تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
 
با همکاری کانون هم اندیشی استان اصفهان

برگزاری دومین همایش اقتصاد مقاومتی استان اصفهان+دانلود صوتی

Share/Save/Bookmark
 
با حضور 90 نفر از اساتید حوزه و دانشگاه ،مدیران برخی از موسسات فعال ،دبیران کانون های هم اندیشی شهرستان های تابعه و اعضا کانون استان اصفهان دومین همایش از سلسله همایش های اقتصاد مقاومتی ؛الزامات وراه کارها در سالن علامه مجلسی شهر اصفهان برگزار شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: با حضور 90 نفر از اساتید حوزه و دانشگاه ،مدیران برخی از موسسات فعال ،دبیران کانون های هم اندیشی شهرستان های تابعه و اعضا کانون استان اصفهان دومین همایش از سلسله همایش های اقتصاد مقاومتی ؛الزامات وراه کارها در سالن علامه مجلسی شهر اصفهان برگزار شد.

لینک دانلود

در این همایش که با هدف فرهنگ سازی عمومی اقتصاد مقاومتی و همچنین تقویت جریان مطالبه گری اقدام در این حوزه برگزار شده بود، حجت الاسلام دکتر سید کاظم رجایی عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در خصوص دیدگاه های کلان نگر به اقتصاد ایران اظهار داشت: دو دیدگاه مختلف در نگاه کلان به اقتصاد کشورمان وجود دارد 1-نگاه اقتصاد تعاملی 2- اقتصاد مقاومتی
دبیر بخش پژوهش گروه اقتصاد موسسه امام خمینی (ره) در تعریف اقتصاد تعاملی گفت :در این دیدگاه پیشرفت و رونق اقتصادی با استمداد از مستکبران حاصل میشود و لازمه آن تغییر سیاست خارجی و کرنش در مقابل مستکبران است.
وی در تبیین این نگاه اظهار داشت : مسئولین دولت کنونی چنین نگرشی به اقتصاد کشور دارند و معتقد هستند که کشور به دلیل تقابل با آمریکا و اسرائیل دچار انزوا شده و در این شرایط قادر نخواهد بود با اتکا به توان داخلی مشکلات خود را حل نماید.
حجت الاسلام رجایی ادامه داد: صاحبان دیدگاه تعاملی برای پیاده سازی دکترین خود راهبردهایی هم دارند. تغییر کیفی در حاکمیت ،کوتاه آمدن از رهبری مقاومت، گفتگو برای همکاریهای مشترک، کاهش شدید هزینه های نظامی ، تجدید نظر در رابطه با اسرائیل  و پذیرش نظم جهانی از جمله این راهبردها است.
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه به تبیین رویکرد دوم یعنی اقتصاد مقاومتی پرداخت.
وی شاخصه اصلی این دیدگاه را توجه به ظرفیت داخلی عنوان داشت و افزود : در این روش پیشرفت اقتصادی با استفاده از ظرفیت‌های درون کشور و استعدادهای مردمی تأمین می شود و موتور محرک این دیدگاه نیز بسیج همگانی برای تقویت تولیدات داخلی است.
وی درخصوص ویژگیهای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی برآمده از فرهنگ اسلامی و انقلابی است و الگویی است که از مکتب اقتصادی اسلام الهام گرفته است، مردمی و با رویکرد جهادی است، دانش بنیان است، فرصت ساز و مولد است،  پویا و پیشرو است، درون‌زا و در عین حال برون‌گرا است، انعطاف پذیر و عدالت بنیان است؛ که ضمن مقاوم سازی اقتصاد در برابر تهدیدهای نظام سلطه، از توان لازم برای تحقق پیشرفت جامعه اسلامی نیز برخوردار است.
دکتر رجایی ادامه داد : بر این اساس، راهبردهای کلان اقتصاد مقاومتی به شرح ذیل می­باشد: 1- تربیت توحیدی نیروی انسانی (اصلاح دید و نگرش)؛ 2- مردمی­سازی؛ 3- ارتقای دانش فنی؛ 4- ارتقای بهره­وری
دکـتر رجائی در ادامه جلسه، شاخصه­ها و راهبردهای اقتصاد مقاومتی را با ذکر مثال­هایی عینی در بخش کشاورزی و صنعت تشریح نمود.
در پایان  جلسه  به پرسش­های حاضرین در مورد راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی پاسخ داده شد.  

د
کد مطلب: 394324
مرجع : هم اندیشی