانون ذیربط را کامل پذیرفته و دقیقا‌ عمل و بخشی از مشکلات نقدینگی خود را بر طرف کند.

این فعال سیاسی اصولگرا متذکر شد: امید است که دولت تدبیر و امید‌ از همه مطالعات‌، ارزیابی‌ها‌ و تحلیل‌ها استفاده کرده و با تدبیر قانون مربوطه یعنی حذف یارانه سه دهک با درآمد بالا را به طور کامل اجرا و امید به پایبندی به قانون و توجه به نقطه نظرات کارشناسی و عبرت‌گیری را در خود و جامعه ارتقا‌ بخشد.

انتهای پیام/
د
کد مطلب: 336465
مرجع : فارس