تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
 
با همکاری کانون هم اندیشی یاران انقلاب اسلامی استان گیلان

اولین همایش "گفتمان افزایش جمعیت"

Share/Save/Bookmark
 
با حضور 130 نفر از مبلغان فعال استان گیلان، ائمه جماعات، اساتید دانشگاهی مرتبط با بحث جمعیت، معلمان و اعضاء کانون هم اندیشی این استان اولین همایش "گفتمان افزایش جمعیت" در مجموعه شهید میرزا کوچک جنگلی برگزار شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در این همایش که با هدف ترویج گفتمان افزایش جمعیت و همچنین ترویج و نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی – ایرانی برگزار شده بود دکتر علی اکبر محزون، مدیر کل دفتر همکاری های بین الملل مرکز آمار ایران، در سخنانی به  اهمیت افزایش جمعیت در تحکیم بنیاد خانواده و تثبیت حاکمیت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی با تاکید بر مبانی اسلامی و بیانات امام خمینی(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری پرداخت.
وی با اشاره به مراحل پنچ گانه تحقق اهداف نهضت اسلامی که  مدنظر مقام معظم رهبری است به اهمیت مسائل اجتماعی در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: یکی از این مسائل اجتماعی، بحث جمعیت است که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید فراوانی در این خصوص دارند.
وی ادامه داد: سال‌ها است در کشورها مسائل مختلفی از قبیل تبلیغات برای کاهش جمعیت و یا تدریس درس تنظیم خانواده در مراکز آموزشی مطرح بوده و تصمیمات مختلفی در این زمینه گرفته شده است تا منجر به کاهش جمعیت شود.
محزون با اشاره به ابلاغ سیاستهای جمعیتی توسط مقام معظم رهبری اظهار داشت: علی رغم این ابلاغیه هنوز اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی در ادامه با اشاره به آراء برخی نظریه پردازان غیر اسلامی که افزایش جمعیت را موجب افزایش فقر میدانستند عنوان داشت: این نظریات غلط در برنامه سیاستی کشور ایران هم رخنه کرد و این در حالی است که کشورهای اروپایی سیاست های قبلی خود را تغییر داده و به فرزند آوری روی آورده اند.
وی در این زمینه به کشورهایی مثل آلمان و سوئد اشاره کرد و اظهار داشت: نظریه پردازان جدید این کشورها رشد اقتصاد را در گرو رشد جمعیت می دانند ولی ما با وجود احادیث فراوان که این نظریه را تایید میکند از این مهم غافل بوده ایم.
دکتر محزون، ریشه‌های  کم شدن جمعیت در این ایران را به شرح ذیل بیان کرد:
تحولات حوزه خانواده(جنگ جمعیتی، جنگ علیه خانواده)
تأخیر در ازدواج
عدم فرزندآوری (پارادوکس تحصیل، شغل و تأهل)
کوچک شدن خانواده‌ها
ازدواج سفید
جشن طلاق
مزاحم بودن فرزندآوری در بحث اشتغال
عقیم‌سازی
وی در آخر سخنان خود با اشاره به نهادهای مسئول در اجرای سیاست های جمعیتی کشور  به بخش دولتی اشاره کرد و عنوان داشت: وظیفه این بخش اصلاح قوانین سیاست های کلی جمعیت و اجرای کامل سیاست های کلی جمعیت، ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است که شامل مواردی مثل رفع موانع ازدواج و حمایت از زوج های جوان، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به ویژه در دوران بارداری و شیردهی، ارائه آموزش های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری بر مبنای فرهنگ و ارزش های اسلامی، پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری زنان و مردان، ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی – ایرانی و ... می باشد.
مدیر کل دفتر همکاری های بین الملل مرکز آمار ایران با مهم دانستن بخشهای غیردولتی در اجرای سیاستهای جمعیتی کشور اظهار داشت: نهادهای اجتماعی با مطالبه گری از دولت برای اجرای کامل ساستهای کلی جمعیت میتوانند در این زمینه نقش آفرین باشند.
وی با بیان کارکردهای دیگر بخش دولتی در خصوص افزایش جمعیت عنوان داشت: از دیگر وظایف این بخش، برطرف کردن مشکل ازدواج جوانان و تشویق خانواده ها به فرزندآوری در دید و بازدیدهای خانوادگی و همچنین معرفی افراد مناسب به همدیگر برای ازدواج با توجه به شناختی که از دو طرف دارند، می باشد.

 

د
کد مطلب: 394320
مرجع : هم اندیشی