تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۱
 
گزارشی از زنگ خطر بیماری دامی در آستانه عید قربان؛

مرگ، سوغات قاچاق دام از آن سوی مرزها به کشور

Share/Save/Bookmark
 
معاون فرمانداری زاهدان به شهروندان در هشداری در خصوص دام قاچاق و بیماریهای دامی عنوان کرد : شهروندان تنها از مراکز مجاز دام زنده تهیه نمایند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: این روز ها در آستانه عید قربان در حالی بازار خرید دام زنده در استان داغ است که قاچاقچیان دام هم از غافله عقب نمانده و سعی بر ورود دام های آلوده از آن سوی مرزها کرده اند.
در هشداری که گمرکی زاده معاون فرمانداری زاهدان به مردم داشت از شهروندان خواست از شهرک دامداران زاهدان دام زنده نخرند.
در ادامه وی گفته بود که در راستای دسترسی آسان مردم به خرید دام زنده و کاهش انتقال بیماری تب کنگو امسال در 6 منطقه از شهر برای عرضه دام زنده تعیین و حق فروش دام زنده از شهرک دامداران هم گرفته شد.

شهروندان تنها از مراکز مجاز دام تهیه نمایند
گمرکی زاده ادامه داده بود که در 2 مورد این کشتارگاه ها علاوه بر فروش دام زنده، ذبح رایگان دام هم صورت می گیرد.
معاون فرماندار زاهدان 6 منطقه مشخص شده برای عرضه دام زنده در زاهدان را شامل انتهای خیابان کریم آباد، بولوار کشاورز جنب زمین ورزش، بلوار شهید فاضلی روبه روی سازمان میادین و تربار، بلوار جمهوری جنب مدرسه الکس، زیباشهر انتهای خیابان صدرا و بلوار کشاورز جنب آتشنشانی عنوان کرد و تصریح کرد: در بلوارجمهوری و بلوار کشاورز نیز به دلیل ازدحام جمعیت علاوه بر عرضه دام زنده، ذبح بهداشتی رایگان هم انجام می شود.
وی با بیان اینکه  از لحاظ بهداشتی، تنها این 6 کشتارگاه و میدان دام بهنام مورد تایید دامپزشکی است از شهروندان خواست که : به جدا از خرید دام از سایر نقاط شهر خصوصا شهرک دامداران و دام های موجود در سطح شهر خودداری کنند و رسانه ها نیز موظف هستند این اطلاع رسانی را تا قبل از عید قربان به شهروندان انجام دهند.

ورود 19 فقره پرونده قاچاق دام به تعزیرات
در ادامه سید مرتضی مدنی فدکی  مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خبر از ورود 19 فقره پرونده با عنوان مباشرت در قاچاق دام به ادارات تعزیرات حکومتی استان داد و گفت: از این تعداد 14 فقره پرونده مختومه و متخلفین به میزان 15 میلیارد و 910 میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت و ضبط دام های مکشوفه محکوم شدند.
وی با بیان اینکه  شتر و گاو بیشترین نوع قاچاق دام از طریق مرز جنوب شرق کشور را به خود اختصاص داده اند ،ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به عید قربان ، خرید و فروش و انتقال دام و حتی ورود آن از کشورهای همجوار پیش بینی شده است لذا ضرورت نظارت بیشتر ادارات متولی خصوصاً دامپزشکی را در بردارد زیرا خطر انتقال بیماری های مشترک میان انسان و دام بسیار مهم می باشد و علاوه بر به مخاطره افتادن سلامت مردم موجب آلودگی های زیست محیطی نیز خواهد شد.
مدنی فدکی بیان داشت: شهروندان می بایست توجه داشته باشند که دام هایی که از کشورهای همسایه به کشور وارد می شود حتماً دارای گواهی بهداشتی بوده و مراحل قرنطینه از طریق دامپزشکی صورت گرفته و دام پلاک کوبی شده باشد.منبع:دانا
کد مطلب: 347504