تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۷
 
قالیباف در شبکه خبر:

انقلابی نمی‌تواند بگوید «نداریم» و «نمی‌شود»/ چالش امروز مردم، ناکارآمدی دولت است

Share/Save/Bookmark
انقلابی نمی‌تواند بگوید «نداریم» و «نمی‌شود»/ چالش امروز مردم، ناکارآمدی دولت است
 
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بر این باورم که انقلاب یعنی مجموعه کارهایی که در چهاچوب اندیشه سیاسی امام برای خدمت به مردم اتفاق می افتد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری امشب (چهارشنبه 13 اردیبهشت) در برنامه گفت‌وگوی شبکه خبر، درباره حفظ روحیه انقلابی‌گری و شاخصه‌های رهبر انقلاب درباره انقلابی‌گری، گفت: اول باید ببینیم انقلاب چیست و انقلابی کیست و سپس مصادیق آن را دنبال کنیم. با توجه به نگاه‌های مقام معظم رهبری و خواست‌های مردم بر این باور هستم انقلاب یعنی مجموعه کارهایی که در چهارچوب اسلام سیاسی امام(ره) برای خدمت به مردم اتفاق بیفتد.
وی افزود: هدف ما در 12 فروردین سال 58 همین بود که نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند به جامعه خدمت کرده و جامعه را به‌سمت رفاه مادی و سعادت اخروی پیش ببرد. انقلاب نیز هر کسی است که بتواند این کار را انجام دهد تا کارآمدی دین در اداره امور جامعه را برای این مردم عزیز با اولویت محرومان و مستضعفان به اثبات برساند.
قالیباف با بیان اینکه "کسی نمی‌تواند بگوید من انقلابی هستم، اما از مردم جدا باشد و به توده‌های مردم توجه نکند"، اظهار داشت: انقلاب ما انقلاب مستضعفان و یک انقلاب مردمی بوده است. بخشی از افراد در جامعه تافته جدابافته هستند، به این معنی که قانون‌شکنی کرده، قانون را دور می‌زنند و با استفاده از رانت اطلاعات، از توده مردم جدا هستند. این افراد ویژه‌خوارانی هستند که برای مردم مشکلات و چالش هم درست می‌کنند.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: انقلابی کسی است که بتواند دغدغه مردم را حل کند. امروز نزدیک به 10 میلیون از جامعه در فقر شدید هستند و 25 میلیون نفر از کم‌درآمدها هستند. ما در حین اینکه 1 درصد جمعیت دنیا را داریم، اما 5 درصد منابع را داریم، بنابراین انقلابی نمی‌تواند بگوید "نداریم و نمی‌شود". ما امروز جوان‌های قابل و خلاقی را داریم که با تکنولوژی‌ها و مدیریت نسل چهارم آشنا هستند. انقلابی نمی‌تواند بگوید "ما نمی‌توانیم".
وی با بیان اینکه هدف اصلی ما خدمت به مردم در سایه نظام اسلامی است، گفت: البته معتقدم یک انقلابی حتما باید روحیه مبارزه با رانت خواران و فساد و مبارزه با آن 4 درصد را داشته باشد.
قالیباف با بیان اینکه یکی از نقاطی که امروز به مردم، تولید کننده و کارخانه داران فشار وارد کرده و حتی برای بسیاری از افرادی که تولید ثروت می‌کنند مزاحمت ایجاد می کند، قاچاقچی‌های کالا هستند، اظهار داشت: امروز حدود 25 میلیارد دلار قاچاق کالا صورت می‌گیرد و قطعا این قاچاق کالا را افراد ضد انقلاب انجام می‌دهند؛ چون خلاف منافع کشور عمل می کنند.
وی افزود: دلال‌ها و زالو صفاتی هستند که از دسترنج مردم، کارگران و تولید کشاورزان سود انبوه می‌برند و گرانی را به روی دست مردم می‌گذارند اما دولت مردم رسیدگی به این موارد را در راس کارش قرار می‌دهد. ما با عمل و رفتارمان این روحیه انقلابی را ترویج می کنیم تا مردم ببینند.
قالیباف با بیان اینکه قوه مجریه  می‌خواهد مسئولیت اداره و اجرای کشور را برای یک دوره چهار ساله بر عهده بگیرد و 80 میلیون جمعیت با این همه سرمایه و منابع انسانی می‌خواهد ظرفیتهای خود را در اختیار رئیس دولت قرار دهد، گفت: از این رو بدون داشتن یک کارنامه مشخص اجرایی و بدون توان لازم، بقیه موارد تحت ثاثیر قرار می‌گیرد. رئیس دولت نباید مشکل مردم را حل نکند و دغدغه های مردم و رهبری به زمین بماند. طبیعتا دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیز جز دغدغه های مردم چیز دیگری نیست. به همین جهت دولت باید وظیفه خود را در مقابل قانون اساسی و بودجه سالیانه و برنامه پنج ساله انجام دهد.
قالیباف با اشاره به اینکه یکی از نکاتی که مردم امروز با دولت دچار چالش هستند، ضعف و ناکارآمدی دولت است، اظهار داشت: امروز کمتر کسی از افراد تحصیل کرده و ماهر یا افراد غیر تحصیل و بدون مهارت را می‌بینید که از بیکاری رنج نکشد. حتی آنهایی که مشغول به کار هستند نیز امنیت شغلی ندارند و فکر می‌کنند کارگاه و تولیدی آنها هر روز ممکن است با مشکلی روبرو شود.
وی افزود: امروز این ضعف کارآمدی وجود دارد، در شرایطی که سالانه یک میلیون 300 هزار نفر به جمع کسانی که می خواهند در بازار کار مشارکت کنند، اضافه می شود که باید پاسخگوی آنها هم باشیم. طبیعتا وقتی این مشکل از دید اینها قابل حل نیست، نه می‌توانیم بگوییم دولت انقلابی و کارآمد است و نه می‌توانیم بگوییم به وظیفه خودش توجه کرده است.
قالیباف با بیان اینکه ما در دولت مردم اولویت را بر تحول در عرصه اقتصادی گذاشتیم، گفت: اگر امروز بحران اقتصادی را مهار نکنیم حتما با چالش های جدی در حوزه مسایل اجتماعی مثل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی روبرو خواهیم شد که افسردگی و تنش های اجتماعی و به دنبال آن نا امیدی و از بین رفتن نشاط - خصوصا در نسل جوان - را به دنبال خواهد داشت.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: در این تحول در گام اول 25 میلیون نفر را باید با سرعت بیشتر و به صورت اورژانسی مورد رسیدگی قرار دهیم. در همین بخش باید برای یک اشتغال پایدار و در مرحله اول یک اشتغال عمومی تلاش کنیم تا بتوانیم در طول دوره چهار ساله 5 میلیون شغل را با کمک مردم، کارآفرینان، صنعتگران و افراد مولد کالا و تولید کنندگان ثروت ایجاد کنیم.
وی افزود: قرار بود یارانه ها به صورت هدفمند داده شود اما در این بخش اشکالاتی وجود دارد و این کار ناقص شکل گرفت. خانواده ها در سال 89 مبلغ  45هزار و 500 تومان دریافتی داشته اند اما ما خانواده هایی را داریم که واقعا زندگی آنها با یارانه اداره می شود.
قالیباف خاطرنشان کرد: تورم و گرانی که در این سال ها اتفاق افتاده، حداقل سه برابر است. یعنی امروز بر اساس شاخص های بانک مرکزی قدرت خرید یارانه به اندازه 15 هزار تومان است در این شرایط آیا نباید این یارانه را افزایش دهیم تا قدرت خرید مردم نیز افزایش پیدا کند؟ امروز اگر این خانواده ها 150 هزار تومان دریافت کنند معادا 45هزار و 500 تومانی است که در سال 89 دریافت می کردند.
قالیباف گفت: امروز ممکن است فردی سرکار باشد و فردا به هر دلیلی از محیط کار بیرون بیاید و یا منتظر کار است. از این رو در برنامه های خود بحث کارانه را مطرح کردم که این منطبق با برنامه است.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه بعضی از افراد فکر می‌کنند که این کار تنها در کشور ما انجام می شود، اظهار داشت: این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا و مخصوصا کشورهای پیشرفته، وقتی مردم با چالشی روبرو می شوند دولت نیز بلافاصله سیاست‌های جبرانی خود را برای حل مشکل مردم اعمال می‌کند. ما هم مکلف هستیم با نگاه به توده‌ها، این کار را انجام دهیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در این شرایط حتما به حاشیه رفتن کار درستی نیست. به اضافه اینکه کسانی به حاشیه‌ها می‌روند که یا در مدیریت ضعف دارند و یا دغدغه آن ها دغدغه مردم نیست. اگر در متن کار باشیم، دغدغه مردم را داشته باشیم و ضعفی در کار نداشته باشیم، هیچ دلیلی ندارد به حاشیه برویم بلکه باید تمام وقت خود را برای خدمت به مردم بگذاریم.

 
منبع: تسنیم
د
کد مطلب: 374725
مرجع : مشرق