تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۷
 

ارزیابی کیفی بنزین به وزارت نفت سپرده شد

Share/Save/Bookmark
 
طبق جدیدترین مصوبه هیأت دولت، سازمان استاندارد از ارزیابی کیفی بنزین کنار گذاشته می‌شود و مسئولیت بررسی کیفی بنزین به وزارت نفت سپرده خواهد شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:طبق جدیدترین مصوبه دولت که به امضای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور رسیده، آمده است:

1- بنزین مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 4904 به شرح زیر توزیع و عرضه می‌شود:

الف- در پانزده شهر شامل بندرعباس، رفسنجان، قم،‌چابهار، یزد، کرمان، بوشهر، همدان، گرمسار، سمنان، دامغان،‌شاهرود، سبزوار، نیشابور و ساری در تمام جایگاه‌های درون شهری از تاریخ 96/4/1

ب- در 60 درصد جمعیت شهری تحت پوشش کشور و در تمام جایگاه‌های درون شهری از تاریخ 97/1/1

پ- در 80 درصد جمعیت شهری تحت پوشش و در تمام جایگاه‌های درون شهری از تاریخ 98/1/1

ت- در تمام شهرهای کشور و در تمام جایگاه‌های کشور از تاریخ 1400/1/1

2- مسئولیت تطابق تولید، توزیع و عرضه بنزین با استاندارد ملی ایران به شماره 4904 به عهده وزارت نفت است.

3- نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه به عهده سازمان ملی استاندارد ایران و تعیین اولویت‌های توزیع به عهده سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.

به گزارش فارس، پس از ماه‌ها کش‌مکش بین سازمان استاندارد و وزارت نفت، مسئولیت ارزیابی کیفیت بنزین اواخر سال 93 به سازمان استاندارد سپرده و قرار شد این سازمان در مرحله اول، کیفیت بنزین توزیعی در 8 کلانشهر را ارزیابی کند و در مرحله بعد این نظارت را در شهرهای دیگر نیز گسترش دهد.

این اتفاق در حالی افتاد که دعوا بر سر کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها بالا گرفته بود و همچنین موضوع کیفیت پایین بنزین وارداتی نیز از جمله مسائل مورد مناقشه بین دستگاه‌های مختلف بود.

واگذاری مسئولیت ارزیابی کیفی بنزین در شرایطی به سازمان استاندارد سپرده شد که در آن زمان گفته می‌شد این سازمان با مشکل تأمین بودجه برای انجام ارزیابی روبرو است.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان استاندارد در نامه‌ای به معاون اجرایی رئیس جمهور، خواستار مهلتی دو ساله و اختصاص هزینه‌ای 25 میلیارد تومانی برای انجام این کار شده بود اما در نهایت با این خواسته موافقت نشد و در عین حال مشخص نشد چرا با وجود پافشاری سازمان استاندارد برای در دست گرفتن کار ارزیابی کیفی بنزین، چنین خواسته‌ای از سوی رئیس این سازمان مطرح شد؟

در نهایت قرار شد سازمان استاندارد کیفیت بنزین توزیعی در کشور را ارزیابی کند و نتیجه آن را به اطلاع عموم مردم برساند، اما از این مصوبه شورای عالی استاندارد چیزی جز یکی دو گزارش محرمانه و یکی دو گزارش سربسته که تقریباً نشان از با کیفیت بودن بنزین وارداتی داشت، بیرون نیامد.

این در حالی است که پیروزبخت در کشاکش جدال بر سر ارزیابی کیفی بنزین با تأکید بر اینکه تست بنزین کار سختی نیست و معیار مشخصی دارد، گفته بود: در بسیاری از کشورها آزمایشگاه‌های مطابق با استانداردهای جهانی وجود دارد که می‌توانیم در صورت وجود اختلاف بنزین را برای آزمایش به این آزمایشگاه‌ها بفرستیم.

در میان کم‌کاری و ناتوانی سازمان استاندارد و با گذشت بیش از دو سال از مصوبه سپردن ارزیابی کیفی بنزین به سازمان استاندارد، هیأت دولت در جدیدترین مصوبه خود، این کار را به مرور به وزارت نفت سپرده است. این در حالی است که وزارت نفت خود در موضوع تولید و واردات بنزین ذی‌نفع است و طبیعتاً نباید کار ارزیابی کیفی به نهادی که در این مسئله ذی‌نفع است، سپرده شود.
ف
 
کد مطلب: 375001
مرجع : فارس