تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۲
 
عدم تمایل باغداران به برداشت؛

گوجه فرنگی روی دست کشاورزان ماند/ قیمت گوجه فرنگی در مزرعه 200 تومان در بازار مصرف 1500 تومان!

Share/Save/Bookmark
 
قیمت گوجه فرنگی، فلفل سبز، بادمجان و ... این روزها با افت شدید مواجه بوده بطوریکه نرخ محصولات حتی هزینه دستمزد کارگران برای برداشت محصول را هم پوشش نمی دهد در این میان دلال بازی، عدم وجود کافی کارخانه های صنایع تبدیلی و کمبود وسایل نقلیه و افزایش نرخ حمل و نقل محصول از جمله مشکلات بازار محصولات کشاورزی در کردستان محسوب می شود...
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به نقل از آفتاب دل، گوجه فرنگی محلی محصولی که در استان کردستان بخاطر افزایش تولید و قیمت پائین روی دست کشاورزان مانده و اگر هم به فروش رود کیلویی 100 الی 200 تومن برایش به فروش می رود.
 
کشاورزان کردستانی بخاطر کشت گوجه فرنگی زیاد و پایین بودن قیمت و مقرون به صرفه نبودن برای برداشت محصولی که یکسال پای آن زحمت کشیده اند، ناله می کنند و می گویند ای کاش کس به داد این مردم می رسید تا به کی باید متضرر باشیم !

بی شک در کنار تمام مشکلات مثل کمبود آب، صنعتی نبودن کشاورزی در ایران، نبود کارخانجات تبدیلی، ضعف در سیستم بسته بندی و...، باید مهمترین مشکل پیش روی کشاورزان ایرانی را فروش محصولاتشان برشمرد.
این مشکل باعث شده تا عملا کشاورزان نتوان جان بگیرد و به جای پیشرفت، فقط به دور خودش بچرخد.
ناهماهنگی میان دو دستگاه دولتی و عدم شفاف بودن واردات در بخش کشاورزی، کشاورزان را نسبت به نتیجه این کش و قوس‌ها ناامید کرده است؛ بنابراین آنها دیگر انگیزه ای برای برداشت محصولاتی که در نهایت در جایی هم به فروش نمی رسند، ندارند.
واقعا باید کشاورزی به این روز برسد که کشاورز حتی نتواند هزینه همان کاشت و برداشت خود دربیاورد و به مرز سکته وجنون برسد که محصولی که یکسال پای آن نشسته روی خاک بریزد و لگ مال کند تا ازبین برود؟!!

روستای سو در چند کیلومتری شهر سنندج، روستایی که میوه های خوش آب و رنگ تابستانی در آن خودنمایی می کند، اما نزدیک تر که می شویم و حال و هوای این روزهای باغداران و کشاورزان را می پرسیم همه و همه از مشکلات و درد و دل هایی می گویند که بهانه ای شود تا دوباره بنویسیم در وصف حال زار این روزهای کشاورزان در این شهرستان که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.
هم اکنون قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در مزارع روستاهای کردستان 200 تومان است درجالیکه همین محصول که از کیفیت بسیار بالاتری نیز نسبت به گوجه عرضه شده در بازارهای میوه و تره بار استانهای مختلف کشور برخوردار است در بازار مصرف با قیمتی بین 1500 تا دو هزار تومان به خریداران عرضه می شود.
کشاورز همین که محصول از زمین برداشت می شود با کمبود شدید کامیون برای حمل و نقل محصول مواجه می شود و یا اینکه نرخ حمل و نقل به یکباره افزایش می یابد و عملا دست رنج کشاورزان به باد می رود.

این امر مربوط به امسال نیز نیست سالهاست کشاورزی استان کردستان شاهد تکرار قصه پر غصه کشاورزان است و دولتهای مختلف نیز هر بار کارگروهی تشکیل داده اند و در نهایت کار به جایی نرسیده و جیبهای خالی کشاورزان مانده و جیبهای پر از پول عده ای دلال که نبض قیمت بازار را در دست دارند.
زندگی کشاورز در خطر از بین رفتن
محمد هزار پیشه یکی از کشاورزان کردستانی است که چندین سال به عنوان باغدار نمونه انتخاب و دیافت چندین لوح را برایمان بازگو می کند که در گذشته حال و هوای کشاورز چرا باید به این چنین وضعی بیفتد که برای خرید محصولش التماس کند.
وی می گوید؛ صبح تا شب همراه خانواده ام مشغول چیدن فلفل، گوجه فرنگی و بادمجان سیاه هستیم اما وقتی می خواهیم آن را به فروش برسانیم باید با التماس آن را کیلویی 200 تومان بفروشیم که این واقعا برای کشاورزانی همچون ما که برای هر کیلو 350 تومان هزینه کرده ایم نه تنها به صرفه نیست بلکه متضرر نیز خواهیم شد.

وی گفت: امسال چیزی از این محصول عایدم نشده و هرچه بوده پول سم ، کود، آب ، برق و دستمزد کارگر دادم حالا نمی خواهم ببینم که محصول یک سال کشاورزی ام هدر رفته است .
این کشاورز 70 ساله می گوید؛ درآمد کشاورزان تنها از راه کشاورزی است و در آمد دیگری ندارد، اما در حال حاضر با کاشت این صیفی جات و به فروش نرفتن آن ، این محصول از بین رفتن زندگی کشاورز را به همراه دارد.
وی با اشاره به اینکه  هر ساله در کشور شاهد افزایش و حمایت از قشر کارمند، صنعتگر، صادر کننده و ... وجود دارد، اما هیچگونه حمایت و اجرای عدالتی را در راستای قشر کشاورز شاهد نیستیم و مگر قشر کشاورز جز این جامعه نیستند.

تنظیم عرضه و تقاضا تنها راه بهبود وضعیت فروش
کارشناسان معتقدند تنها راه بهبود وضعیت فروش محصولات کشاورزی تنظیم عرضه و تقاضا از سوی دولت است.
اصلی که سال های سال است بر روز آن تاکید می شود اما هرگز از سوی دولتمردان مورد توجه قرار نمی گیرد.
دولت برای اینکه کشاورز ضرر نکند باید تمام تلاش خود را برای خرید منطقی محصولات کشاورزی بکار گیرد اما در حال حاضر می بینیم که این موضوع عملا اجرا نمی شود و کسی هم پاسخگوی کشاورزان نیست و همین موضوع باعث شده تا کشاورزی برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشته باشد و کشاورزان انگیزه ای برای کشت و کار نداشته باشند.

کشاورز هم اکنون در تامین حداقل نیازهای خود که نهاده های کشاورزی هستند با مشکل روبروست و نمی تواند بخوبی برای کشت آینده برنامه ریزی درستی داشته باشد.
با این اوصاف مشکل فروش محصولات کشاورزی عامل تعیین‌کننده‌ای است که می‌تواند روی انگیزه و امید کشاورزان تاثیر بگذارد چرا که کشاورزی که نتوانسته محصول خود را بفروشد، طبیعتا امیدی برای کشت سال بعد ندارد.
 

البته نباید فراموش کرد که کشاورز کار خود را به خوبی انجام می دهد و این مسئولان دولتی هستند که باید در زمینه خرید، فروش، صادرات و حتی انبار کردن محصولات برنامه ریزی کرده و نقش خود را در این مسیر به خوبی ایفا کنند تا کشاورزی ایران یکبار دیگر رونق گرفته و به روزهای اوج خود نزدیک شود.

منبع»دانا
کد مطلب: 347501