تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۳
 
سید حسن نصرالله:

ترامپ پس از اعلام تصمیم خود درباره قدس منزوی شده است/ تصمیم ترامپ آغازی بر پایان اسرائیل خواهد بود

Share/Save/Bookmark
 
دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد که ترامپ گمان می‌کند که اگر قدس را با نخوت و غرور بعنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد؛ جهانیان از وی دنباله‌روی خواهند کرد، اما مشخص شد که رئیس جمهور آمریکا تنها و منزوی است و تنها اسرائیل با او همراه است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دبیرکل حزب الله لبنان عصر روز دوشنبه پس از پایان تظاهرات به مناسبت حمایت از قدس در ضاحیه واقع در جنوب بیروت ، سخنرانی و اقدام ترامپ درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم کرده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود به همه کسانی که در برابر تصمیم ترامپ درباره اعلام قدس به عنوان رژیم صهیونیستی ایستادگی و آن را محکوم کردند، درود فرستاد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان  ضمن تقدیر از مردم فلسطین در غزه و بیت‌المقدس جهت خیزش علیه صهیونیست‌ها، گفت: این مردم فداکار سینه خود را سپر بلا کرده‌اند و با چاقو و سنگ از قدس و مقدسات مسلمانان و مسیحیان دفاع می‌کنند.

نصرالله در ادامه از تمامی مواضعی که در روزهای اخیر علیه اعلام پایتختی قدس شریف از سوی دونالد ترامپ گرفته شده است و همچنین حضور گسترده در تظاهرات امروز بیروت و همبستگی تظاهرات کنندگان تقدیر و اعلام کرد که ملت فلسطین برای دفاع از ملت فلسطین فداکاری می کنند و این وظیفه ماست که به آن احترام بگذریم و از آن دفاع کنیم. 

سید مقاومت لبنان افزود: دونالد ترامپ پس از اعلام تصمیم خود درباره قدس تنها و منزوی شده است. این مساله بسیار مهمی است که باید آن را در نظر گرفت. 

سید حسن نصرالله گفت: ترامپ گمان می‌کند که اگر قدس را با نخوت و غرور بعنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد؛ تمامی جهان از اروپا تا چین و جهان عرب و اسلام و کانادا و استرالیا دنباله‌روی او خواهند بود، اما مشخص شد که او تنها و منزوی است و تنها اسرائیل با او همراه است.

دبیرکل حزب الله لبنان از کشورهای عربی و اسلامی خواست تا مواضع کشورهای مخالف این تصمیم ترامپ را ثابت و تقویت کنند.

وی تاکید کرد که باید از مواضع تاریخی و مرجعیات دینی اسلامی اعم از سنی و شیعه و مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران و شیخ الازهر مصر و همچنین مرجعیات مسیحی تشکر کنیم.

نصرالله گفت: یمنی‎ها زیر آتش و حملات و بمباران ائتلاف سعودی به خیابان ها امدند تا همبستگی خود با قدس را اعلام کنند.

وی تاکید کرد: ما قبلا گفته بودیم که هدف امریکا از حمایت از داعش این است که می خواهد اذهان و افکار عمومی را از قضیه فلسطین دور کند.

سید نصرالله در ادامه گفت: پس از این همه اعتراضات و تظاهرات و تحصن‌ها در مخالفت با آمریکا و در حمایت از فلسطین، خطاب به شما مردمی که امروز در ضاحیه جمع شده‌اید و تمامی کسانی که در کشورهای اسلامی و عربی و دیگر کشورهای جهان تظاهرات می‌کنند می‌گویم که اقدام شما عالی‌ترین مقابله با دشمن است؛ ارزش حضورتان را بدانید.

وی سپس با اشاره به حضور هیأت بحرینی در سرزمین اشغالی گفت: این هیأت نماینده مردم بحرین و خواسته آن‌ها نبود، بلکه  نمایندگی حکومت ظالمی را می‌کرد که آن‌ها را بعنوان حاملان پیام تسامح و سازش کاری اعزام کرده بود. مردم بحرین با برگزاری تظاهرات و آمدن به خیابان‌ها، با قدس ابراز همبستگی کردند، اما نیروهای دولتی بحرین به سوی آن‌ها تیراندازی کردند؛ این از جمله فضاحت‌های رژیمی است که مردمش را سرکوب و آن‌ها را از تظاهرات برای فلسطین منع می‌کند، اما همزمان هیأتی را برای سازشکاری با دشمن اعزام می‌کند.

وی تصریح کرد: به فلسطینیان می گویم که اگر با دیکته‎ها مخالف و بر قدس به عنوان پایتخت ابدی فلسطین تاکید کردید، هیچ کس نخواهد توانست آن را از شما بگیرد. 

سید حسن نصرالله افزود: دو روز پس از اعلام تصمیم ترامپ، رژیم صهیونیستی از ساخت 14 هزار واحد مسکونی و تغییر نام‌های عربی خیابان‌ها خبر داد. ما باید تصمیم ترامپ را در امتداد دیگر تحولات فلسطین و منطقه بدانیم و آن را یک تصمیم آنی فرض نکنیم. هنگامی که به عقب باز می‌گردیم می‌فهمیم که طی سال‌های گذشته چه اتفاقاتی درمنطقه ما رخ داده است. پروژه آمریکایی_صهیونیستی که قصد داشت کشورها و مردممان را نابود کند. سال 2011 گفتم که هدف آمریکا از حمایت از گروههای تروریستی و در رأس آن‌ها داعش، با هدف نابودی کشورهایمان و از بین بردن مسأله فلسطین بوده است؛ تا جایی که مردم فلسطین را فراموش کنند.

دبیرکل حزب الله گفت: باید از طریق فشار مردمی و مطالبات دولت‌ها برای قطع روابط با آن، اسرائیل را منزوی کرد.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: دو روز پس از اعلام تصمیم ترامپ، رژیم صهیونیستی از ساخت 14 هزار واحد مسکونی و تغییر نام‌های عربی خیابان‌ها خبر داد. ما باید تصمیم ترامپ را در امتداد دیگر تحولات بدانیم و آن را یک تصمیم آنی فرض نکنیم. هنگامی که به عقب باز می‌گردیم می‌فهمیم که در طی سال‌های گذشته چه اتفاقاتی درمنطقه ما رخ داده است. پروژه آمریکایی_صهیونیستی که قصد داشت کشورها و مردممان را نابود کند. سال 2011 گفتم که هدف آمریکا از حمایت از گروههای تروریستی و در رأس آن‌ها داعش، با هدف نابودی کشورهایمان و از بین بردن مسأله فلسطین بوده است؛ تا حایی که مردم فلسطین را فراموش کنند.

نصرالله در ادامه تأکید کرد که باید تمام تلاش‌ها را برای منزوی کردن و کنار زدن رژیم صهیونیستی به کار برد و مهم‌ترین عکس‌العمل در ازای تصمیم ترامپ، منزوی کردن این رژیم از طریق فشارهای مردمی، پارلمان‌ها، دولت‌ها و سازمان‌ها است.

دبیرکل حزب الله افزود: باید به دولت‌ها فشار آورد تا روابط خود را [با اسرائیل] قطع کنند و سفارت‌خانه‌ها را ببندند و باید مانع هر گونه سازشی شد.

نصرالله با اشاره به اینکه آمریکا سازنده داعش و گروه‌های تکفیری است و مواضع امت باید «مرگ بر آمریکا» باشد، افزود: آمریکا نه حامی صلح در فلسطین بلکه سازنده اسرائیل و حامی تروریسم و اشغالگری و یهودی‌سازی و نابودی و فتنه‌انگیزی است.

دبیر کل حزب‌الله افزود: تصمیم ترامپ حجت را بر همه کسانی که در پی دخالت آمریکا در راستای منافع فلسطینیان بودند؛ تمام کرد؛ همه کسانی که در راستای مذاکرات بی نتیجه قدم بر می‌داشتند.

سید نصرالله گفت: نتانیاهو از پاریس مقاومت و لبنان را تهدید می‌کند و ما هرگز به او پاسخ نخواهم داد؛ قدس باید باقی بماند، پایتخت ابدی که هرگز رهایش نخواهیم کرد. قدسی که مردم فلسطین درباره آن می‌گویند: «به قدس می‌رویم و میلیون‌ها شهید می‌دهیم»
او افزود: باید این خطر را به پیروزی و این شکست دیپلماسی دولت‌های عربی را باید به پیروزی مردم فلسطین تبدیل کنیم؛ نتانیاهو از پاریس مقاومت و مردم لبنان را تهدید می‌کند. او می‌خواهد سلاح حزب‌الله و موشک‌هایش را بعنوان مسأله اصلی مطرح کند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: من با قطع یقین می گویم که تصمیم ترامپ آغازی بر پایان اسرائیل خواهد بود، این در حالی است که آمریکا و اسرائیل می خواستند که تصمیم انتقال سفارت آمریکا به قدس آغاز پایان قدس باشد.

وی با تاکید بر این که مواضع ما درباره قدس ابدی خواهد بود، گفت: ما در کنار فلسطین هستیم و خواهیم بود تا مسلمانان در مسجد الاقصی و مسیحیان در کلیسا نماز اقامه کنند. فلسطین و قدس و مسجد الاقصی را رها نخواهیم کرد زیرا این مکان مقدس رمزی است که امام حسین(ع) برای آن شهید شده است.

م
 
کد مطلب: 393214
مرجع : فارس