تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۵
 

کاهش ۷.۶ میلیارد دلاری ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی در دوران برجام

Share/Save/Bookmark
 
ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی در پایان سال ۱۳۹۵ به علت افزایش واردات کالا و خدمات به کشور، کاهش چشمگیری پیدا کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بر اساس آمارهای بانک مرکزی، ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۷ میلیارد و ۶۶۶ میلیون دلار کمتر شد.
این در حالی است که در دو سال پایانی دولت دهم یعنی سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی به ترتیب ۲۱.۴ میلیارد دلار و ۱۲.۲ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده بود که این روند صعودی در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ نیز ادامه پیدا کرد. اما آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد دقیقا از سال ۱۳۹۴ یعنی سالی که برجام اجرا شد، روند ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی، نزولی شد.

جالب توجه است که هیأت کارشناسی صندوق بین المللی پول که مهرماه سال گذشته به ایران سفر کرده بود، در  گزارش کارشناسی خود   درباره شرایط اقتصادی کشورمان نسبت به منفی شدن ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی با اجرای برجام هشدار داد.
صندوق بین‌المللی پول از کاهش ذخایر خارجی ایران به عنوان یکی از آسیب‌پذیری‌هایی در حال بروز نام برده بود که می‌تواند دستاوردهای اقتصاد ایران را تخریب کند. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول که اتفاقا ترجمه آن در سایت بانک مرکزی نیز منتشر شد، ذخایر خارجی نسبت به پایان اسفند ۱۳۹۴ (مارس ۲۰۱۶) به میزان حدود ۷ میلیارد دلار کاهش یافته که این امر حاکی از تغییر در تسعیر ارز، تسویه بدهی‌های ارزی به شرکت‌های بیمه صادراتی و افزایش میزان واردات به دنبال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک می‌باشد.
د
کد مطلب: 391131
مرجع : مشرق