تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
 

نشانه‌هایی از گشایش در بحران دیپلماتیک ترکیه و آمریکا

Share/Save/Bookmark
نشانه‌های گشایش در بحران دیپلماتیک ترکیه و آمریکا به ظاهر نمایان شده چراکه وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: واشنگتن تلاش خواهد کرد تضمین کند که اختلافات دیپلماتیک به وجود آمده کنونی بر روابط‌ش با ترکیه تاثیر نخواهد گذاشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری آنادولو، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در مسیر سفر به مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا در فلوریدا به خبرنگاران گفت: ترکیه یکی از متحدان ناتوست و ما سخت تلاش خواهیم کرد تا با آنکارا در برابر دشمن مشترک‌مان متحد بمانیم و ما از نظر روابط نظامی همکاری بسیار خوبی با یکدیگر داریم. وی افزود: اختلافات دیپلماتیک به وجود آمده کنونی تاکنون بر عملیات نظامی تاثیر نگذاشته است.

ماتیس در پاسخ به این سوال که اگر تنش‌ها بالا بگیرد آیا بر عملیات آتی تاثیر خواهد گذاشت یا خیر، گفت: نمی‌خواهم در خصوص این مساله گمانه زنی کنم، اما اختلافات دیپلماتیک گذشته با کشورهای مختلف بر روابط نظامی هیچ تاثیری نگذاشته است.

همچنین وزیران خارجه ترکیه و آمریکا تماس تلفنی را که نخستین مذاکره میان آمریکا و ترکیه از زمان به وجود آمدن یکی از بدترین بحران‌های در گرفته میان واشنگتن و آنکارا در سال‌های اخیر محسوب می‌شود، برقرار کردند.

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش در جریان این تماس تلفنی درباره به تعلیق درآمدن دو جانبه خدمات صدور ویزا با یکدیگر مذاکره کردند.

سفارت آمریکا در ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد: به دنبال بازداشت یکی از کارمندان ترکیه‌ای کنسولگری آمریکا در استانبول صدور ویزاهای غیرمهاجرتی برای اتباع ترکیه را به حالت تعلیق درآورد. در اقدامی تلافی‌جویانه سفارت ترکیه نیز خدمات صدور ویزای غیرمهاجرتی برای اتباع آمریکایی را به حالت تعلیق درآورد.د
کد مطلب: 390006
مرجع : فارس