تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴
 
چرا فکر می‌کنیم دوره مخالفت‌ با ماهواره گذشته است؟

عقب‌نشینی خیانت‌بار و خسارت‌بار مقابل ماهواره

Share/Save/Bookmark
فرزاد را خيلي وقت است كه مي‌شناسم. جوان بسيار خوبي است. سربه زير، كاري، محبوب و دوست داشتني.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: فرزاد را خيلي وقت است كه مي‌شناسم. جوان بسيار خوبي است. سربه زير، كاري، محبوب و دوست داشتني. اين روزها مشغول تهيه و خريد وسايل و اسباب زندگي مشتركش است كه قرار است چند وقت ديگر تشكيل دهد و با همسرش زير يك سقف زندگي كند.  او اين روزها حسابي درگير خريد لوازم منزل جديدش است. از يخچال گرفته تا تلويزيون و مبلمان و سرويس چوب، اما او در كنار تهيه اين لوازم ريز و درشت چند روز پيش سراغ فروشنده و نصاب ماهواره را مي‌گرفت.  با روحياتي كه از فرزاد سراغ دارم باور كردنش كمي برايم سخت بود كه دنبال خريد اين دايره زنگي باشد، اما او گفت: ‌اي بابا مگه چه اشكالي داره؟ بالاخره جوونيم و اول زندگي يه وسيله سرگرم‌كننده بايد توي خونه باشه يا نه؟ شب‌ها وقتي خسته از سر كار به منزل بر ميگردم بايد يه وسيله سرگرم‌كننده باشه كه با ديدن فيلم‌ها و برنامه‌هاش خستگي در كنم يا نه؟ فرزاد اعتقاد دارد ماهواره فقط يك وسيله سرگرم‌كننده است كه تنها براي رفع خستگي است.
شايد او هنوز نمي‌داند كه ماهواره و وسايلي شبيه ماهواره چه تأثيرات منفي در زندگي افراد مي‌گذارد.  عدم اطلاع از تأثيرات منفي تماشاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي باعث شده است برخي از افراد و خانواده‌ها بدون توجه به اين تأثيرات منفي خيلي راحت و تنها با يك تماس اين دايره زنگي را روي پشت بام خود نصب كنند و بدون اينكه متوجه باشند پاي سربازهاي پياده نظام جنگ نرم را به خانه خود باز مي‌كنند.  شايد بعضي‌ها بگويند ديگر دوره مخالفت با ماهواره گذشته است! اما بايد گفت آسيب‌هاي فرهنگي برنامه‌هاي ماهواره‌اي همچنان و حتي بيش از هميشه پابرجاست و عقب‌نشینی از مقابله با ماهواره خیانتی خسارت بار است.
 
 اين بشقاب پر از خوراك مسموم است
علاوه بر كارشناسان ديني، روانشناسان و جامعه‌شناسان نيز درباره تأثيرات منفي تماشاي برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي بارها هشدار داده‌اند و اين بشقاب را مملو از خوراك مسموم مي‌دانند.

به اعتقاد آنها ترويج خشونت، بلوغ زودرس و دسترسي سريع به اطلاعات جنسي، باورهاي غلط درباره مسائل عاطفي و جنسي، ايجاد زمينه‌هاي اختلاف و تنش بين همسران، ترويج مصرف گرايي، كاهش اعتماد در زندگي زناشويي، القاي عادي بودن روابط زن و مرد نامحرم و... از مهم‌ترين تأثيرات برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي است، خصوصاً اينكه برخي از اين شبكه‌ها به عنوان شبكه‌هاي فارسي زبان برنامه هايي را تهيه مي‌كنند كه به اعتراف مقامات امريكايي با هزينه‌اي كه از سوي سناي امريكا پرداخت مي‌گردد تهيه مي‌شود.

ماهواره يك گرداب فساد است كه برنامه‌ريزان اين دايره زنگي هدفي جز كشاندن خانواده‌هاي ايراني به اين گرداب فساد ندارند و در اين ميان همه ساله برنامه‌هاي متنوعي براي به دام انداختن خانواده‌هاي ايراني و ميخكوب كردن آنها پاي اين بشقاب پر از خيانت و خباثت تدارك ديده مي‌شود.

نكته اينجاست كه حتي برخي افراد كه در مناسبت‌هاي مختلف مثل محرم و صفر يا ديگر آيين‌هاي مذهبي مشاركت فعالي دارند به برنامه‌هاي ماهواره وابسته‌اند و گاهي اوقات، وقت خود را پاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي مي‌گذرانند در حالي كه بر اساس فتواي مراجع تقليد تماشاي شبكه‌هاي مختلف مفسده انگيز ماهواره‌اي جايز نيست.
 
طلاق از مسير سريال‌هاي ماهواره‌اي
نتيجه پژوهش‌ها نشان مي‌دهد ۱۷ درصد از طلاق‌ها متأثر از تماشاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي است، اما همچنان مسئولان هيچ راهكاري براي كاهش آثار سوء ماهواره‌ها ندارند.

به گفته مجيد ابهري، آسيب شناس اجتماعي، نتايج پژوهشي كه از ابتداي سال ۹۲ تا پايان سال ۹۳ در گروه اجتماعي بنياد امور خانواده پژوهشي درباره تأثير شبكه‌هاي ماهواره‌اي بر خانواده آغاز شده است، نشان مي‌دهد ۱۷ درصد طلاق‌ها تحت تأثير شبكه‌هاي ماهواره‌اي صورت گرفته است.  ابهري مي‌گويد: اين رقم براساس يافته‌هاي تحقيق و دلايل اظهار شده توسط بعضي از زوجيني به دست آمده است كه بيننده شبكه‌هاي ماهواره‌اي بوده‌اند، به نحوي كه به دقت مي‌توان تأثير ماهواره‌ها را بر روابط زناشويي دريافت.

اين كارشناس اظهار مي‌دارد: زشتي زدايي از روابط نامشروع، توسعه روابط فرا زناشويي، حرمت شكني، كمرنگ شدن جايگاه خانواده و در يك جمله تغيير سبك زندگي و انحراف آن از زندگي اسلامي و ايراني در اثر تماشاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي بوده است. علاوه بر آن ايجاد اعتياد به اين برنامه‌ها، اتلاف وقت، كاهش روابط گفتاري بين اعضاي خانواده كه گاه يك سريال تا ۳۰۰ قسمت يا بيش از آن ادامه دارد و هر شب مخاطب را پاي ماهواره مي‌كشاند، از ديگر پيامدهاي سريال‌هاي ماهواره‌اي است.

به گفته ابهري، در ۹۵ درصد از سريال‌هاي ماهواره‌اي روابط فرا زناشويي تبليغ مي‌شود و زنان شوهردار و مردان متأهل بدون هيچ‌گونه محدوديتي به دنبال روابط نامتعارف هستند و جايگاه خانواده به عنوان هسته اصلي جامعه، پايين مي‌آيد و بي‌ارزش مي‌شود.
 
خيانت به همسر، منفي‌ترين پيامد برنامه‌هاي ماهواره‌اي
همانطور كه اشاره شد برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي تأثيرات بسيار منفي روي روابط عاطفي زوجين دارد. اين برنامه‌ها با هدف اثرات مخرب روي زندگي خانواده‌اي ايراني با بودجه‌اي كاملاً مشخص ساخته مي‌شود كه باعث شده تا برخي از زوجين تحت تأثير اين برنامه‌ها در زندگي مشترك به طور جدي به مشكل برخورد كنند.

در اين ميان عادي جلوه دادن خيانت به همسر و خانواده يكي از مهم‌ترين پيامدهاي منفي برنامه‌هاي شبكه‌هاي تلويزيوني است. برنامه‌هايي كه به صورت مستقيم خانواده‌هاي ايراني را نشانه گرفته است و كانون خانواده مهم‌ترين هدف و سيبل تيرهاي سمي آن است.

مهدي پارسا، كارشناس رسانه در باره شبكه‌هاي ماهواره‌اي مي‌گويد: كاملاً مشخص است كه اين برنامه‌ها از سوي افرادي ساخته مي‌شود كه دشمنان قسم خورده ايران و ايراني هستند و آرامش كانون خانواده ايراني براي آنها به هيچ وجه قابل قبول نيست و با ساخت برنامه‌هاي مختلف و با استفاده از ترفندهاي گوناگون به دنبال برهم زدن نظم و انتظام خانواده‌ها و تغيير سبك زندگي ايراني- اسلامي هستند.

او به تأكيدات مقام معظم رهبري در اين باره اشاره و بيان مي‌كند: اينكه معظم له بر تبيين الگوي سبك ايراني – اسلامي تأكيد و بر پاسداري و حفاظت از كانون خانواده اصرار دارند به خاطر هجمه‌ها و حمله‌هايي است كه از سوي دشمن در قالب جنگ نرم عليه مردم كشورمان در حال برنامه‌ريزي و اجراست.

وي به تأثيرات منفي گسترده برنامه‌هاي ماهواره‌اي روي نوجوانان و كودكان اشاره مي‌كند و مي‌گويد: بعضي از كارتون‌ها و برنامه‌هاي ويژه كودكان كه از شبكه‌هاي مختلف تلويزيون پخش مي‌شود داراي صحنه‌هاي خشن،زد و خورد ، درگيري ، قتل و جنايت است. در چنين وضعيتي كودكان ما در مقابل اين رسانه قرار مي‌گيرند و آسيب‌هاي بسياري در اثر تماشاي اين برنامه‌ها به فرزندان ما وارد مي‌شود.

پارسا اضافه مي‌كند: واقعيت اين است آنهايي كه دشمن مردم ايران هستند حتي براي كودكان نيز برنامه دارند و با ساخت برنامه‌هاي مختلف ، كارتون‌ها و انيميشن‌هاي گوناگون به دنبال تغيير در سبك زندگي و تربيت نسل‌هاي آينده هستند.

وي مي‌افزايد: حتي بعضي از كارتون‌هايي كه ما فكر مي‌كنيم خشونت زا نيستند و ترويج خشونت نمي‌‌كنند و يك كارتون ساده و پر هيجان هستند در اصل توليد خشونت مي‌كنند. در اين وضعيت در روحيه كودكان به طور ناخودآگاه اثر مي‌گذارند. شخصيت‌هاي اكثر كارتون‌ها در حال انتقام گرفتن از رقيب خود هستند و از هر وسيله‌اي در اين زمينه استفاده مي‌كنند. البته برنامه‌هاي اكشن و خشن و حادثه‌اي فقط مخصوص كودكان نيست بلكه فيلم‌ها ، سريال‌ها و مجموعه‌هاي تلويزيوني خودمان هم پر هستند از صحنه‌هاي خشن و خون آلود كه در ايام مختلف مثل جمعه‌ها و ايام عيد و تابستان بسياري از افراد جامعه را به خود جلب مي‌كند.

اين كارشناس گريزي هم به شبكه‌هاي اجتماعي، كانال‌هاي تلگرامي و اينستاگرامي مي‌زند و مي‌گويد: در اين ميان وجود ابزارهايي مانند كانال‌هاي تلگرامي و اينستاگرامي و شبكه‌هاي اجتماعي نيز باعث شده است  كارشناسان در باره تأثيرات منفي اين كانال‌ها و شبكه‌ها بيشتر احساس خطر كنند؛ چراكه هيچ نشانه‌اي از فرهنگ‌سازي قبل از ورود به اين شبكه‌ها و كانال‌ها مشاهده نمي‌شود.

همانگونه كه اين كارشناس تأكيد مي‌كند اينگونه ابزارهاي ارتباطي در حالي وارد جامعه ما شده و به سرعت جاي خود را بين آحاد مختلف مردم باز كرده است كه به هيچ عنوان فرهنگ‌سازي در اين خصوص انجام نشده و در اين ميان خطر اصلي متوجه نوجوانان و جوانان است كه در اوج حساسيت و هيجان قرار داشته و در سني هستند كه نياز به كنترل و مراقبت بيشتري دارند.

پارسا در ادامه مي‌گويد: در اين ميان به طور حتم نقش خانواده‌ها بسيار تأثيرگذار است و خانواده‌ها بايد بيش از پيش مراقب فرزندان و نوجوانان خود باشند.

وي مي‌افزايد: بايد قبول كنيم كه برنامه‌هاي شبكه‌هاي مختلف ماهواره‌اي به گونه‌اي طراحي و برنامه‌ريزي شده است كه تأثير مستقيم روي سبك زندگي ايراني – اسلامي ما دارد و هدف اصلي برنامه‌ريزان اين شبكه‌ها خانواده‌هاي ايراني است.  به گفته اين كارشناس رسانه، بررسي‌ها نشان مي‌دهد  برنامه‌هاي شبكه‌هاي مختلف به طور محسوسي در تغيير سبك زندگي ايراني – اسلامي خانواده‌هاي ايراني و برهم زدن كانون گرم خانواده و تغيير در اعتقادات و سبك زندگي سنتي ايرانيان تأثير دارد و در اين ميان شاهد برنامه‌هايي هستيم كه با عادي جلوه دادن برخي از خط قرمزهاي اخلاقي در خانواده‌هاي ايراني سعي در بر هم زدن و تغيير در سبك زندگي و اعتقادات خانواده‌هاي ايراني دارند.
 
 آرام آرام به سمت پرتگاه
همه شواهد نشان مي‌دهد بايد قبول كنيم كه ماهواره كه اين روزها به يك عضو جدايي ناپذير در بسياري از خانواده‌ها تبديل شده است، يك تهديد براي سبك زندگي ايراني – اسلامي به حساب مي‌آيد.

حجت‌الاسلام محسن بهمني، كارشناس مذهبي و پژوهشگر حوزه خانواده در اين باره مي‌گويد: يكي از آداب هر فرد مسلمان رعايت كردن حريم محرم و نامحرم و پوشاندن ديده از هر موضوع حرام و گناه آلود است. در اين ميان به طور حتم نگاه كردن به برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي كه دربردارنده تصاوير و موضوعاتي است كه هيچ سنخيتي با موازين و آداب ديني ما ندارد، كار شايسته‌اي نيست.

او با اشاره به دستور قرآن كريم در باره نگه داشتن ديده و نگاه از حرام مي‌افزايد: اين دستور قرآن كريم است كه هر فرد مسلمان نگاه خود را از مسائل و موضوعات حرام نگه دارد، بنابراين شايسته نيست كه فردي با اين توجيه كه انسان بايد دلش پاك باشد يا اينكه تماشاي اين برنامه‌ها تأثيري روي ما نمي‌گذارد، پاي برنامه‌هاي شبكه‌هاي مختلف بنشيند.

حجت‌الاسلام بهمني در ادامه به تأثيرگذاري تدريجي برنامه‌اي شبكه‌هاي ماهواره‌اي بر روح و روان انسان‌ها اشاره مي‌كند و مي‌گويد: انسان بدون اينكه متوجه باشد به سمت پرتگاه مي‌رود و حركت انسان به سمت نابودي و تباهي آرام آرام صورت مي‌گيرد و نه به صورت ناگهاني و به يكباره. لذا افرادي كه عادت به تماشاي برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي دارند يا اينكه نمي‌توانند لذت تماشاي موضوعات گناه آلود شبكه‌ها و كانال‌هاي تلگرامي يا اينستاگرامي را ترك كنند بدانند كه قدم به قدم به سمت تباهي و به ورطه نابودي نزديك مي‌شوند.

او اضافه مي‌كند: شايد برخي از افراد ندانند اما تماشاي شبكه‌هاي ماهواره‌اي و ديدن موضوعات غير اخلاقي در شبكه‌ها و كانال‌هاي تلگرامي و اينستاگرامي يك نوع خودزني است و انسان با اين رفتار به روح خود ضربه‌هاي جبران ناپذيري وارد مي‌كند
 
منبع: روزنامه جواند
کد مطلب: 393824