تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۷
 
سران کشور‌ها در پی درگذشت مرحوم هاشمی چه گفتند؟

سیدحسن نصرالله: هاشمی به آرمان فلسطین و مقاومت ایمان داشت/ فوادمعصوم: هاشمی شخصی که عراق از او به عنوان یک دوست یاد می‌کند

Share/Save/Bookmark
سیدحسن نصرالله: هاشمی به آرمان فلسطین و مقاومت ایمان داشت/ فوادمعصوم: هاشمی شخصی که عراق از او به عنوان یک دوست یاد می‌کند
 
شخصیت‌های برجسته جهان در پیام‌های جداگانه،حجت الاسلام والمسلمین هاشمی را شخصی مبارز در مسیر آرمان‌های انقلاب و امام راحل دانستند و از خبر درگذشت وی ابراز تاسف کردند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:حجت الاسلام والمسلمین هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز گذشته یکشنبه 19 دی ماه در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت؛ وی در سن 82 سالگی به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود.
 
در پی این واقعه سران کشورهای مختلف پیام‌های تسلیت را اعلام کردند که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم.
 
* «سید حسن‌ نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان در پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام را تسلیت گفت و اعلام کرد: وی در طول مدت 34 سال ، حامی مقاومت در لبنان بود. بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، وی در ابتدای پیام خود به نمایندگی از حزب‌الله، تمامی اعضای مقاومت و خانواده‌های شهدا و جانبازان، درگذشت هاشمی رفسنجانی را به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب، ملت ایران و خانواده وی تسلیت گفت.

نصرالله تصریح کرد: حجت الاسلام والمسلمین رفسنجانی به آرمان فلسطین و مقاومت در برابر صهیونیست‌ها ایمان داشت و آرمان فلسطین در بطن تمام روزهای طولانی‌مدت مبارزه‌اش در برابر حکومت شاه مستبد پهلوی و نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور داشت.

وی افزود: ما مردی بزرگ از مردان امت را از دست دادیم؛ ما اعضای حزب‌الله هرگز مواضع حمایتی این مرد از خود را فراموش نخواهیم کرد ؛ او با شادی ما شاد و با ناراحتی ما ، ناراحت می‌شد و حتی یک روز نیز از یاری ما نایستاد.

سید حسن نصرالله تأکید کرد:  هاشمی یک حامی، ستون، نگهبان ، پدری مهربان و مدافعی استوار در تمامی مراحل و شرایط سخت بود.
 
* «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین شامگاه یکشنبه طی پیامی به دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران درگذشت هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. بنا بر اعلام خبرگزاری بحرین، «پادشاه این کشور از خداوند متعال برای روح آن فقید عزیز رحمت واسعه طلب نموده و صبر جمیل را برای رئیس جمهوری، مردم، بازماندگان و فرزندان آن فقید خواستار شده است.
 
* شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با ارسال پیامی به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. در همین رابط مسئولان بحرینی و اماراتی طی پیام‌هایی درگذشت  هاشمی را تسلیت گفتند.
 
* شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت با ارسال تلگراف تسلیتی به حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان، درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی را به وی تسلیت گفت.
 
* خلیفه بن‌زاید آل نهیان، پادشاه امارات عربی متحده با ارسال تلگرافی به «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران درگذشت علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

محمد‌ بن‌ راشد آل‌ مکتوم معاون رئیس دولت امارات و حاکم دوبی و نیز محمد‌ بن‌ زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی و معاون فرمانده عالی نیروهای مسلح نیز با ارسال تلگراف‌های مشابه به روحانی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی را تسلیت گفتند. 
 
* «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق در پیامی به همتای ایرانی خود آورده است: با نهایت حزن و اندوه خبر درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی  و رئیس‌جمهور اسبق مغفور علی اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردیم؛ شخصی که کشور ما از او به عنوان یک دوست حتی در شرایط سخت‌ترین یاد می‌کند.
 
 
* «عمار حکیم» رئیس ائتلاف بزرگ «التحالف الوطنی» به عنوان بزرگترین ائتلاف شیعیان عراق نیز در بیانیه‌ای، به رهبری، مردم و دولت ایران درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
در این بیانیه آمده است: درگذشت  شیخ علی اکبر هاشمی رفسنجانی را به امام سید علی خامنه‌ای و مردم شریف و دولت ایران تسلیت عرض می‌کنیم.
 
* آیت‌الله «قاسم الطائی» از مراجع دینی عراق نیز در پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی را به مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت گفت. آیت‌الله الطائی، تأکید کرد: مسلمانان و دنیای عرب به شخصیتی همچون هاشمی رفسنجانی نیاز دارند و او از افرادی بود که ترس و نگرانی را متوجه دولت آمریکا می‌کرد.
 
* نوری المالکی نیز از افرادی بود که در ساعات اولیه انتشار خبر درگذشت حجت الاسلام والمسلمین رفسنجانی، پیام تسلیت خود را خطاب به مردم و رهبری ایران منتشر کرد. در این پیام از هاشمی رفسنجانی به عنوان فردی محوری در نظام جمهوری اسلامی یاد شده که در مسیر تحق انقلاب سختی‌ها و تلاش‌های بسیاری را متحمل شده است.
 
* «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش أنصارالله یمن درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی را تسلیت گفت. وی در این خصوص اظهار داشت: هاشمی یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های مجاهد در انقلاب اسلامی ایران به شمار می رفت. 
* «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان در پیامی به «حسن روحانی»، درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: هاشمی رفسنجانی یکی از چهره‌های برجسته جمهوری اسلامی ایران بود و خبر درگذشت او، ما را اندوهگین کرد. این مصیبت را به خانواده ایشان و به مردم ایران تسلیت عرض می‌کنم و برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی را مسألت می‌کنم.
 
* نواز شریف نخست وزیر پاکستان در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی اظهار داشت که هاشمی رفسنجانی نه تنها یک چهره تأثیرگذار در ایران بلکه نماد تلاش‌ها برای صلح آشتی‌جویانه در سطح منطقه‌ای بود. وی اعلام کرد برنامه‌های اصلاحی هاشمی «به عنوان یک عملگرای عقلانی» برای کشورش رهنمونی بسیار ضروری برای وحدت مسلمانان جهان فراهم کرد.
 
رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا در پیامی خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، درگذشت حجت الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی‌ رفسنجانی رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی ایران و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را به وی و خانواده هاشمی رفسنجانی تسلیت گفت.
 
 
دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه در پیامی خطاب به رهبر معظم انقلاب اسلامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: «صبح امروز با نهایت تاسف از درگذشت همکار عزیزمان جناب آقای اکبر هاشمی رفسنجانی مطلع شدیم. کسی که سال‌های متوالی ملت خود را در زمینه‌های گوناگون از جمله ریاست جمهوری، ریاست مجلس و دیگر شورای‌های این حکومت بزرگ برادر هدایت کرد. از طرف دولت‌مان، ملت نیکاراگوئه از طرف روساریو و خودم، صمیمانه این غم بزرگ را به خانواده جناب آقای رفسنجانی، مردم ایران و خانواده‌های این ملت بزرگ تسلیت عرض می‌کنم.
 
«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در پی ارتحال حجت الاسلام والمسلمین «اکبر هاشمی رفسنجانی» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پیامی اظهار داشت: با شنیدن خبر ارتحال حجت الاسلام والمسلمین رفسنجانی بسیار متاثر شدم، ایشان در دورانی که رئیس جمهوری ایران بودند و همچنین در دیگر وظایفی که به عهده داشتند، شخصیتی تاثیر گذار در تمام مسائل منطقه بودند و محبوبیت بسیاری در قلبهای طرفداران خویش داشتند.

اشرف غنی همچنین به نمایندگی از دولت و مردم افغانستان مراتب تسلیت خویش را به رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری و خانواده حجت الاسلام والمسلمین رفسنجانی و دولت و مردم ایران ابراز و برای ایشان جنت برین آرزو کرد.
 
 
«حامد کرزی» رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز به مناسبت ارتحال حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص  مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران پیامی را منتشر کرد. پیام تسلیت کرزی به شرح زیر است:

«با تأسف فراوان اطلاع حاصل نمودم که حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین جمهوری اسلامی ایران داعی اجل را لبیک و جهان فانی را وداع گفته است.

بدینوسیله می‌خواهم مراتب تسلیت و همدردی خود را به حکومت و مردم کشور دوست و برادر ایران و خانواده متوفی ابراز نموده از بارگاه خداوند لایزال برای متوفی بهشت برین و برای بازماندگان صبر جمیل استدعا دارم.
 
عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر امروز دوشنبه با ارسال تلگرافی به روحانی، ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی، مواضع شجاعانه آن مرحوم و تلاش‌های وی برای حفظ اتحاد امت اسلامی را ستود. 
 
 
بوتفلیقه در نامه خود با اشاره به حزن و اندوه از دست دادن حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی، به نمایندگی از طرف ملت و دولت الجزایر درگذشت وی را تسلیت گفت.

وی همچنین تأکید کرد که با درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی، جمهوری اسلامی ایران یکی از فرزندان وفادار خود را از دست داد، مردی که زندگی خود را بدون هیچ گونه خستگی برای خدمت به ایران صرف کرد و در همه شرایط و با وجود همه سختی‌ها از ایران دفاع کرد.

وی افزود: تاریخ شاهدی برای مواضع شجاعانه و کمک وی به حفظ اتحاد امت اسلامی خواهد بود. 
 
 
بشار اسد، رئیس جمهور سوریه درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور ایران تسلیت گفت.

 رئیس‎جمهور سوریه با ارسال دو پیام جداگانه به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور ایران، درگذشت هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. 
 
 سلطان قابوس، پادشاه عمان در پیامی به ریاست جمهوری اسلامی ایران درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.
 
سلمان قابوس پادشاه عمان در پیامی به رئیس جمهور ایران، درگذشت هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام را به دولت، ملت و خانواده ایشان تسلیت گفتند.

سلطان قابوس از خداوند برای حجت الاسلام والمسلمین هاشمی درخواست مغفرت کردند.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا روز دوشنبه با انتشار یک پیام توئیتری درگذشت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

در توئیت تسلیت رئیس جمهور منتخب آمریکا در این باره آمده است: از شنیدن خبر فوت هاشمی رفسنجانی ناراحت شدم. خداوند وی و همه ما را بیامرزد.

م
 
کد مطلب: 361287
مرجع : مشرق