تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳
 

نوشدارو برای سپرده گذاران موسسات مالی

Share/Save/Bookmark
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور روز گذشته خبر داد که به پیشنهاد وزیر کشور و با دستور رئیس جمهوری دستورالعمل روابط کاری وزارت کشور و بانک مرکزی برای پایش و ارزیابی مستمر فعالیت تمام بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور تدوین می‌شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش روابط عمومی وزارت کشور، بابک دین پرست روز چهارشنبه تصریح کرد: وزیر کشور، به تازگی در مکاتبه‌ای با رئیس جمهور، با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و روند سامان دهی آن‌ها در کشور، پیشنهاد کرد تا به منظور امکان پایش و ارزیابی مستمر فعالیت تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری کشور در چارچوب ضوابط و مقررات و ممانعت از فعالیت هرگونه مؤسسه مالی و اعتباری غیرمجاز، وزارت کشور و بانک مرکزی، مشترکاً به تدوین دستورالعمل روابط کاری فی مابین، با هدف تعیین مسئولیت‌های قانونی طرفین اقدام کنند که رئیس جمهور با این پیشنهاد موافقت و دستور اجرایی شدن آن را صادر کرد. وی با اشاره به ابلاغ موضوع به استانداران سراسر کشور برای دریافت نقطه نظرات آن‌ها افزود: به محض دریافت و جمع بندی نقطه نظرات استانداران در این زمینه، مذاکرات اولیه با بانک مرکزی برای تنظیم پیش نویس دستورالعمل مورد تایید رئیس جمهوری، هرچه سریع تر آغاز شود.
پیشنهاد و تصویب این دستورالعمل از سوی وزارت کشور، در حالی است که بانک مرکزی پیش از این بارها اعلام کرده بود، دیگر موسسه ملی غیرمجاز نداریم. مثلا، 17 مردادماه امسال سیف در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار گفت: خوشبختانه بانک مرکزی با کمک دیگر دستگاه‌ها به سامان دهی موسسات مالی غیر مجاز اقدام کرد و امروز به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم بگوییم ‌دیگر موسسه مالی غیر مجاز نداریم و تمام موسسات غیرمجاز تعیین تکلیف شده‌اند. همچنین در دورانی که فعالیت موسسات غیرمجاز در اوج بود، بانک مرکزی، دلیل برخورد نکردن با موسسات مذکور را، نداشتن توان و اختیارات اجرایی برای تعطیلی شعب این موسسات در سراسر کشور ذکر کرده بود.
لاریجانی: سپرده‌های کمتر از 200 میلیون تومان به سرعت تسویه می‌شود
محمد اکبری- به دنبال تذکر خارج از دستور حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس، درباره وضعیت سامان دهی سپرده گذاران مؤسسات اعتباری، لاریجانی دراین باره توضیحاتی ارائه کرد.
علی لاریجانی درپاسخ به حاجی دلیگانی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف بین سه قوه و با حضور مدیران مؤسسات اعتباری تصریح کرد: این جلسات برای این بود که مشخص شود چگونه طبق قوانین می‌توان پول‌های سپرده گذاران را برگرداند.
لاریجانی اظهار کرد: پیشتر گفته شد راهی باید پیدا شود که افرادی که سپرده‌شان کمتر از 200 میلیون تومان است به حق و حقوق شان برسند تا شرایط برای تسویه حساب مابقی سپرده گذاران هم فراهم شود. البته در این زمینه نیازمند یک سازوکار شرعی بودیم که براین‌اساس طی مدت زمانی، موضوع حل شد و با عنایتی که به حل مسئله شد، مقرر شد برای این موارد امکانات، اموال و دارایی‌هایی لحاظ کنند تا پول سپرده گذاران پرداخت شود. وی ادامه داد: بنده مطمئنم که پرداخت سپرده‌های کمتر از 200 میلیون تومان سپرده گذاران مؤسسات اعتباری به‌سرعت تسویه می‌شود.د
کد مطلب: 390918
مرجع : خراسان