تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۷
 
آخرین تحولات از افغانستان

تراژدی دردآور قتل‌عام شیعیان مظلوم میرزا اولنگ افغانستان/داعشیان ۶۰تن را شهید و ۴۷دختر را با خود بردند/ آزادی ۲۳۵گروگان

Share/Save/Bookmark
 
تاکنون شهادت ۶۰ نفر در تراژدی دردآور قتل عام شیعیان مظلوم منطقه میرزااولنگ استان سرپل افغانستان به دست داعشیان و طالبان گزارش شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: گروه تروریستی داعش و طالبان در منطقه شیعه نشین میرزاولنگ در استان سرپل افغانستان ۶۰ نفر از شیعیان مظلوم این منطقه را به شهادت رساندند.

مردم منطقه می‌گویند تروریست‌ها که برخی پرچم سیاه داعش و برخی پرچم طالبان را در دست دارند ۴۷ دختر جوان را با خود برده‌اند.
تعلل حکومت در فرستادن نیروهای کمکی به سرپل با انتقادات گسترده شهروندان مواجه شده است. آن‌ها حکومت و نیروهای ناتو را متهم به سکوت در برابر قتل عام مردم در منطقه میرزاولنگ می‌کنند و می‌گویند که مقامات دولتی هیچ کاری برای نجات جان مردم در این منطقه انجام نداده‌اند.
استاندار سرپل می‌گوید بر اثر درگیری چند روز آخر بیش از ۶۰۰ خانواده آواره شده‌اند.
وحدت به خبرنگاران گفت: هنوز عملیات نظامی برای سرکوب مخالفان مسلح دولت در میرزاولنگ اجرا نشده است، اما به زودی آغاز خواهد شد.
استاندار سرپل می‌افزاید که منطقه میرزاولنگ به یک مرکز تجمع طالبان و داعشیان تبدیل شده است.
آزادی ۲۳۵ گروگان غیرنظامی در میرزا اولنگ
مقام‌های محلی در ولایت سرپل در شمال افغانستان می‌گویند گروه طالبان ۲۳۵ غیرنظامی در اسارت را پس از مذاکرات ریش‌سفیدان و والی این ولایت با گروه رها کرده است.
ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل گفت که بسیاری‌ هنوز در منطقه میرزااولنگ که به دست طالبان است، اسیر مانده‌اند.
دفتر رسانه‌ای ولایت سرپل با انتشار عکس‌هایی از افراد رهاشده نوشته‌ است که نیروهای زمینی و هوایی وارد ولایت سرپل شده‌اند.
مقام‌های ولایت سرپل پیش از این از کمبود نیرو برای جنگ با طالبان در این ولایت شاکی بودند.
یک مقام محلی که نخواست نامش گرفته شود، گفته بود که در ولسوالی (شهرستان) صیاد، که میرزااولنگ بخشی از آن است، تنها ۲۵ نفر پلیس مستقر بود و نه در جریان جنگ و پس از آن هیچ نیروی کمکی به منطقه نرسید.
این منطقه را طالبان روز شنبه تصرف کردند و به گفته مقام‌های محلی ۵۲ غیر نظامی را به طور فجیعانه به شهادت رساندند.
محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهور افغانستان گفت که انتقام قتل عام میرزااولنگ را می‌گیرد.
وی در مراسمی گفت که دشمنان دین و وطن در میرزااولنگ نشان دادند که هیچ مرزی را نمی‌شناسند.
غنی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، تاکید کرد: وعده می‌دهم که فرزندان دلیر ما در نیروهای دفاعی و امنیتی انتقام آنان (قربانیان) را خواهند گرفت. دیروز ذبیح‌الله امانی سخنگوی والی سرپل گفت طالبان در روستای میرزااولنگ برخی را سلاخی کردند، شماری را سربریدند، عده‌ای دیگر را از کوه به زیر انداختند و بعضی دیگر را به گلوله بستند.
سخنگوی گروه طالبان گفته است که جنگجویان این گروه تنها افراد مسلح و اعضای پلیس محلی را در این محل کشته‌اند و کشتن غیرنظامیان را رد کرده است. برخی رسانه‌ها نیز از عملیات مشترک طالبان با گروه تروریستی داعش در جنایت وحشیانه میرزااولنگ خبر داده‌اند.
 
.............
پایان پیام/
د
کد مطلب: 384796
مرجع : ابنا