تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۳
 

روزه دعوتی از جانب حق برای رسیدن به مقامات انسانی

Share/Save/Bookmark
 
تولیت مدرسه امام مهدی(عج) گفت: از بالاترین فضایل این ماه این است که خداوند متعال به واسطه دوری از گناه، انسان را برای رسیدن به مقامات معنوی دعوت می کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:آیت الله روح الله قرهی، تولیت مدرسه امام مهدی(عج) و استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، ضمن عرض قبولی طاعات و عبادات، در باب فضایل ماه مبارک رمضان، گفت: همانطور که پیغمبر اکرم(ص) فرمود، دُعیکم فیهِ ضیافت الله؛ دعوت شدید به مهمانی خدا؛ ماه مبارک رمضان، ماه مهمانی ویژه خداوند متعال است.
وی در ادامه افزود: از فضایل این ماه با عظمت این است که دارای برکات بسیاری است، پیامبر اکرم(ص) فرمود قد اقبل الیکم شهرالله بالبرکة و الرحمة و المغفرة؛ برکات زیادی در این ماه مبارک است؛ چرا که هم رحمت الهی در آن گسترده می شود و هم ماه مغفرت و آمرزش گناهان و خطاهای انسان ها است.
تولیت مدرسه امام مهدی(عج) در اشاره به دیگر فضایل ماه مبارک رمضان، گفت: همچنین به واسطه برکاتی که این ماه دارد، قرائت یک آیه از قرآن در این ماه، برابر با یک ختم قرآن است که این فضیلت برای هیچ یک از ماه ها ذکر نشده است؛ این ماه افضل الشُّهور، با فضیلت ترین ماه ها است و ثواب انفاق و هر کار خیری در این ماه چندین برابر می شود که از برکات این ماه با عظمت است.
وی در ادامه ابراز داشت: از فضایل دیگری که پروردگار عالم برای این ماه قرار داد، تمام شیاطین در غل و زنجیر هستند؛ مگر اینکه اگر انسان خود، شیطانی شده و اعمالش اعمال زشت و پلیدی باشد؛ پروردگار متعال عنایت کرده و در ماه مبارک رمضان راه ها را به سوی بدی ها و زشتی ها بسته و از طرفی راه های خیر و برکت را گشوده و حسنات آن را چندین برابر و به تعبیری لایحتسب کرده است.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در برتری این ماه همین بس که حتی ملائکه از گفتن فضیلت یک ذکر ناتوان خواهند بود و نفس کشیدن روزه دار را خداوند متعال، ذکر به شمار می آورد، همچنین ثواب گفتن اذکار در ماه مبارک رمضان چندین برابر شده و حتی خواب روزه دار نیز در این ماه عبادت است.
آیت الله قرهی در ادامه افزود: به علت اینکه گناه سبب غفلت و شقاوت انسان ها می شود، انسان در این ماه با دوری از گناه، طاهر و پاک می شود؛ از خصوصیات دیگر ماه مبارک رمضان این است که انسان به واسطه روزه دار بودن چشم و گوش و زبان و تمام اعضا و جوارح را از گناه می بندد و خود را از غیبت وتهمت و دروغ و اعمال ناحق حفظ می کند، وقتی انسان از گناه دور شد، به سمت مقام انسانیت حرکت می کند؛ این بالاترین فضیلت است که انسان را برای رسیدن به مقام انسانیت به واسطه دوری از گناه دعوت می کنند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: به فرمایش پیامبر اکرم(ص) روزه ای که سبب دوری از گناه و آلودگی نشود، روزه نیست بلکه فقط دهان بستن از خوردن و آشامیدن است، روزه آن است که انسان را به سمت پروردگار عالم و بندگی اش دعوت کند؛ دلیل روزه خواری نکردن نیز همین است که وقتی در جامعه ای همه مردم به واسطه روزه، از گناه دوری و اعضا و جوارح شان را مراقبه کنند، آن جامعه مدینه فاضله و گلستان می شود که در زمان حکومت ولی عصر(عج) بیشتر نمود پیدا کرده و به تعبیری جنة الصغری می شود.
ف
 
کد مطلب: 377539
مرجع : رسا