تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰
 

طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه

Share/Save/Bookmark
معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه با وجود سرما حفاری هفت کیلومتر از تونل انتقال آب به اتمام رسیده است، گفت: اجرای این طرح در سه نوبت کاری و با جدیت دنبال می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: میکائیل بهادری در جریان بازدید نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از روند حفاری تونل برای انتقال آب حوضه جنوب آذربایجان غربی به این دریاچه با بیان اینکه کل تونل انتقال آب 36 کیلومتر است، افزود: حفاری تونل توسط 2 دستگاه TBM طبق برنامه زمان‌بندی در حال انجام است. وی زمان پیش‌بینی شده برای اتمام کل این طرح را تا پایان سال 1398 شمسی عنوان کرد و گفت: پس از اتمام این طرح سالانه 650میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود. قرارگاه خاتم پیمانکار این طرح است و دولت پشتیبانی مالی لازم برای تسریع در اجرای این طرح را در دستور کار دارد.
طی روزهای اخیر نیز سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت مطالبه‌های پیمانکاران در طرح‌های احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته است و احیای دریاچه ارومیه از مهر سال جاری وارد فاز عملیاتی شده است.احیای دریاچه ارومیه پس از تثبیت تراز آبی این دریاچه طی ماه های اخیر در حالی دنبال می‌شود که با وجود کاهش 28/5 درصدی بارندگی‌ها همچنان تراز آب دریاچه ارومیه بالاتر از سال‌های گذشته است.دریاچه ارومیه با طول 140 و عرض 55 کیلومتر وسعت به اندازه پنج هزار و 200 کیلومترمربع را در شمالغرب کشور به خود اختصاص داده است که البته امروزه از این میزان پهنه آبی خبری نیست.
در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است دریاچه ارومیه ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و 274 متر از سطح آبهای آزاد برسد.

ف
 
کد مطلب: 363775
مرجع : روزنامه کیهان