تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۳
 

المانیتور: لایحه جدید کنگره برجام را در معرض خطر قرار می‌دهد

Share/Save/Bookmark
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در حالیکه کنگره به سوی افزایش فشار علیه ایران پیش می‌رود، یکی از کمیته‌های مهم مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه‌ای را به تصویب درآورده است که می‌تواند توافق هسته‌ای 2015 ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه،‌روسیه، چین بعلاوه آلمان) را در معرض خطر قرار دهد.

پایگاه تحلیلی «المانیتور» با این مقدمه ادامه داد، نظارت قوی بر قانون دسترسی ایران به منابع مالی، خریداری هواپیمای تجاری از شرکت‌هایی که با آمریکا تعامل دارند را برای ایران دشوار می‌کند.

بر اساس این گزارش، توانمندی ایران برای جایگزین کردن ناوگان‌ هوایی فرسوده این کشور، یکی از انگیزه‌های کلیدی تهران برای امضای برجام بوده است.

المانیتور اینگونه نوشت، کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا با 38 رأی موافق در مقابل 21 رأی مخالف، به پیش بردن این لایحه رأی مثبت داد و راه را برای رأی‌گیری در خصوص این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا هموار کرد.

بنا بر این گزارش، تمامی جمهوری‌خواهان کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا به پیشبرد این لایحه رأی مثبت دادند و پنج نماینده دموکرات نیز از این لایحه حمایت کردند.

«کنت کاتزمن» کارشناس ایران در کمیته تحقیقات کنگره به المانیتور گفت: «ایران، تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون را نقض برجام می‌داند. این توافق (برجام) شامل تعهد روشن آمریکا برای برعهده گرفتن چنین فروش‌هایی به ایران می‌شود».
د
کد مطلب: 391896
مرجع : فارس