تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۴
 

از حقوق نمایندگان مجلس چه می دانید؟

Share/Save/Bookmark
انتشار افزایش حقوق نمایندگان مجلس در سال 97، یاد دریافت حقوق های نجومی از سوی مسئولان دولتی را زنده کرد. نمایندگانی که عمدتا یا در لیست امید اصلاح طلبان قرار دارند و یا در جرگه حامیان رئیس مجلس، علی لاریجانی. بعضی از اعداد و ارقام در لیست جدید، نشان از یک زندگی اشرافی از سوی نمایندگان در تهران دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: انتشار افزایش حقوق نمایندگان مجلس در سال 97، یاد دریافت حقوق های نجومی از سوی مسئولان دولتی را زنده کرد. نمایندگانی که عمدتا یا در لیست امید اصلاح طلبان قرار دارند و یا در جرگه حامیان رئیس مجلس، علی لاریجانی. بعضی از اعداد و ارقام در لیست جدید، نشان از یک زندگی اشرافی از سوی نمایندگان در تهران دارد.

در حالی که اقشار مختلف مردم از کمی در آمد خود شاکی هستند و حتی کارمندان دولت با افزایش اندک حقوق دریافتی خود برای سال آینده مواجه هستند. نمایندگان مجلس حقوق دریافتی خود، برای سال آینده را 70 درصد افزایش دادند. کمیته بودجه نویسی مجلس برای افزایش حقوق نمایندگان تا 10میلیون تومان در‌ ماه به توافق رسیده است. افزایش حقوق نمایندگان از 5 میلیون و 800هزار تومان به 10 میلیون تومان تنها خبر خوش این کمیته برای مجلسی‌ها نیست و قراراست هزینه دفاترآنها نیز بنا به تورم 10تا 15درصد اضافه شود.
 
حقوق پایه نمایندگان پیش از این ماهی 5 ملیون هشت صد هزار تومان بوده که هزینه 4 میلیونی دفتر نمایندگی، 4 ملیون هزینه خودرو، هزینه 6 میلیونی اجاره مسکن در ماه و سایر هزینه هایی که در جدول زیر می بینید، کل دریافتی حقوق نمایندگان را به حداقل ماهی  32 میلیون در ماه می رسانده است.

رجانیوز به بررسی چند ردیف هزینه ای که برای نمایندگان پرداخته می شد پرداخته که در ادامه شرح آن از نظر می گذرد:

مطابق آخرین آمار منتشر شده متوسط نرخ اجاره بها در تهران 25 هزار و 500 تومان به ازای هر متر مربع بوده است. حال اگر نمایندگان مجلس خواهان داشتن خانه ای همگام با قشر متوسط جامعه ( نه ثروتمند) باشند، برای یک خانه 100 متری می بایست ماهانه 2 میلیون و 550 هزار تومان اجاره یا 85 میلیون تومان رهن کامل پرداخت کنند، این در حالیست که برای تامین مسکن در تهران برای هر نماینده مبلغ 6 میلیون تومان اجاره یا 200 میلیون تومان رهن کامل در نظر گرفته شده که 2.5 برابر نرخ تامین مسکن برای قشر متوسط جامعه است.

برای اینکه مشخص شود با 200 میلیون تومان پول چه خانه ای را می توان در تهران رهن کرد، آمار اجاره مسکن در سه سایت اینترنتی خدمات دهنده را برای مناطق یک، دو و سه تهران را مورد بررسی قرار دادیم که نمونه های زیر استخراج شد.

منطقه یک تهران

 
منطقه دو تهران

 
منطقه سه تهران

سه خودرو پژو پارس، دنا و سمند سورن را می توان خودروهای قشر متوسط جامعه نامید. در ردیف پنج لیست حقوق نمایندگان مبلغ 70 میلیون تومان بابت هزینه تامین خودرو در حوزه انتخابیه لحاظ شده است. این در حالیست که قیمت خودروهای تولید داخل ذکر شده برای قشر متوسط به ترتیب 41 میلیون، 48 میلیون و 32 میلیون می باشد و حداقل فاصله 22 میلیون تومانی ما بین آنها با مبلغ تخصیص داده شده به نمایندگان وجود دارد.

از سوی دیگر 4 میلیون تومان در ماه نیز بابت هزینه خودرو به نمایندگان مجلس پرداخت می شود که با احتساب 48 ماه مدت زمان نمایندگی، مبلغ 192 میلیون تومان به نمایندگان مجلس پرداخت می شود. اگر این نمایندگان در استفاده از تولید ملی غیرت داشته باشند می توانند خودروهایی چون سوزوکی ویتارا از ایران خودرو، کیا سراتو از سایپا و مزدا 3 از گروه بهمن خریداری کنند ولی اگر این غیرت وجود نداشته باشد، می توانند خودروهای لوکس خارجی همچون هیوندا النترا، هیوندا سوناتا، کیا کارنز، رنو تلیسمان و تویوتا پریوس را خریداری کنند. خرید هیچکدام از خودروهای ذکر شده در توان قشر ضعیف و قشر متوسط جامعه نیست.

نکته حائز اهمیت اینجاست که مبالغ فوق برای سال 1396 بوده و برای سال 97 بر این مبالغ افزوده شده است. به عنوان مثال حسینعلی حاجی دلیگانی در مصاحبه با رجانیوز، از افزایش حقوق نمایندگان به 7 میلیون تومان خبر داده که نسبت به امسال 20 درصد افزایش را نشان می دهد، در حالیکه دولت مطابق تورم اعلامی، تنها 10 درصد حقوق کارمندان را افزایش داده است.د
کد مطلب: 393765
مرجع : رجانیوز