تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۸
 

خرازی: برنامه‌ موشکی و دفاعی ایران قابل مذاکره نیست

Share/Save/Bookmark
وزیر خارجه اسبق کشورمان در گفت‌وگو با یک روزنامه اتریشی هر گونه مذاکرات مجدد و الحاق بندهای جدید به برجام را رد کرده و همچنین مذاکره درباره برنامه های موشکی و دفاعی کشورمان را ممکن ندانست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: کمال خرازی، وزیر امور خارجه سابق کشورمان در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی "استاندارد" هر گونه مذاکرات مجدد درباره برجام و یا الحاق بندهای جدید به آن را رد کرده و همچنین هر گونه مذاکره درباره برنامه موشکی ایرا ن را امکان پذیر ندانست.

وی همچنین تاکید کرد که اگر آمریکا واقعا از توافق هسته ای با ایران خارج شود شانس حفظ برجام به این مسئله بستگی دارد که آیا اروپاییان استقلال خود را نشان داده و بر سر تعهدات خود باقی خواهند ماند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به تلاش همه امضا کنندگان توافق اتمی ایران برای متقاعد کردن واشنگتن به منظور پایبندی به برجام اشاره کرده و رویکرد ترامپ در قبال این مسئله را حتی در داخل آمریکا بحث برانگیز دانسته و آن را عامل کاهش اعتبار ایالات متحده دانست.

خرازی هر گونه مذاکرات مجدد درباره برجام را رد کرده و گفت: هیچ گونه مذاکرات مجددی در این باره وجود نخواهد داشت. مسئله موشک ها و قابلیت های دفاعی ما هم قابل مذاکره نیست.

وزیر امور خارجه سابق کشورمان همچنین مذاکرات درباره نقش ایران در منطقه بخصوص در سوریه را هم امکان پذیر ندانسته و گفت: نفوذ ایران در منطقه تاریخی است. وی حضور ایران در عراق را به خواست دولت آنجا دانسته و مسئله داعش در عراق را همچنین یک مسئله امنیتی در نزدیکی مرزهای ایران ارزیابی کرد.

وی در عین حال تاکید کرد: اگر منظور شما از گفت‌وگو درباره نقش منطقه ای ایران مذاکره با دیگر کشورها برای ایجاد صلح و امنیت در منطقه است ما مخالفتی با آن نداریم، اما اگر منظور شما مذاکره درباره قابلیت های دفاعی ما است پاسخ ما بخصوص اکنون که هیچ اعتمادی در آمریکا نمی بینیم "نه" است.

خرازی همچنین شایعات درباره مذاکرات محرمانه بین ایران و عربستان سعودی در عمان را رد کرده و از عدم اعتماد سعودی ها به عمان به عنوان میانجی سخن گفت.

وی همچنین این مسئله که عربستان به اتباع خود دستور داده لبنان را ترک کنند اقدامی در جهت تنش زایی بیشتر دانست.
خرازی درباره اصابت یک موشک یمنی به فرودگاه ریاض نیز که عربستان در این راستا ایران را متهم کرده است گفت: ادعای عربستان سعودی مبنی بر اینکه ایران این قابلیت های موشکی را برای یمن فراهم کرده است دروغ است. یمن از مدتها پیش یک برنامه موشکی را دنبال می کند و کاملا قادر به توسعه موشک های بالستیک خود است.
د
کد مطلب: 391696
مرجع : تسنیم