تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۷
 
آیت‌الله سبحانی:

آیت‌الله بروجردی نسبت به مسائل جهان اسلام به‌شدت دغدغه‌مند بود

Share/Save/Bookmark
 
مرجع تقلید شیعیان به اقدامات آیت‌الله بروجردی در ارتباط با جهان اسلام اشاره کرد و گفت:آیت‌الله بروجردی نسبت به مسائل جهان اسلام به‌شدت دغدغه‌مند بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:آیت‌الله جعفر سبحانی پیش از ظهر امروز در پیش کنگره نکوداشت آیت‌الله بروجردی که در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، با اشاره به ابعاد شخصیتی آیت‌الله بروجردی اظهار داشت: برای آنکه به هریک از ابعاد خاص این عالم بزرگ بپردازیم باید برنامه‌ها و سخنرانی‌های مجزایی برای آن در نظر گرفته شود.
مرجع تقلید شیعیان با تأکید بر اینکه آیت‌الله بروجردی در ابعاد مختلف صاحب سبک و جایگاه بودند، افزود: بررسی هریک از ابعاد شخصیتی ایشان نیازمند بحث مجزا و کنکاش است.
وی آیت‌الله بروجردی را استاد مسلم ادب معرفی کرد و گفت: نامه‌های ایشان به شیخ الازهر در ارتباط با وضعیت هند و پاکستان نشانه آن است که ایشان به ادب قدیم و جدید احاطه داشتند.
آیت‌الله سبحانی بابیان اینکه آیت‌الله بروجردی بر اسفار، فلسفه و قواعد فلسفه به‌خوبی مسلط بودند، گفت: امام راحل در جلسات خصوصی از دو شخصیت فلسفی دو مرجع تقلید، آیت‌الله اصفهانی و آیت‌الله بروجردی تعریف می‌کردند.
استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به شخصیت علمی آیت‌الله بروجردی اظهار داشت: این مرجع عالی‌قدر تقلید ازنظر علمی در جایگاه والایی قرار داشت، به‌عنوان نمونه مجتهدان پیش از آیت‌الله بروجردی در علم رجال کمتر اجتهاد می‌کردند اما ایشان در این زمینه سرآمد بودند.
وی بیان کرد: چاپ دوباره کتاب رجال آیت‌الله بروجردی سبب می‌شود ازنظر علم رجال حوزه‌های علمیه در جایگاه خوبی قرار بگیرند، هرچند کتاب این عالم والامقام هنوز به دست علما و فقها نرسیده است.
آیت‌الله سبحانی ادامه داد: مرحوم آیت‌الله بروجردی ابتدا کلام دیگران را نقل کرده  و سپس نظر خود را ارائه می‌داد، ایشان از شرایط منطقه و جهان اسلام شناخت کافی داشت و این عالم برجسته به‌تقریب علاقه بسیاری داشت.
مرجع تقلید شیعیان به اقدامات آیت‌الله بروجردی در ارتباط با جهان اسلام اشاره کرد و گفت: ایشان نسبت به مسائل جهان اسلام دغدغه‌مند بودند و صدور بیانیه در زمان حمله هند به پاکستان بیانگر غمخواری ایشان نسبت به مسائل جهان اسلام است.
وی گفت: آیت‌الله بروجردی در ارتباط با مسائل فقهی به شهرت فتوایی علاقه مند بود، این عالم بزرگوار شهرت فتوایی را حجت می‌دانستند و گاهی آن را از روایات استخراج می‌کردند.
ف
 
کد مطلب: 369218
مرجع : تسنیم