تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۸
 

خاطرات آزادگان درس بزرگ استقامت و آزادگی

Share/Save/Bookmark
خاطرات آزادگان درس بزرگ استقامت و آزادگی
 
آن‌ها که در سال‌های درد و فراق، دور از دیار به سر می‌بردند، کوله‌باری از خاطرات تلخ و شیرین به همراه دارند که هر کدام از آن‌ها، درس بزرگی از استقامت و آزادگی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: 26 مردادماه سال 1369 بود که آزادگان سرافراز ایران پس از تحمل سال‌ها اسارت در اردوگاه‌های عراق پای به میهن اسلامی گذاشتند و به آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.
آزادگانی که با ایمان راسخ خود در برابر تمام فشارهای جسمی و روحی دشمنان ایستادند و از شکنجه‌های مزدوران بعث هیچ هراسی به خود راه ندادند.
و امروز نیز بعد از سال‌ها همچنان یادآور بازگشت غرورآفرین مردان و زنان آزاده‌ای است که پس از تحمل سال‌ها شکنجه و دوری از عزیزان خود به وطن بازگشتند.
آن‌ها که در سال‌های درد و فراق، دور از دیار به سر می‌بردند، کوله‌باری از خاطرات تلخ و شیرین به همراه دارند که هر کدام از آن‌ها، درس بزرگی از استقامت و آزادگی است.
مقام معظم رهبری نیز در مورد آزادگان می‌فرمایند:" شما ذخیره بزرگ الهی و یک ثروت عظیم انسانی هستید که در دست دشمن غصب شده بودید. خدای متعال شما را به ملّت و به این کشور اسلامی برگرداند".


 
صبح امروز جمعی از اصحاب رسانه خراسان جنوبی به همراه مدیر بنیاد شهد و امور ایثارگران بیرجند در سالروز ورود آزادگان به میهن به دیدار تعدادی از آزادگان سرافراز دوران دفاع‌مقدس رفتند.
حسین علیپور در این دیدار گفت: آزادگان دوران دفاع مقدس بعد از اینکه 77 ماه و 28 روز به دست عراقی‌ها اسیر بودند توانستند آسمان را ببینند.‌
وی با بیان اینکه صبر خانواده آزادگان مثال‌زدنی بود، افزود: بنده کلاس دوم راهنمایی بودم که اسیر شدم و بعد از 78 ماه اسارت به یاری خدا به میهن اسلامی بازگشتم.
این آزاده سرافراز دوران دفاع مقدس با بیان اینکه مخالفت کردن با سربازان عراقی با شکنجه همراه بود، تصریح کرد: در اردوگاه تمامی افراد مورد شکنجه قرار می‌گرفتند و سربازان تا جایی که می‌توانستند ضربه شلاق به ایرانی‌ها می‌زدند.   
علیپور با بیان اینکه در عملیات خیبر وظیفه امدادگر را داشتم، افزود: عراقی‌ها در شکنجه‌ها دست‌های ما را در حمام ‌می‌بستند و آنقدر آب‌ سرد را باز می‌گذاشتند تا بیهوش‌ ‌می‌شدیم‌ و تا جایی که می‌توانستند شکنجه می‌کردند.
وی با بیان اینکه اسارت بنده هفت سال طول کشید، ادامه داد: هنگام آمدن به تهران ابتدا مادربزرگم من را نشناخت اما دایی بنده من را شناخت و یک شب به یادماندنی بود.
علیپور اظهار داشت: ‌با ورود به ‌بیرجند ‌پدرم بسیار شکسته ‌شده ‌بود که‌ دوری‌ از خانواده ‌را می‌توانستم در صورت پدرم ببینم.
غلامرضا رخشانی نیز دیگر آزاده سرافراز بیرجندی گفت: بنده در سال 62 و در عملیات خیبر توسط رژیم بعث عراق اسیر شدم و بعد از سال‌ها که در اسارت بودم به وطن بازگشتم و مورد استقبال بی‌نظیر هموطنان قرار گرفتیم.
این آزاده با بیان اینکه آزادگان رنج‌ها و سختی‌های بسیاری در دوران اسارت کشیدند، گفت: آزادگان با عزت رفتند، با عزت زندگی کردند و با عزت برگشتند.
وی با بیان اینکه خاطرات آزادگان باید از طریق رسانه‌ها نیز بازگو شود، افزود: از ظرفیت و خاطرات آزادگان باید استفاده شود و این خاطرات باید برای تمامی نسل‌ها بازگو شود.
رخشانی با بیان اینکه رزمندگان در دوران دفاع مقدس از ایمان بالایی برخوردار بودند، تصریح کرد: ایمان در آن موقع بین رزمندگان وجود داشت اما امروزه تنها ضعف ما این است که جوانان نسبت به چیزی که می‌بینند ایمانشان ضعیف است.
این آزاده با بیان اینکه بنده 26 سال است که آزاد شده‌ام، ادامه داد: یکی از افتخارات ما این بود که عراقی‌ها از غیرت ایرانی‌ها می‌ترسیدند و جرات نزدیک شدن به ناموس ما را نداشتند.


 
همچنین محمد نخعی دیگر آزاده بیرجندی افزود: بنده در 28 آبان ماه 62 در عملیات والفجر چهار مجروح شدم و بعد از 72 ساعت به دست رژیم بعث عراق اسیر شدم و من را به اردوگاه الانبار انتقال دادند.
وی یادآور شد: لحظه به لحظه دوران اسارت دارای خاطرات تلخ و شیرین است که باید برای نسل‌های آینده بازگو شود.
این آزاده بیرجندی تصریح کرد: نیاز است به خاطرات شهیدان، جانبازان، ایثارگران و آزادگان پرداخته شود تا همه بدانند این عزیزان چه رنج‌ها و چه سختی‌هایی کشیده‌اند.
نخعی عنوان کرد:‌ هیچ رزمنده‌ای در آن روز برای پول و مقام به جبهه نرفته بود بلکه هدف از رفتن به جبهه دفاع کردن از انقلاب و ناموس بود.
وی گفت: دشمنان جنگ خود را در شبکه‌های مخرب فضای مجازی ادامه می‌دهند و روی تک تک کلمات از نظر روحی و روانی کار می‌کنند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: خاطرات آزادگان باید بازگو شود و به نسل آینده منتقل شود چرا که این خاطرات بسیار ارزشمند است.
سالاری با بیان اینکه جامعه امروز باید قدر آزادگان، جانبازان، ایثارگران و شهدا و خانواده آن‌ها را بدانند، افزود: آزادگان با بازگشت خود به میهن اسوه شدند.
وی با بیان اینکه خانواده‌های آزادگان درس صبر و استقامت را به ما دادند، تصریح کرد: آزادگان ما با عزت دوران اسارت را طی کردند که این موضوع بسیار ارزشمند است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بیرجند خاطرنشان کرد: اگر تلاش و ایستادگی آزادگان نبود به طور قطع شرایط کنونی کشور مانند کشورهای همسایه می‌شد و باید با دشمن در خاک خود می‌جنگیدیم.
سالاری گفت: آرامشی که در حال حاضر در کشور وجود دارد به برکت خون شهدا و ایستادگی رزمندگان و صبر خانواده‌های آن‌ها است.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::
گزارش: منصور کلاته نایبی
::::::::::::::::::::::::::::::::::

 
کد مطلب: 344463
مرجع : فارس