تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۰
 
پیشنهاد پایگاه آمریکایی به دولت اوباما؛

تشکیل ائتلاف بزرگ عربی با کمک آمریکا برای مقابله با ایران

Share/Save/Bookmark
تشکیل ائتلاف بزرگ عربی با کمک آمریکا برای مقابله با ایران
 
«آمریکا باید با عربستان سعودی، مصر و دیگر کشورهای عربی و منطقه ای وارد گفتگو شود و به آن ها کمک کند تا ائتلافی قوی برای مقابله با برنامه ایران برای سلطه بر خاورمیانه تشکیل دهند.»
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وبگاه تحلیلی آمریکایی "زیرو هج" (Zero Hedge) با انتشار گزارشی تحت عنوان "چرا آمریکا می خواهد ایران را در آغوش بکشد؟" به انتقاد از سیاست های باراک اوباما در قبال ایران پرداخته و پیشنهاد تشکیل ائتلاف بزرگ عربی با کمک آمریکا برای مقابله با ایران را مطرح کرده است.
 
در این گزارش آمده است: «سیاست های آمریکا در قبال ایران در ده های اخیر موجب شده است که حکومت ایران از سال 1979 تا کنون هزاران آمریکایی را به قتل برساند؛ بعلاوه کسانی که در بمب گذاری های لبنان، برج های "خُبَر" در عربستان سعودی، سفارت های آفریقا و برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک کشته شدند.
 
بر اساس احکامی که تا کنون از سوی دادگاه های آمریکا صادر شده است، ایران به خاطر این حملات تروریستی بیش از 50 میلیارد دلار به شهروندان آمریکایی بدهکار است. ارتش آمریکا نیز از این اقدامات صدمه دیده است. هزاران نفر از سربازان آمریکایی و متحدان آمریکا، بوسیله بمب های دست ساز ایرانی در عراق و افغانستان کشته و یا معلول شده اند.
 
دولت اوباما در واقع با استناد به منافع فرضی توافق هسته ای به دنبال توجیه روابط خود با ایران بوده است؛ اما توافق هسته ای یک قرارداد حقیقی نیست و ایرانی ها حتی آن را امضا نکرده اند. در حالی که دولت اوباما تلاش کرده است توافق را آنگونه به تصویر بکشد که گویا موجب برچیدن بیشتر زیرساخت های هسته ای ایران خواهد شد، حقیقت آن است که بر اساس این توافق، ایران قادر است برنامه هسته ای خود را در سطح صنعتی حفظ نماید؛ ایران تنها با ژست خودداری موقت از برخی اقدامات، توانسته است امتیازاتی دائمی از آمریکا دریافت کند و حتی بدتر از آن، ایران بر اساس این توافق طی 10 سال آینده به یک قدرت هسته ای تمام عیار آن هم با مشروعیت تبدیل خواهد شد. و در کنار تمام اینها، ایران بدون توجه به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، به توسعه برنامه هسته ای خود ادامه داده و بزرگترین انبار موشکی خاورمیانه را در اختیار دارد.»
 
در ادامه این گزارش آمده است: «بنابراین، تمایل ایالات متحده به سوی ایران، نه تنها نزدیک شدن سنجیده به یک دشمن خطرناک نبوده، بلکه محکم در آغوش کشیدن کشوری بوده است که هزاران آمریکایی را به قتل رسانده و در حال حاضر نیز منافع آمریکا و متحدانش را در خلیج فارس و دیگر مناطق جهان تهدید می نماید.
 
با وجود تمام این حقایق و با وجود آنکه گزارش جدید سالانه وزارت امور خارجه آمریکا در رابطه با تروریسم جهانی، ایران را اصلی ترین کشور حامی تروریسم معرفی کرده است، دولت اوباما با پشتیبانی هوایی، به شبه نظامیان ایرانی در عراق کمک رسانی کرده و از بکارگیری قدرت نظامی علیه عناصر رژیم اسد در سوریه خودداری می کند؛ باید گفت که با پشتیبانی از نیروهای تحت مدیریت ایران نمی توان داعش را نابود کرد یا تروریسم علیه آمریکا و متحدانش را متوقف کرد.»
 
این پایگاه آمریکایی در ادامه، پیشنهاد تشکیل ائتلاف بزرگ عربی با کمک آمریکا برای مقابله با ایران را مطرح کرده و می نویسد: «کشورهای سنی خلیج [فارس]، شمال آفریقا و مدیترانه حاضر به پیشبرد و تامین نیروی لازم یک ائتلاف برای جلوگیری از سلطه ایران هستند. با این حال، اگر چه دولت آمریکا بارها از چنین ائتلافی سخن به میان آورده، اما اقدامات آمریکا به طور مداوم به ایران کمک رسانده است. نتیجه حمایت از ایران ایجاد بهشتی امن برای افراط گرایان است که از بغداد تا دمشق ادامه دارد.
 
آمریکا باید با عربستان سعودی، مصر و دیگر کشورهای عربی و منطقه ای وارد گفتگو شود و به آن ها کمک کند تا ائتلافی قوی برای مقابله با برنامه ایران برای سلطه بر خاورمیانه تشکیل دهند.»
 
 

 


د
کد مطلب: 337917
مرجع : جام