تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۵
 
با همکاری کانون هم اندیشی یاران انقلاب اسلامی استان خراسان جنوبی

اولین همایش "اقتصاد مقاومتی ،الزامات و راه کارها" در استان بیرجند

Share/Save/Bookmark
 
با حضور 230 نفر از مبلغین فعال، ائمه جماعات، هادیان سیاسی بسیج، اساتید دانشگاه، معلمان و اعضاء کانون هم اندیشی استان خراسان جنوبی، اولین همایش از سلسله همایش های اقتصاد مقاومتی، الزامات وراه کارها در مجتمع قدیر شهرستان بیرجند برگزار شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در این همایش که با هدف تبدیل ابعاد اقتصاد مقاومتی به باور عمومی و فرهنگ فراگیر در سطح جامعه، برگزار شده بود، آیت الله سیدعلیرضا عبادی، نماینده محترم ولی فقیه در استان خراسان جنوبی به عنوان اولین سخنران به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با تشبیه اقتصاد به ارتفاعات مشرف بریک شهر اظهار داشت: وقتی دشمن می خواهد به واسطه این ارتفاعات یک شهری را تصرف کند، تمام نیروها باید متوجه آن نقطه باشند. همه آنهایی که به نحوی ذیربط هستند، در این قضیه مسئولند.
وی ادامه داد: همانطور که اگر فردی یا افرادی در صحنه نظامی از خود ضعف نشان بدهند و رخنه‌ای را برای دشمن بازگشایی کنند، باید محاکمه صحرایی ‌شوند، مسئولان ذیربط نیز باید در زمینه هموار کردن مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و فراهم کردن ابزارهای آن پاسخگو باشند.
 وی اظهار داشت: اگر مشکل قانونی هم وجود دارد، مجلس باید پاسخگو باشد. در زمینه بازاریابی چه در داخل و چه در خارج نیز همه باید فعال شوند. فرمان صادر شده است. باید موانع رفع شود.
در ادامه همایش حجت الاسلام دکتر علی اکبر یوسفی، رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه،  به عنوان سخنران دوم همایش به  تبیین موضوع و راهکارهای عملیاتی اقتصاد مقاومتی پرداخت.
وی در خصوص جریانهای کلان اقتصادی در جهان اظهار داشت: سه جریان در اقتصاد جهان وجود دارد: اول: جریان سرمایه سالاری اقتصادی نظام سرمایه‌داری که 300 سال است بر جهان مسلط است و باعث افزایش فقر در جهان شده است و رشد اقتصادی این جریان تاثیری در رفع محرومیت و فقر در دنیا نداشته است و اسلام با این جریان مخالف است.
حجت الاسلام یوسفی در خصوص جریان دوم اقتصادی در جهان اظهار داشت: جریان دولت سالاری اقتصادی نظام سوسیالیست است که اسلام با این جریان هم مخالف است.
وی با بیان اینکه جریان سوم اقتصادی مردم‌سالاری اقتصادی دینی است اظهار داشت: اسلام موافق این جریان اقتصادی است و مقام معظم رهبری در این خصوص فرموده اند: «مردم‌سالاری دینی اختصاص به حوزه فرهنگ، سیاست و دفاع ندارد. در اقتصاد هم باید مردم‌سالاری دینی اتفاق بیافتد».
وی ادامه داد: اساساً مردم‌سالاری دینی بدون مبنای توحیدی ممکن نیست.
وی در تبیین نظریه فقهی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد اسلامی  اظهار داشت: بر اساس نظریه فقهی ایشان پایه های اصلی اقتصاد اسلامی عبارتند از:
پایه اول: افزایش ثروت ملی کشور اسلامی است. یعنی کشور اسلامی باید ثروتمند باشد تا بتواند با این ثروت و قدرت اقتصادی خود، اهداف والای خود را در سطح بین‌الملل پیش ببرد.
پایه دوم: توزیع عادلانه ثروت و رفع محرومیت در درون جامعه اسلامی است.
رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه ادامه داد: هر روش اقتصادی که بتواند این دو پایه را تأمین کند معتبر است و هر نسخه‌ای که مستند به منابع دینی باشد و نتواند این دو امر را تأمین کند اسلامی نیست. مثل قوانین بانکی ما که به لحاظ فقهی و شرعی ظاهراً اشکال ندارد اما یقیناً این دو مطلب را نمی‌توانند تأمین بکنند.
وی در ادامه به ویژگیهای اقتصاد مقاومتی از نگاه مقام معظم رهبری پرداخت واظهار داشت: از نگاه معظم له اقتصاد مقاومتی دارای ویژگیهایی است از جمله : درون‌گرا بودن ـ برونزا بودن ـ مردم‌نهاد بودن ـ عدالت محور ـ دانش بنیان ـ رویکرد جهادی ـ مولد ـ‌پیشرو بودن و فرصت‌ساز بودن.
وی در ادامه گفت: در زمان دفاع مقدس سه بازوی مهم راهبردی،  جنگ را - در ذیل راهبری امام - بر عهده داشتند:
1. حوزه به عنوان بازوی فکری راهبری جنگ که نمونه آن تیپ 83 امام صادق«ع» می باشد.
2. بازوی بسیج عمومی مردمی و امکانات اقتصادی که در نماز جمعه شکل می گرفت.
3. بازوی عملیاتی و اجرایی که شامل سپاه و بسیج بود.
وی با تشبیه اقتصاد به دفاع مقدس اظهار داشت: در حال حاضر نیز این سه ضلع باید با همکاری هم، راهبری جبهه مردمی اقتصاد مقاومتی را در این جنگ تمام عیار اقتصادی بر عهده گیرند تا بتوان دشمن را از مرزهای اقتصادی کشور دفع کرد.
حجت الاسلام دکتر علی اکبر یوسفی، اقدامات عملیاتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی را به شرح ذیل بیان کرد:
1. همکاری تشکل‌های مردم‌بنیان برای تأسیس جبهه مردمی اقتصاد مقاومتی با استفاده از سه ضلع مذکور (حوزه ، نماز جمعه و بسیج عمومی مردم، سپاه و بسیج)
 2. راه‌اندازی هسته‌های مردمی اقتصاد مقاومتی استانی با هدایت سه ضلع مذکور.
 3. طراحی الگوهای مردم‌سالاری اقتصادی براساس مبانی، معارف، فقه و اخلاق اسلامی. (که تقریباً طراحی شده ولی باید بومی‌سازی شود)
 4. مدیریت انقلابی و جهادی براساس مبانی قرآنی .
5. توانمندسازی عموم مردم به ویژه جوانان در دفاع از مرزهای اقتصادی.
 6. آموزش الگوی مردم‌سالاری برای هسته‌های مردمی اقتصاد مقاومتی استانی توسط حوزه علمیه قم. (که فعلا  قریب 100 نفر روحانی دارای سطوح عالی حوزه و دارای دکترای اقتصاد شناسایی شده و برای آنها آموزش و کارگاه علمی برگزار شده که در استان‌ها مستقر شوند و در کنار بازوی عملیاتی به عنوان بازوی فکری این حرکت نقش ایفا کند.)
7. شناسایی مزیت‌های نسبی  اقتصادی و انسانی هر استان توسط هسته‌های مردمی اقتصاد مقاومتی آن استان .
8. آموزش جوانان بیکار توسط هسته‌های مردمی اقتصاد مقاومتی هر استان در عرصه‌های که دارای مزیت نسبی هستند.
9. بکارگیری و فعال نمودن جوانان بیکار در بخش‌هایی که مزیت نسبی دارند.
10. ایجاد شبکه ملی توزیع اسلامی کالاهای تولیدی که توسط هسته‌های مردمی اقتصادمقاومتی هر استان تولید می‌شوند.
11. ایجاد شبکه صادرات مازاد تولیدات هسته‌های مردمی اقتصاد مقاومتی.
12. ایجاد شبکه اقتصاد دانش‌بنیان در خدمت و همراه با هسته‌های اقتصاد مقاومتی.
13. ایجاد شبکه گردش پولی مستقل از بانک‌های موجود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با تحقق و تعمیم درک مشترک اقتصاد مقاومتی میان اندیشمندان حوزه و دانشگاه و اجماع ایشان جهت تدوین الگوی نظری و عملی و ارائه آن در قالب برنامه ملی براساس تاکید رهبر معظم انقلاب در بحث اقتصاد مقاومتی، گام‌های اجرایی برداشته شود .
در پایان  همایش  به پرسش­های حاضرین در جلسه در مورد راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی پاسخ داده شد.  
 
 

د
کد مطلب: 394318
مرجع : هم اندیشی