تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷
 
گزارشی از روز اول دوازدهمین نشست کشوری ستاد فجر انقلاب اسلامی؛

علامه مصباح:لزوم تقویت جبهه فرهنگی انقلاب/اقتصادفلج جامعه را ازبین میبرد/دکتر رزاقی:نتیجه اجرای سیاستهای غلط دولت،گسترش فقر و بیکاری است

Share/Save/Bookmark
 
در مهمترین برنامه های روز اول دوازدهمین همایش کشوری ستاد فجر انقلاب اسلامی؛ علامه مصباح یزدی و دکتر رزاقی به ایراد سخنرانی پرداختند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دوازدهمین همایش ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی با شرکت 500نفر از 31 استان کشور در قالب 5گروه از حوزویان، دانشگاهیان، مهندسان، پزشکان و فرهنگیان در روزهای  پنج شنبه 9 آذر و جمعه 10 آذر برگزار شد.
در روز اول این نشست که در سالن همایش موسسه امام خمینی (ره) برگزار شد علامه مصباح یزدی و دکتر ابراهیم رزاقی  سخنرانی نمودند.

* خوش آمد گویی دبیر ستاد

در ابتدای این همایش محمد حسین استادآقا دبیر ستاد فجر انقلاب اسلامی  به تبیین اهداف برگزاری این همایش پرداخت.
وی افزود: هدف از برگزاری این همایش تبیین مسائل روز اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و ایجاد کار گروه های پژوهشی برای حل مشکلات مهم پیش روی کشور است.

* سخنرانی دکتر ابراهیم رزاقی

در ادامه دکتر ابراهیم رزاقی  اقتصاد دان و استاد برجسته اقتصاد دانشگاه تهران با موضوع" نقش درون زایی و برونگرایی در تحقق اقتصاد مقاومتی" به ایراد سخنرانی پرداخت.


دکتر رزاقی در ابتدای سخنرانی خود اظهار داشت: برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در کشور اولا باید کارگرانمان را تشویق نماییم که در چارچوب منافع ملی کار کنند ، دوم اینکه سرمایه داران کشور به حداکثر سود فکر نکنندو سوم اینکه دولت نیازهایش را از داخل تامین کند و واردات را کاهش دهد.»
ابراهیم رزاقی تشریح کرد:  در اصل ۴۴ ، اقتصاد ایران اینگونه معرفی شده است: «اقتصاد دولتی-تعاونی-مردمی»، این تعریف میگوید دولت نباید کارفرمای مطلق باشد
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مهمترین رکن اساسی برای اجرای اقتصاد مقاومتی کاهش واردات و تقویت تولید داخلی است ادامه داد: امام خمینی جهان بینی جمهوری اسلامی در اقتصاد را اینگونه معرفی میکند که وقتی ما کالای خارجی مصرف میکنیم درواقع فرهنگ خارجی را می پذیریم، مسئولین فعلی ما میگویند ما نمیتوانیم وخارجی ها باید بیایند امور ما را درست کنند در حالیکه امام(ره) میفرمایند ما اگر  امور کشور را خودمان انجام ندهیم نمیتوانیم استقلال و آزادی را در کشور ایجاد کنیم
دکتر رزاقی ابراز داشت: بعد از رحلت امام سیاست ما نمیتوانیم جلوی آمریکا بایستیم توسط دولت هاشمی در کشور پیاده و مسیر فقیر کردن قشر خاصی از مردم شروع شد، امروز هم شاهدیم که همین سیاست ما میتوانیم در حال اجرا است و متاسفانه در دولت روحانی نیز صنایع هسته ای ما تحویل آمریکا داده شد.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: طبق برآوردها از ابتدای انقلاب تاکنون ما باید ۱۵۰میلیون شغل پایدار ایجاد میکردیم ولی فقط توانستیم ۱۱میلیون شغل ایجاد کنیم، اکنون نیز باید ۴۰میلیون ایرانی شغل داشته باشند ولی اکنون ۲۲میلیون شغل دارند، این آمار، نتیجه سیاست فقیر کردن مردم و گسترش آن در کشور است
رزاقی افزود: استراتژی آمریکا و غرب در مواجهه با ایران این است که به ایران نمیتوان حمله نظامی کرد چون هزینه اش زیاد است ولی از راه اقتصادی میتوان ایران را نابود کرد.
کار شناس ارشد مسائل اقتصادی با اشاره به عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم، تصریح کرد: نتیجه اجرای سیاست های غلط دولت، گسترش فقر، بیکاری و خالی شدن روستاها است.
ابراهیم رزاقی ادامه داد: در فرانسه اخیرا ۶میلیون کارگر اعتصاب کرده اند چون صاحب تشکل و رهبری اجتماعی هستند ولی در ایران چنین تشکل هایی وجود ندارد که اعتراضات سالم مردمی را رهبری کنند و پیگیر مطالبات مردم از دولت شوند.
رزاقی اضافه کرد: امروز عده ای در این کشور میخواهند آقای ایران شوند و با سیاست های نفتی و لیبرالیستی میخواهند ما مثل شاه با آمریکا و اروپا رابطه داشته باشیم به همین خاطر رهبری دستور آتش به اختیار را دادند تا مردم مطالبه موثر داشته باشند
سخنران همایش کشوری ستاد فجر انقلاب اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: سه نفر از روسای جمهور ما لباس پیغمبر به تنشان بوده اما چه کاری برای این کشور انجام دادند، آقای روحانی به سپاه ناسزا گفت، به نظام تهمت زد که ۳۸سال اعدام صورت گرفته، و چه حرفهایی علیه نظام زد که در شان خودش و لباس پیغمبر نبود! آقای رفسنجانی  نیز بعد جنگ اکثر رزمندگانی که در جنگ شرکت کردند را خانه نشین کرد در حالیکه باید مسئولیت ها و مناصب دولتی را به رزمندگان و دلسوزان کشور واگذار میکرد تا کار کشور به اینجا کشیده نشود.
 
* سخنرانی علامه محمدتقی مصباح یزدی

علامه محمدتقی مصباح یزدی دیگر سخنران  روز اول این  همایش بود. آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه فداکاری با اخلاص برای اسلام و انقلاب دارای اولویت بر فعالیت‌های دیگر است، اظهار کرد: این فداکاری گاهی در جبهه‌های جهادی و گاهی در میان مردم با پاسخ دادن به شبهات آن‌ها انجام می‌شود.
 

وی با بیان اینکه حفظ عزت اسلامی بسیار مهم است، عنوان کرد: هر شخصی متناسب با خصوصیات خود با فعالیت در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، جهادی و غیره می‌تواند در راه پایداری انقلاب اسلامی تلاش کند و شناخت این خصوصیات و اولویت‌ها نیز بسیار مهم است.
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه همه موجودات بصورت ترکیبی آفریده شده‌اند، مطرح کرد: تنها خداوند ترکیبی نیست و اگر ذات هر موجودی را تجزیه کنیم به یک عنصر واحد می‌رسیم که خداوند تبارک و تعالی است.
وی با بیان اینکه انسان کامل‌ترین موجودات است، خاطرنشان کرد: حیات نباتی درخت از چند جزء تشکیل شده است که شامل ساقه، ریشه، برگ و میوه است و اندام‌های انسان نیز با یکدیگر ارتباط دارند و ذات وجود انسان را به وجود می‌آورند.
آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: جامعه نیز دارای ذات ارگانیک است و از ارتباط و تجمع انسان‌ها به وجود می‌آید و اگر انسان‌ها وحدت میان خودشان را بپذیرند و یکدیگر را تکمیل کنند یک جامعه سالم به وجود می‌آید.
وی با بیان اینکه هدف خداوند از خلقت انسان رسیدن به رشد و کمال بوده است، تصریح کرد: باید تاثیر شغل‌های جامعه شناخته و ارزش گذاری شود تا افرادی که توانایی انجام چندین کار را دارند بدانند که کدام کار مهمتر و تاثیر بیشتری در سعادت جامعه دارد.
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه هیچ کشوری بدون مشکل نیست، یادآور شد: در جمهوری اسلامی نیز مشکلاتی وجود دارد که برخی از آن‌ها در اوایل انقلاب با رشادت‌های امام خمینی(ره) و شهیدان برطرف شد و امروز نیز باید مشکلات دسته بندی شده و به ترتیب اولویت آن‌ها به بررسی و رفع مشکلات بپردازیم.
وی با بیان اینکه از یک دیدگاه رفع مشکلات اقتصادی دارای اولویت در جامعه است زیرا اگر اقتصاد یک جامعه فلج شود مردم آن جامعه نیز ضعیف شده و جامعه از بین می‌رود، اظهار کرد: اگر نهادی که دین مردم را در جامعه تقویت کند با قدرت عمل کند جامعه در مواجهه با مشکلات پیروز می‌شود زیرا عامل اصلی پیروزی جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس و حضور مردم در جبهه‌های جهادی  دیانت و اعتقادات مردم بود.
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه تربیت درست افراد در سعادت جامعه تاثیر بسیاری دارد، بیان کرد: جبهه فرهنگی انقلاب رسالت سنگینی در رفع مشکلات جامعه دارد و مردم نیز برای اینکه بتوانند دین خود را به شهدا ادا کنند باید در تقویت این نهاد اهتمام داشته باشند.
 
* برنامه عصر همایش
گفتنی است در برنامه عصر این همایش نیز ، دو کارگاه تخصصی  با موضوعات" مدیریت فرهنگی و کادر سازی" با حضور حجت الاسلام روح الله  حریزاوی مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان  و" برنامه ریزی راهبردی"  حجت الاسم ابروش پژوهشگر عضو شورای علمی دانشگاه معارف و همچنین هشتمین نشست تخصصی دبیران کانون ها در اردوگاه یاوران حضرت مهدی(عج) قم برگزار شد.

م
کد مطلب: 392631