تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸
 

قدردانی ولد الشیخ از حمایت‌های ایران برای برقراری صلح در یمن

Share/Save/Bookmark
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن بار دیگر تأکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و از حمایت‌های ایران برای دستیابی به راه‌حل مسالمت‌آمیز و برقراری صلح در این کشور قدردانی کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن ظهر امروز (شنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و قدردانی از حمایت‌های ایران برای برقراری صلح و ثابت در یمن تأکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد.

وی بر حل سیاسی این بحران از طریق مسالمت‌‌آمیز تأکید کرد و افزود: در چارچوب حل سیاسی بحران یمن به ایران سفر و با آقای جابری‌انصاری دیدار کردم تا جنگی که یمن و ملت آن را درگیر کرده است، خاتمه یابد.

ولد الشیخ در پاسخ به سؤالی درباره طرح آمریکا برای انتشار عمدی ویروس وبا در یمن و اینکه آیا سازمان ملل این موضوع را بررسی کرده است، عنوان کرد: من نمی‌گویم بحرانی که در حال حاضر در یمن در جریان است، بحرانی بی سابقه در جهان نیست، ولی شکی نیست که این جنگ، شرایط سخت و اوضاع بهداشتی و انسانی در یمن را متشنج کرده است. حقوق کارمندان بخش‌های بهداشت و درمانی پرداخت نمی‌شود و همه اینها باعث فاجعه کنونی در یمن شده است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن ادامه داد: شما می‌دانید که من چهار سال پیش هماهنگ کننده امور انسانی بودم و آن زمان از فاجعه وبا صحبت کردیم و شرایط برای بروز این بیماری‌ها فراهم شده بود و نتیجه آن فاجعه کنونی است که اکنون شاهد آن هستیم.

وی بار دیگر تأکید کرد که راه‌حل همه این مسائل از جمله شیوع وبا و فاجعه انسانی یک راه‌حل سیاسی سریع است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن درباره کارشکنی‌های عربستان و ائتلاف عربی برای رسیدن کمک‌های انساندوستانه از جمله دارو به مردم یمن و اینکه آیا سازمان ملل نمی‌خواهد اقدامی حقوقی در این زمینه علیه عربستان صورت دهد؟ نیز خاطرنشان کرد: از جمله مواردی که در حال حاضر به آن توجه داریم، رسیدن کمک‌های انساندوستانه به تمامی مناطق یمن است، اما در زمینه انتقال کمک‌های غذایی و سایر کمک‌ها به مناطق مختلف یمن از جمله تعز دشواری‌هایی وجود دارد.

وی افزود:‌امروز بیم قحطی و گرسنگی برای هفت میلیون یمنی وجود دارد که نیازمند دریافت فوری کمک‌های انسانی هستند.

ولد الشیخ احمد ادامه داد:‌ من از این فرصت استفاده می‌کنم تا بار دیگر خواستار بازگشایی فرودگاه صنعا به ویژه به منظور امور انساندوستانه از جمله انتقال بیماران و رفت و آمد عموم مردم و از جمله دانشجویان شوم.

وی بازگشایی فرودگاه صنعا را اقدامی ضروری برشمرد و افزود: در حال حاضر در راستای بازگشایی این فرودگاه در تلاش هستیم تا نقل و انتقالات تسهیل شود.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در سفر منطقه‌ای امروز در تهران با جابری‌انصاری و محمد جواد ظریف در خصوص آخرین تحولات یمن به رایزنی می‌پردازد. وی قرار است بر سر میز ناهار با جابری‌انصاری گفت‌وگوها در خصوص تحولات یمن و راه‌های حل سیاسی این بحران به گفت‌وگو بپردازد.د
کد مطلب: 385049
مرجع : فارس