تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵
 

اوضاع صادرات کشور اصلا خوب نیست

Share/Save/Bookmark
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از حضور نیافتن وزیر صنعت در جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: اوضاع صادرات اکنون اصلا خوب نیست. تا پایان سال ۶ میلیارد دلار تراز تجاری منفی خواهیم داشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در هفتاد و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خطاب به وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای گفتگو گفت: رئیس شورای گفتگو باید نامه محکمی را از سوی شورای گفتگو به رئیس جمهور در خصوص حضور نیافتن وزیر صنعت در جلسات شورا ارسال کند.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: حضور وزیر صنعت الزامی است و اگر خودش حضور نمی یابد، باید معاونش را به این جلسه اعزام کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: دو پیشنهاد اساسی مورد توافق است که در بودجه بیاید تا مطالبات جوایز صادراتی با بدهی های فعال اقتصادی اعم از بدهی های مالیاتی و غیره تهاتر کنیم تا تحقق آن صد در صد باشد. بر این اساس هر جایی که امکان پرداخت از سوی صادرکننده وجود داشته باشد، با طلب جایزه صادراتی آن از دولت تهاتر شود.

وی با بیان اینکه وزیر صنعت دوشنبه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی مجلس راجع به صادرات غیرنفتی توضیح خواهد داد، تصریح کرد: تا پایان سال 6 میلیارد دلار تراز تجاری منفی خواهیم داشت و اوضاع صادرات اکنون اصلا خوب نیست. بنابراین باید وزیر صنعت توضیحاتی را ارایه کند و از برنامه ها بگوید.

پورابراهیمی با بیان اینکه سازمان توسعه تجارت ایران هیچ راهبردی برای حمایت از صادرات ندارد، گفت: در حوزه رایزنان بازرگانی، اشراف نداشتن به حوزه اقتصادی به چشم می خورد؛ این در حالی است که تسلط بر زبان یک کشور مولفه کافی نیست، بلکه حداقلی که باید یک رایزن بازرگانی داشته باشد، اشراف کامل به اقتصاد کشور مقصد است، این در حالی است که سفرا نیز اوضاع خوبی به لحاظ حمایت از بازرگانان و تجار و صادرکنندگان ندارند.

وی افزود: وزیر امور خارجه باید در جلسه آتی شورای گفتگو حضور یابد تا راهبردهای حضور سفرا برای حمایت از فعالان اقتصادی مشخص شود، این درحالی است که چتر وزارت امور خارجه در هیچ کشوری برای دفاع از صادرکنندگان گسترده نیست.

انتقاد شافعی از جاماندن تجدید ارزیابی دارایی های بنگاه ها در بودجه

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز از ذکر نشدن تجدید ارزیابی دارایی های بنگاه ها در لایحه بودجه 97 با وجود دارا بودن مصوبه شورای گفتگو انتقاد کرد.

غلامحسین شافعی در هفتاد و دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به ریاست وزیر اقتصاد افزود: تجدید نظر ارزیابی دارایی های بنگاه ها در جلسات قبلی شورا مصوب شده بود اما در لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس هیچ اشاره ای به آن نشده است.

وی گفت: در لایحه بودجه 97 در بند " ز" ماده 11 فقط از یک شرکت پشتیبانی و نوسازی هلیکپتری ایران(پنها) نام برده شده در حالیکه از تجدید ارزیابی بنگاه های فعالان اقتصادی در بودجه 97 خبری نیست.

شافعی در عین حال از تغییر رویکرد وزارت اقتصاد در هیئت مقررات زدایی و تسهیل رابطه بانک ها با بنگاه ها تجلیل کرد.

همچنین فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: با توجه به اینکه مجلس در حال رسیدگی لایحه بودجه 97 در کمیسیون هاست اتاق بازرگانی و بخش خصوصی پیشنهادهای خود را هرچه سریعتر ارائه کند تا در تصویب بودجه این پیشنهادها مدنظر قرار گیرد.
 

افزایش هزینه صادرات با ادامه مشکلات روابط بانکی

رئیس کنفدراسیون صادرات نیز که در این نشست حضور داشت گفت: ادامه مشکلات روابط بانکی هزینه صادرات را برای فعالان اقتصادی افزایش داده است.

محمد لاهوتی در نشست امروز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با برشمردن مشکلات پیش روی صادرات غیرنفتی کشور گفت: مشکلاتی که بر سر راه صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای CIS مطرح می‌شود، مشکلاتی است که به کل صادرات قابل تسری است و از جمله آن می‌توان به حمل و نقل، شرکتهای مدیریت صادرات و گران بودن قیمت تمام شده اشاره کرد.

عضو شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی افزود: در موضوع کشورهای سی ای اس، مقررات و ارتباطات بانکی و هزینه‌ها، بالاتر است که بر این اساس، ده تا 15 درصد هزینه، به این نقل و انتقالات تخصیص می‌یابد؛ به خصوص اینکه بحث استفاده از سیستم بانکی، جای خود را به صرافی ها می‌دهد و بعضا مشاهده می شود که صرافی ها از هر دلار، 100 تومان هزینه کسر می‌کنند که این موضوع، رقابت را برای صادرکنندگان در این بازارها سخت می‌کند.

وی تصریح کرد: این هزینه ها مشکلات را بیشتر می کند و می تواند رقابت را سخت کند، این در حالی است که ماحصل پولی که صادرکنندگان دریافت می کند، کاهش می یابد؛ پس موضوع روابط بانکی مشکل آفرین است؛ البته مبادله از طریق صرافی در کشورهای دیگری که طی سالهای گذشته با آن تجارت نداشتیم؛ امکان پذیر نیست.


منبع : تسنیم
د
کد مطلب: 393843