تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۵
 

بحران بلوچستان واهواز به اندازه یک کنسرت برای روحانی اهمیت ندارد؟

Share/Save/Bookmark
بحران بلوچستان واهواز به اندازه یک کنسرت برای روحانی اهمیت ندارد؟
 
دانش آموزان سیستان و بلوچستانی که سیل مدرسه هایشان را خراب کرده باید درسرمای زمستان در چادر درس بخوانند، مردم اهواز بدون آب وبرق و در مقابل طوفان ریزگردها توان خروج از منزل را ندارند اما چون کنسرتی لغو نشده یا سخنرانی فاقد مجوز یک حامی دولت به بن بست نخورده رئیس جمهور کوچک ترین واکنشی از خود نشان نمیدهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حدود یک هفته از افزایش میزان بارش ها در سیتان و بلوچستان میگذرد. هرچند در سالهایی که کمبود آب برای مردم زحمت آفرین شده است، این بارش ها بارقه های امید را در دلها زنده میکند اما زمانی که این بارش ها به صورت سیل باعث خسارت به منازل و مدارس و مردم میشوند و اسباب زحمت و خسارات مادی و جانی را فراهم میکند انتظار میرود که مسئولین به فکر راه چاره باشند.
 
 
بر اثر این بارش ها محور زابل به نهبندان بر اساس سیلاب مسدود شد، همچنین بارندگی و طغیان رودخانه سبب واژگونی یک دستگاه خودرو پیکاپ در مسیر اسپکه -چانف از توابع شهرستان نیکشهر و جان باختن دو نفر و زخمی شدن یک نفر دیگر شد، برخی منازل ومدارس در شهرستان های این استان دچار آبگرفتگی و تخریب شدند و خسارات بسیاری را به بار آورد.
 
در کنار این اتفاقات حسین علی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با فارس با اشاره به سیل زاهدان گفت: در حالیکه استاندار سیستان و بلوچستان عنوان می‌کند که سیل خسارتی را برای مردم استان در پی نداشته اما سیلاب به داخل منازل مردم به ویژه در روستاها رفته و خانه‌هایی که عموماً با خشت و گِل ساخته شده‌اند آب وارد این خانه‌ها شده و خسارتی را وارد کرده است.
 
وی افزود: قطعاً منطقه بلوچستان خسارت بیشتری را از سیل پیش‌آمده متحمل شده و امیدواریم که ستاد بحران به مردم در این راستا کمک داشته باشد.
 
 
درحالی که نزدیک به دوهزار خانه در این استان دچار خسارت شده است کمترین توجهی به این حادثه در دولت و مسئولین دیده نمیشود، گویی فقط پایتخت نشینان در لنز دوربین های مسئولین جادارند و به مراتب دوری از پایتخت اهمیت مسائل و معضلات کاهش می یابد.
 
واما اهواز...
 
در اهواز نیز که مدت هاست با پدیده ریزگردها مواجه است وضعیت بهتر نیست و در اوج شرایط بحرانی در این استان و سایر استان ها مهمترین متصدی حوزه امور زیست محیطی یعنی خانم ابتکار در مسافرت های خارجی به سر میبرده است و در صورتی که در داخل کشور هم حضور داشته بدون هیچ عکس العملی از زیر بار وظایف خود شانه خالی کرده است.
 
بنا بر اعلام اداره کل محیط زیست روزهای پاک خوزستان به ارقام ناچیزی رسیده، در ۹ ماهه اخیر این استان فقط چهار روز هوایش شرایط پاک، ۱۱۱ روز در شرایط سالم، ۱۰۶ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس، ۴۴ روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها و ۱۱ روز در شرایط خطرناک داشته است.
 
 
دیروز تاکنون آب و برق واینترنت در نقاط مختلف اهواز به ویژه در مناطق مرکزی همچون کیانپارس و امانیه قطع و خدمات رسانی ادارات به مردم به طور کامل متوقف شده است و هوای این استان به قدری آلودگی دارد که مردم توان خارج شدن از منازل را نداشته و با قطعی آب از حداقل امکانات نظافتی در منازل خود دور مانده اند و سازمان ها و ادرات دولتی نیز قادر به انجام امور خود نبوده و در یک کلام شهر قفل شده است.
 
این درحالی است که غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان که از هفته گذشته به اروپا رفته هنوز از سفر خود بازنگشته، مساله ای که یادآور سفر خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست به مراکش در اوج بحران زیست محیطی کشور میکند.
 
متاسفانه خبرها حاکی از آن است که مدیرعامل سازمان آب و برق و برخی فرمانداران نیز همچنان در سفر لهستان حضور دارند. 
 
در شبکه های اجتماعی نیز واکنش های بسیاری توسط مردم به این بحران و نوع برخورد مسئولین دولتی وجود دارد، در یک مقایسه ساده بین این رخداد که زندگی جمعیت انبوهی از کشور را مخل کرده با حوادثی چون مساله کنسرت ها و لغو سخنرانی فاقد مجوز یک نماینده مجلیس در  مشهد میتوان به دغدغه مسئولین و شخص رئیس جمهور پی برد.
 
 
در اولی رئیس جمهور حاضر شد برای دفاع از یک کنسرت حتی وزیر ارشاد منصوب خود را نیز نقد کند و به تندی او را خطاب دهد و در دومی رئیس جمهور به نامه نگاری پرداخت و لغو یک سخنرانی فاقد مجوز را «مایه شرمساری» توصیف کرد و درخواست پیگیری ویژه با مشخص کردن وزارتخانه های خاص را در دستور کار قرار داد. اما با گذشت چند روز از بحرانی که جان و مال بسیاری از مردم در خطر قرار گرفته است هنوز هیچ واکنشی از سمت دکتر روحانی دیده نمیشود!
 
دانش آموزان سیستان و بلوچستانی که سیل مدرسه هایشان را خراب کرده باید درسرمای زمستان در چادر درس بخوانند، مردم اهواز بدون آب وبرق و در مقابل طوفان ریزگردها توان خروج از منزل را ندارند اما چون کنسرتی لغو نشده یا سخنرانی فاقد مجوز یک حامی دولت به بن بست نخورده رئیس جمهور کوچک ترین واکنشی از خود نشان نمیدهد.

م

 
کد مطلب: 363682
مرجع : رجانیوز