تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
 

روحاني: سوخت را براي ايجاد اشتغال‌گران مي‌کنيم

Share/Save/Bookmark
مجلس: گران کردن سوخت 480 هزار شغل را تهديد مي‌کند...
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ابتدا سخنگوي دولت از ضرورت افزايش بهاي سوخت براي اشتغالزايي ميليون‌ها جوان بيكار گفت و حالا هم رئيس‌جمهور مي‌گويد افزايش بهاي بنزين و گازوئيل كمتر از نصف قيمت جهاني خواهد بود و اين پول صرف اشتغالزايي براي جوانان خواهد شد. در اين بين رئيس كميسيون اقتصادي مجلس از مخالفت مجلس با هرگونه افزايش بهاي سوخت خبر مي‌دهد و مركز پژوهش‌هاي مجلس نيز افزايش بهاي سوخت را تهديدي براي از دست رفتن حدود نيم ميليون فرصت شغلي عنوان مي‌كند. 
 
گويا علت بيكاري در اقتصاد ايران ارزاني سوخت بوده و اخيراً اقتصاددانان دولت به اين نتيجه رسيده‌اند كه با گراني سوخت جوانان بيكار شاغل مي‌شوند، زيرا بعد از آنكه سخنگوي دولت دليل افزايش بهاي سوخت را اشتغالزايي براي سه بيكاري كه در هر خانه وجود دارد، عنوان كرد، حالا رئيس‌جمهور مي‌گويدافزايش بهاي بنزين و گازوئيل كمتر از نصف قيمت جهاني خواهد بود و اين پول حتماً صرف اشتغالزايي براي جوانان خواهد شد.
 در اين بين رئيس كميسيون اقتصادي مجلس از مخالفت مجلس با هرگونه افزايش بهاي سوخت خبر مي‌دهد و مركز پژوهش‌هاي مجلس نيز افزايش بهاي سوخت را تهديدي براي از دست رفتن 480هزار فرصت شغلي عنوان مي‌كند. 
   
رئيس‌جمهور: شرايط زندگي مردم را مي‌دانيم 
 
در حالي كه با وضعيت فعلي اقتصاد بخشی از 24ميليون خانوار ايران زير خط فقر ساكن هستند و طي سال‌هاي اخير به شكل رگباري بهاي بسياري از اقلام كالايي و خدماتي آزاد‌سازي شده است، رئيس‌جمهور روز گذشته در همايش حقوق شهروندي گفت: قانون به ما گفته كه بايد ظرف پنج سال قيمت حامل‌هاي انرژي به قيمت جهاني برسد، در حال حاضر پنج سال تمام شده اما دليل اينكه گران نشده اين است كه ما شرايط زندگي مردم را مي‌دانيم. 
 
رئيس‌جمهور گفت:حقوق شهروندي به ما مي‌گويد: اشتغال يكي از وظايف ماست، ما در بودجه 97 به ملت عزيز مي‌گوييم كه هيچ چيزي را گران نخواهيم كرد، مگر اينكه بگوييم اين پول كجا مي‌رود و كجا صرف مي‌شود، اگر شما قبول كرديد اعمال مي‌شود. رئيس‌جمهور اظهار داشت: شما در انتخابات به ما گفتيد كه اولويت يك ما اشتغال جوانان ماست و ما هم مي‌دانيم كه اشتغال اولويت يك شماست. 
رئيس‌جمهور افزود: مي‌گويند ممكن است حامل‌های انرژي گران شود، من به شما اعلام مي‌كنم قيمت بنزين و گازوئيل بالاتر از نصف قيمت جهاني امروز نخواهد بود.
 
 وي ادامه داد: اگر پولي از اين بابت از مردم گرفته شود، من به دولت و سازمان برنامه و بودجه گفته‌ام كه اين پول صرفاً براي اشتغال جوانان خواهد بود و بس. پايگاه اطلاع‌رساني دولت روزگذشته خبر داد كه براساس مصوبه دولت، قيمت بنزين هزار و 500 تومان و گازوئيل 400 تومان مي‌شود، در عين حال زنگنه وزير نفت اعلام كرده قيمت‌هاي جديد هنوز نهايي نشده است. 
  
مجلس، مخالف افزايش بهاي سوخت
 
همچنين محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس هم در واكنش به خبر دولت اعلام كرده، مجلس با هرگونه افزايش قيمت سوخت مخالف است. 
   
گران شدن بنزين و گازوئيل تأييد شد
 
رئيس‌جمهور در حالي مدعي شده است افزايش قيمت بنزين و گازوئيل كمتر از نصف قيمت جهاني اين دو فرآورده نفتي خواهد بود كه قيمت جهاني كنوني هر ليتر بنزين و گازوئيل با احتساب دلار 4هزار تومان به ترتيب هزار و 500 و هزار و 733 تومان خواهد بود. 
 
در اين بين، از آنجا كه دولت در نظر دارد قيمت بنزين را هزار و 500 تومان وگازوئيل را 400تومان كند اما رئيس كميسيون اقتصادي مجلس از مخالفت مجلس با هرگونه افزايش بهاي سوخت خبر داده و مركز پژوهش‌هاي مجلس نيز افزايش بهاي حامل‌هاي انرژي با هدف كسب درآمد جهت توليد اشتغال را تهديد‌كننده 480هزار فرصت شغلي عنوان كرده است. 
  
دولت دنبال تأمين منابع مالي براي بودجه خودش است
 
از دولتي كه كش هزينه‌هاي جاري‌اش چنان در رفته است كه بازار بدهي در خدمت بودجه جاري قرار گرفته و تكليف 800هزارميليارد تومان بدهي‌اش مشخص نيست و در بودجه عمراني‌اش مانده است به سختي مي‌توان پذيرفت درآمد حاصل از افزايش بهاي سوخت را صرف اشتغالزايي كند، كما اينكه مركز پژوهش‌هاي مجلس افزايش بهاي سوخت را تهديدي براي از دست رفتن قريب به نيم ميليون فرصت شغلي در كشور معرفي كرده است. 
 
بخش دولت به عنوان دارنده 18هزار‌هزار ميليارد تومان انواع دارايي در اقتصاد ايران و همچنين بزرگ‌ترين سهامدار اقتصاد آنقدر هزينه‌هاي جاري‌اش طي 40 سال اخير را بالا برده كه ديگر درآمدهاي نفتي و ماليات و افزايش بهاي دلار... كفاف هزينه‌هاي جاري‌اش را هم نمي‌دهد، چه برسد به بودجه عمراني و حالا دولتي كه بدترين تاجر معرفي مي‌شود به بهانه اشتغالزايي براي جوانان خواستار موافقت مجلس با افزايش قيمت بنزين به هزار و 500 تومان و هر ليتر گازوئيل به 400تومان است. 
 
دلار افزايش قيمت سوخت را سريالی كرد 
 
 پيش از بررسي بودجه سال 97 حتماً بايد صورت‌وضعيت هدفمندي يارانه‌ها در بعد قيمت، هزينه و درآمد و بهاي ارز در محاسبات مشخص شود زيرا وضعيت بهاي حامل‌هاي انرژي، مصرف اشخاص حقيقي و حقوقي و قاچاق مشخص نيست و به نظر مي‌رسد در عين حالي كه دولت بهاي حامل‌هاي انرژي را بالا برده است و از اين محل گويا درآمد هم كسب مي‌كند اما بهاي اين كالاها به دليل افزايش بهاي دلار در داخل هنوز به قيمت فوب خليج‌فارس نرسيده است كه دليل آن را در افزايش مكرر بهاي دلار در بازار داخلي بايد جست‌وجو كرد، به طوري كه از زمان اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها دلار كه زير هزار تومان قرار داشت هم‌اكنون به بيش از 4هزار تومان رسيده است و همين تغييرات ريالي دلار در ايران مي‌تواند اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را تا ابدالدهر تداوم بخشد زيرا اگر بهاي جهاني حامل‌هاي انرژي هم ثابت باشد ولي در ايران دلار به دليل چالش‌هاي بودجه‌اي دولت و سياست‌هاي پولي غلط افزايش يابد، هر ساله بايد بهاي سوخت گران‌تر از قبل شود.
 
منبع: روزنامه جواند
کد مطلب: 393817