تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۷
 
با همکاری کانون هم اندیشی یاران انقلاب اسلامی استان مرکزی

سومین همایش "اقتصاد مقاومتی،الزامات و راه کارها" در استان مرکزی

Share/Save/Bookmark
 
با حضور 200 نفر از مدیران برخی از موسسات فعال استانی، اساتید حوزه و دانشگاه، دبیران کانون های هم اندیشی شهرستان های تابعه و اعضاء کانون هم اندیشی استان مرکزی، سومین همایش از سلسه همایش های "اقتصاد مقاومتی ،الزامات وراه کارها"در مجتمع آفتاب شهر اراک برگزار شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در این همایش که با هدف آگاهی بخشی نسبت به ضرورت و ارکان اقتصاد مقاومتی و همچنین ایجاد فضای نقد، تحلیل و انگیزه بخشی برای نخبگان در این حوزه، برگزار شده بود، مهندس اکبر ابدالی محمدی، عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور، به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی نابسامان آمریکا در زمان استعمار انگلیس اظهار داشت:کنگره آمریکا برای برون رفت از مشکلات اقتصادی ناشی از استعمار انگلیس، شخصی با نام "الکساندر هملیتون" را مامور کرد تا راهکارهای اجرایی  در این خصوص پیشنهاد دهد.
مهندس ابدالی در ادامه با ذکر این نکته که راهکارهای پینشهادی هملیتون در اقتصاد مقاومتی ایران هم دیده شده است به ذکر آن راهکارها پرداخت:
1. وضع تعرفه های حمایتی از صنایع داخلی
2. ممنوعیت واردات اقلام کشورهای رقیب
3. ممنوعیت صادرات مواد خام نفتی
4. تخصیص یارانه های نقدی به صنایع داخلی
5. در نظر گرفتن جوایز نقدی برای نوآوری های ارزشمند
6. تخصیص معافیت حقوق گمرکی برای مواد خام وارداتی مورد نیاز
7. حمایت از نوآوری ها و اکتشافات جدید داخل کشور
8. وضع مقررات قضایی برای بازرسی محصولات تولیدی (در جهت استانداردسازی)
9. تسهیل حمل و نقل کالا در جهت حمایت از صادرات و ورود مواد خام و تجهیزات مورد نیاز صنعتگران، کشاورزان و ...
10. کمک به بازپرداخت تعرفه های نهادهای صادراتی
11. افزایش بودجه حمایتی از طریق آزادسازی حسابهای جاری
 
 
مهندس ابدالی در ادامه سخنان خود به ریشه های جنگ اقتصادی ایران و آمریکا پرداخت. وی اظهار داشت تقابل ما با غرب تقابل تمدنی است، یعنی غرب با تاسیس سازمانهای اقتصادی فراگیر نظیر سازمان تجارت جهانی، ابزارهایی برای چپاول کشورهای فقیر ایجاد نموده است و ما در مقابل، با شعار استقلال اقتصادی و ...  به تقابل با غرب برخواسته ایم.
وی ادامه داد : غرب و در رأس آنها آمریکا برای جنگ اقتصادی با ایران از ابزارهایی بهره میگیرند که مهمترین آنها تحریم و نفوذ است.
وی با ذکر این نکته که تحریم علاوه بر کشور تحریم شونده، بر کشور تحریم کننده هم فشار اقتصادی وارد میکند، اظهار داشت در جریان تحریم ایران، صد و هفتاد و پنج میلیارد دلار بر آمریکا هزینه وارد شده است و 290هزار شغل در آمریکا به خاطر تحریم ایران از دست رفته است.
ابدالی در ادامه با اشاره به ابزار" نفوذ" گفت : خطر این ابزار از "تحریم" بیشتر است؛ چون درک مخاطرات و نحوه شناسایی آن، سخت تر از تحریم است.
وی در خصوص اهداف دشمن از ابزار نفوذ گفت: اولین هدف دشمن از نفوذ، تصاحب بازار ایران می باشد. دومین هدف دشمن از نفوذ، تغیر رفتار ایران در کوتاه مدت؛ و حذف ایران در بلند مدت است. لذا تجارت جهانی، اهرم تغییر ایران است تا سلطة کامل بدست آید.
وی یکی از مصادیق نفوذ را سند 2030 عنوان داشت و گفت این سند مشتمل بر 17 هدف است و هدف چهارم آن مربوط به آموزش و پرورش هست. در این سند، بحث جهانی‌ شدن مطرح هست که به معنای آمریکایی شدن دنیاست.
عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی کشور "کنترل جمعیت" و "کنترل غذایی" با تولید و صادرات محصولات تراریخته را از دیگر ابزارهای جنگ اقتصادی غرب علیه کشورمان عنوان داشت.
 
مهندس ابدالی در ادامه بحث خود که از آن با عنوان "سنگر من در اقتصاد مقاومتی" یاد کرد به وظایف نیروهای انقلاب در جنگ اقتصادی پرداخت. وی دراین خصوص اظهار داشت :رهبرمعظم انقلاب سه وظیفه را برای مردم درمورد اقتصاد مقاومتی معین نمودند. 1- مصرف کالای داخلی«توسط عامه مردم» 2- فروش کالای داخلی«توسط فروشگاه‌ها و عرضه‌کنندگان» 3- مطالبه‌گری «توسط مردم و نخبگان.
وی ادامه داد :  اقتصاد مقاومتی یک تشکل مردمی می خواهد که مراحل ایجاد چنین تشکلی به این شرح می باشد:
1. گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی: یعنی همه مردم اقتصاد مقاومتی را بخواهند تا دولت دنبال مردم بیاید.
2. امر به معروف اقتصادی: رهبرانقلاب می فرمایند، تولید ملی مقدس است و نباید به آن توهین کرد. فروش و مصرف کالای خارجی باید ضد ارزش تلقی شود.
3. تربیت جهادگر اقتصادی
در پایان همایش به پرسش­های حاضرین در جلسه در مورد راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی پاسخ داده شد.  
 د
کد مطلب: 394319
مرجع : هم اندیشی