تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
 

توضیح عسگر اولادی درباره حل مشکل بانکی با چین

Share/Save/Bookmark
بانک‌های چینی خدمات مالی و بانکی به کره شمالی، ایران و سوریه را ممنوع کردند؛ بانک مرکزی هنوز در این خصوص موضع نگرفته است، اما عسگراولادی گفت: امیدواریم امروز این مشکل حل شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بانک‌های چینی اعلام کردند هرگونه خدمات مالی و بانکی به سه کشور کره شمالی، ایران و سوریه در چین ممنوع است؛ این در حالی است که چین شریک اول تجاری ایران محسوب می‌شود و تجارت ایران و چین در ‌سال ۲۰۱۶ به بیش از ۳۱‌میلیارد و ۲۳۰‌میلیون دلار رسیده است، اما مشکلات زیادی در پیش رو گسترش روابط دو کشور وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها موانع بانکی است که چینی‌ها ایجاد کردند. تجارت ایران و چین در ‌سال ۲۰۱۶ به بیش از ۳۱‌میلیارد و ۲۳۰‌میلیون دلار رسیده است،
چینی‌ها مردادماه امسال اعلام کردند که بلاتکلیفی ایران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) آن‌ها را بر این داشته که حساب‌ تجار ایرانی را مسدودکننده بانک مرکزی در همان روزهای انتشار خبر گفت؛ مشکلی که برای ایرانی‌های مقیم چین ایجادشده، موقتی است و به‌زودی رفع می‌شود.
چین، بزرگ‌ترین خریدار نفتی ایران، صادرکنندگان ایرانی را به پول‌شویی متهم کرد و حساب صادرکنندگان ایرانی به دلایل نامعلوم مسدود شد، مقامات چینی به‌نوعی عنوان کردند که دلیل اصلی این انسداد، تطبیق برخی سیستم‌های بانکی با مقررات جدید بین‌المللی و به‌خصوص FATF بوده است؛ اما اکنون دانشجویان ایرانی هم با مشکل مشابهی مواجه شده‌اند و بانک‌های چینی با ارسال پیامک، به آن‌ها اعلام کرده‌اند که حسابشان مسدود خواهد شد.
حالا بعد از گذشت ٣ماه، نه‌تنها مشکل حل‌نشده بلکه حالا نوبت به دانشجویان ایرانی رسیده است. امروز درحالی‌که‌ هزار و ٤٠٠ دانشجوی ایرانی در چین چشم به دهان منابع رسمی ایرانی و چینی برای ریشه‌یابی و حل این چالش دوخته‌اند، هنوز هیچ جواب مشخصی از دو طرف ایرانی و چینی شنیده نشده است؛ اما آیا واقعاً مشکل بانک‌های چینی، عدم شفافیت در روابط بانکی با جهان و اتصال کامل به FATF است؟
بانک کشاورزی چین تنها بانکی بود که همواره با ایرانی‌ها رابطه خوبی برقرار می‌کرد؛ اما اکنون در اقدامی عجیب نه نظام بانکی که شهروندان ایرانی را نشانه گرفته است.
احمد حاتمی یزدی کارشناس مسائل بانکی دراین‌باره می‌گوید: پول نفت ایران که بر اساس گمانه‌زنی‌ها چیزی بین ٢٠ تا ٥٠‌میلیارد دلار است، هنوز در بانک کوچکی در چین قفل‌شده است، حالا این کشور بر چه اساس و منطقی دانشجویان ایرانی را به پول‌شویی متهم می‌کند؟ اما بانک کشاورزی چین تمام حساب‌ها را مسدود کرده است.
این بانک که یک بانک دولتی چین است، اعلام کرده که ارائه هرگونه خدمات به اتباع کشورهای کره شمالی، سوریه و ایران ممنوع است؛ ضمن این‌که همین بانک، خدمات دلاری به اتباع کشورهای سودان، کوبا و کریمه را هم ممنوع اعلام کرده است. ظاهر قضیه، FATF است. وظیفه این گروه ویژه و قوانین آن، منزه سازی نظام پولی بانکی کشورهاست و هرگز شهروندان را هدف قرار نمی‌دهد. اقدامات اخیر چین نه‌تنها شهروندان ایرانی بلکه شهروندان سوریه و کره شمالی را هم هدف گرفته است؛ این اقدام می‌تواند برای بازرگانان ما هم مشکل‌ساز شود.
بانک مرکزی این اقدامات چینی‌ها اقدامی انجام نداده است و خبرنگار الف سعی کرد با مسؤولین بانک مرکزی تماس بگیرید که کسی پاسخگو در این زمینه نبود و عنوان شد معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی کشورمان در ایران حضور ندارد.
اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین بابیان اینکه مهم‌ترین برای تجارت با چین موانع بانکی است، گفته بود: نیاز داریم از چین کالا بخریم و به چین کالا بفروشیم، اما چگونه می‌توان پرداخت‌ها را انجام داد.
عسگراولادی در این خصوص این مشکل که بانک‌های چینی اعلام کردند هرگونه خدمات مالی و بانکی به سه کشور کره شمالی، ایران و سوریه در چین ممنوع است، گفت: صبح روز جمعه از این موضوع اطلاع پیدا کردیم و برای رفع آن با سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین تماس گرفته و مذاکرات مفصلی با وزارت خارجه و سفارت ایران در چین انجام دادیم.
وی با بیان اینکه امروز در مورد رفع مشکلی بانکی با چین خبرهای خوبی خواهیم داشت، افزود: امیدواریم این مشکل حل شود و در یکی، دو روز آینده آن را حل خواهیم کرد و اخبار خوبی را اعلام خواهیم کرد و سعی می‌کنیم اقدام بانک‌های‌ چینی را نسبت به ایران حل کنیم.
این مورد در حالی است که در مذاکرات بانکی تهران- پکن، ایران ضمن اینکه خواستار روابط کارگزاری بانک‌های دو طرف شده پیشنهاد تأسیس شعب و یا دفاتر نمایندگی بانک‌های چینی را نیز مورد تأکید قرار داده است. طی دیدار اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی و سفیر چین در ایران بار دیگر روابط بانکی موردتوجه قرارگرفته که ازجمله محورهای اصلی آن ایجاد روابط کارگزاری، تأمین مالی پروژه‌ها و همچنین پیشنهاد ایجاد شعبه و یا نمایندگی بانک‌های چینی در ایران است.د
کد مطلب: 391499
مرجع : تسنیم