تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۹
 

فضای مجازی، فاصله ای میان هویت نسل ها

Share/Save/Bookmark
 
در تعارض نسل گذشته بچه های نسل کنونی را می بینیم که تمایل به بازی کردن در کوچه و حتی حضور در مجالس مهمانی و شب نشینی ها به بکارگیری مهارت های بدنی ندارند چرا که این فضای مجازی است که آنا را میخ کوب کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:اکثر افراد جامعه معتقدند که بچه های نسل دیروز تقریبا همین دهه 50 و 60 ، بیش از بچه  های امروزی بچگی کرده اند.وجود حیط های بزرگ ، حوض های آبی پر از آب و درختان سر به فلک کشیده همه جزو نوستالوژی بچه های نسل قبل هستند.
بچه هایی که انرژیشان را در کوچه، حیاط خانه و با همسایه هایشان تخلیه کردند و به بازی های پر جنب و جوش که اکثرا بر پایه ی مهارت های بدنی بود اوقات خود را سپری کردند.
نسلی که زمان کوتاهی به تلویزیون اختصاص می داد و خیلی کم از اوقات روزش را پای کارتون می نشست ، هر چند که تلویزیون هم برای این نسل برنامه های چندانی نداشت.
در تعارض نسل گذشته بچه های نسل کنونی را می بینیم که تمایل به بازی کردن در کوچه و حتی حضور در مجالس مهمانی و شب نشینی ها به بکارگیری مهارت های بدنی ندارند.
هرچند که اکثر مردم معتقدند که بچه های امروز خیلی با هوش تر از نسل های قبلند، اما کارشناسان در تحقیقاتشان به این نتیجه رسیده اند با تحقیقات انجام شده در این زمینه به این نتیجه رسیده اند که نه تنها نسل امروز با هوش تر نیستند بلکه از لحاظ توانایی های فیزیکی و هوش غیر کلامی ضعیف تر از نسل های گذشته عمل می کنند و نهایتا باعث بروز مشکلات روانی در بین کودکان امروز شده است.
البته بی دلیل نیست این کم تحرکی نسل جدید، وقتی که والدین فرزندان هر کدام در گوشه ای نشسته و  ساعت های زیادی از اوقات فراغت خود را به جای بازی کردن با کودکانشان، صرف اتلاف وقت در فضای مجازیند آیا انتظاری جز این می رود که فرزندان هم به خاطر الگوبرداری از والدین و هم به خاطر پر کردن تنهایی خود به تبلت و گوشی و در کل ارتباطات مجازی روی آورد؟
نقش خانواده در کنترل تاثیر فضای مجازی در کودکان
فضای مجازی با حجم بالای داده های خود بی شک بر روان، انگیزه و آینده ی کودک امروز تاثیر خواهد گذاشت از این رو تنها مرجع و هادی فرزندان والدینشان خواهند بود.
زهرا مومنی کارشناس مسائل خانواده و تربیت فرزند در گفتگو با " زنان کویر" در این رابطه می گوید: تربیت فرزند در جامعه ی کنونی نسبت به گذشته دارای تفاوت فاحشی است چرا که در گذشته والدین به خوبی می توانستند بر فرزندان و افرادی که او به عنوان الگو پذیرفته بود، نظارت داشته باشند.
مومنی تصریح کرد: در فضای سایبر بیش از آن که هویت ظاهری فرد مطرح گردد، درون‌مایه‌های افراد بروز می‌کند و هر کس در صدد بیان اندیشه‌ها و علاقه‌مندی‌های خویش است مطرح نشدن هویت شخصی و مشخصات فردی در اینترنت موجب تقویت شخصیت‌های چندگانه و رشد و استحکام آن می‌گردد.
وی با بیان این که اینترنت و فضای مجازی به عنوان یک الگو از سوی فرزندان پذیرفته شده است یادآور شد: متاسفانه فضای مجازی با دنیای واقعی فاصله دارد و سبب چندگانگی هویت فرزندان شده است، برای مثال وجود فیلم ها و تصاویر متعدد از مکان های و با شرایطی کاملا متضاد با جامعه ی اسلامی ، ایرانی با رنگ و لعاب های غربی سبب شده است تا جوان به این فضا رو بیاورد.
این کارشناس مسائل خانواده و تربیت فرزند تاکید کرد: افزایش سواد رسانه ای والدین و فرزندان و از طرفی برنامه ریزی کردن لستفاده از فضای مجازی توسط والدین و تعهد نسبت به قوانین در این رابطه می تواند راهی برای کنترل استفاده ی بیش از حد اعضای خانواده از فضای مجازی باشد.

ف
 
کد مطلب: 375337
مرجع : دانا