تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰
 

پاسخ وزیرخارجه آلمان به سوال درباره حوادث اخیر ایران

Share/Save/Bookmark
وزیر خارجه آلمان در بخشی از مصاحبه با یکی از نشریات این کشور ضمن پرداختن به نقش آمریکا در عرصه جهانی گفت که فقدان حضور آمریکا، عرصه جهانی را برای حضور دیگر کشورها نظیر ایران و روسیه و چین باز می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وزیر خارجه آلمان در بخشی از مصاحبه با یکی از نشریات این کشور ضمن پرداختن به نقش آمریکا در عرصه جهانی گفت که فقدان حضور آمریکا، عرصه جهانی را برای حضور دیگر کشورها نظیر ایران و روسیه و چین باز می‌کند.

«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با نشریه آلمانی اشپیگل درباره سیاست خارجی کشورش و ارتباط با ایران مطالبی را عنوان کرد.

گابریل گفت: «در گذشته ما می‌توانستیم به فرانسه، بریتانیا و به خصوص آمریکا تکیه کنیم تا بتوانیم به منافع خود در جهان برسیم.ما همواره از آمریکا به دلیل ایفای نقش پلیس جهانی انتقاد کرده‌ایم و اغلب هم این کشور لایق چنین نقشی بود اما اکنون می‌بینیم که وقتی آمریکا عقب‌نشینی کند، فضای توام با خلاء ایجاد می‌شود و اگر آمریکا در صحنه حاضر نباشد، قدرت‌های دیگر به سرعت وارد عمل می‌شوند. در سوریه، روسیه و ایران حاضر شدند. در زمینه بازرگانی هم شاهد حضور چین بودیم.»

وی اینچنین نتیجه‌گیری کرد که با حضور دیگر قدرت‌ها اروپا نمی‌تواند به اهداف و منافع خود برسد. وزیر خارجه آلمان همچنین گفت که از اینکه آمریکا پایبندی به بند 5 پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تائید کرده است، خرسند است اما قصد ندارد تا این اعتماد را ارزیابی کند و این در شرایطی است که اگر حتی ساختارهای اروپایی تقویت می‌شدند هم اروپا نمی‌توانست بدون آمریکا از خود دفاع کند.

گابریل در پاسخ به واکنش درباره تحولات اخیر در ایران هم گفت که اعتراضات در ایران به وسیله گروه‌های مختلف هدایت شده است. ضمن اینکه رهبری و دستور سیاسی هم وجود ندارد. البته روشن است که دلایلی برای نارضایتی در ایران وجود دارد و این دلایل اقتصادی و سیاسی هستند.

وی افزود: «ما به سران ایران بارها گفته‌ایم که اقتصاد ایران فقط به وسیله همکاری اقتصادی جهانی می‌تواند بهبود یابد و پیش شرط برای آن هم فقط این نیست که ایران از توسعه تسلیحات هسته‌ای خودداری کند، بلکه نقش این کشور در منطقه هم باید صلح‌آمیزتر شود. ما پیشنهاد داده‌ایم که درباره این موارد مذاکره شود.»


د
کد مطلب: 394800
مرجع : فارس