تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰
 
ایت الله میر باقری در یازدهمین همایش کشوری ستاد فجر

از دوره مشروطه تصور غلط بر این بوده است که فرهنگ غرب را می شود با اصلاح ظواهر پذیرفت/نفوذ غرب ازتغییر ذائقه های عمومی شروع می شود

Share/Save/Bookmark
 
آیت الله میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی صبح روز جمعه در یازدهمین همایش ستاد فرهنگی فجر انقلاب در قم طی سخنانی اظهار داشت :از زمانی که فرهنگ تجدد و فرهنگ غربی وارد جامعه شد همواره با آن درگیر بوده ایم/ابتدای مواجهه ما باغرب صرف استفاده کردن یا نکردن از محصولات تمدن غرب بوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:آیت الله میرباقری با بیان اینکه شناخت بنیان های فکری تمدن غرب برای مبارزه باآن ضروری است تاکید کرد:مسئله ما با جهان غرب مسئله انقلاب صنعتی است که آن هم ریشه عمیق انسانی و فکری دارد.
وی با اشاره به اینکه بنیان های نظام های دموکراتیک غرب وحی زدایی و بر پایه مبانی سکولاریسم،راسیونالیسم و اومانیسم عمیق است،گفت:مسئله ما باغرب با اصلاح ظواهر برطرف نمی شودازدوره مشروطه تصور براین بوده است که فرهنگ سیاسی و فلسفی غرب را می شود با اصلاح ظواهر حل کرد!
نماینده مردم البرز در مجلس شورای اسلامی افزود: پذیرفتن یک بخش از سیستم های سیاسی  غرب یا فرهنگی غربی به معنای پذیرفتن سایر موارد است، پذیرفتن ساختار سیاسی یا ساختار فرهنگی  غرب به تدریج تمام بنیان های جامعه را تغییر میدهد وبنیان اجتماعی جامعه را برهم می ریزد،وقتی نظام فکری غربی دریک بخشی از جامعه حاکم شد نمی شود بگوییم در بخش دیگری می خواهیم فقه اسلامی را حاکم کنیم
آیت الله میرباقری تصریح کرد: جهان غرب نظام یکپارچه خود را در عرصه های مختلف سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی واندیشه و...بر سایر جوامع تحمیل کرده است ،این تمدن ابتدا ذائقه مردم را با ظواهر اقتصادی تغییر میدهدو سپس مسائلی مثل توسعه اقتصادی را مطرح می کنند و در مراحل بعد می گویند باید نهادهای دموکراتیک و قانونی اساسی خود را اصلاح کنید
وی با اشاره به پروژه نفوذ افزود:معنای عمیق نفوذ درفرآیند  غربی شدن از ذائقه ها تا نظامات سیاسی و اجتماعی و...است ودر دوره اصلاحات بخشی این پروژه های غربی در کشور اجراشد.
آیت الله میرباقری بااشاره به یکپارچگی سیستمهای اقتصادی و سیاسی تمدن غرب گفت: توسعه اقتصادی به روش غرب نیازمند توسعه سیاسی به شیوه غربی است،طرح دوره اصلاحات برمبنای تغییر قرائت دینی و مدرنیزاسیون در این زمینه بوده است.
وی با اشاره به منظومه فکری امام خمینی درباره تمدن غرب اظهار داشت:امام خمینی (ره) اعتقاد داشتند شیوه غرب حاکمیت نه تنها در عرصه سیاسی ،بلکه حاکمیت و سلطه در تمام عرصه های سیاسی ،اجتماعی و فردی است.
استاد عالی حوزه های علمیه انقلاب اسلامی را راهی جدید در جهان معاصر عنوان کرد و افزود:تمام نظریات سیاسی و فلسفی غرب از رنسانس به بعد در یک طرف و نظریه امام خمینی در طرف مقابل قرار داردوانقلاب اسلامی به رهبری امام پایانی برتمام این نظریه ها و انفتاحی جدید در نظریه دینی بود.
آیت الله میرباقری تصریح کرد:نظام فکری که امام خمینی ایجاد کردند یک نظام ناب اسلامی بود که هیچ تاثیر پذیری است نظامات فکری و فلسفی غرب نداشت.
وی با بیان اینکه بسیاری از بحران های کشورما مثل معضل طلاق یا بانکداری به دلیل نپذیرفن سیستم های غربی موجود است افزود:بانکداری ربوی یکی از بحرانهای جامعه ماست وبه دلیل ایستادگی ما در برابر این این سیستم و تلاش برای"گذار"از این وضعیت مشکلاتی برای ما ایجاد می کند
آیت الله میرباقری با اشاره به اینکه در کشور ما مشکل طلاق وجود داردچراکه مسئله خانواده در جامعه ایرانی اصالت دارد و برایمان مهم است گفت:در جامعه غربی خانواده را از ریشه برهم زده اند و بااین شیوه اصلا مسائلی مثل طلاق برایشان مهم نیست.
کد مطلب: 357970