تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸
 

هشدار کورکر نسبت به خروج آمریکا از برجام

Share/Save/Bookmark
رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نسبت به خروج این کشور از توافق هسته‌ای ایران هشدار داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش هیل، سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نسبت به خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ایران هشدار داد و گفت که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران می‌تواند پیامدهایی بر بحران جاری با کره‌شمالی داشته باشد.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در نیمه دوم ماه ژانویه با ضرب‌الاجل‌های مهمی درباره توافق هسته‌ای ایران مواجه است.

نمایندگان دموکرات و دیگر حامیان توافق هسته‌ای ایران ماه‌ها است عنوان می‌کنند که خروج ترامپ از توافق هسته‌ای ایران می‌تواند هرگونه تلاش‌های دیپلماتیک با کره‌شمالی را به مخاطره بیندازد چرا که بیانگر آن است که آمریکا برای حفظ توافق‌های خود قابل اعتماد نیست.

اغلب جمهوری‌خواهان نیز در مقابل عنوان کردند که این دو موضوع یعنی پرونده بحران کره‌شمالی و توافق هسته‌ای ایران ارتباطی با یکدیگر ندارد.

رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای هفته آینده با تصمیم‌گیری درباره چندین مساله درباره توافق هسته‌ای ایران که می‌تواند منجر به نابود کردن این توافق یا ادامه کار آن شود، مواجه است.

ترامپ باید به کنگره آمریکا اعلام کند که آیا توافق هسته‌ای ایران همچنان در راستای منافع ملی آمریکا است یا نه. ترامپ سه ماه پیش از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای خودداری کرد اما این اقدام ترامپ به این خاطر که به تاییدیه قانون آمریکا نیازمند است، منجر به از بین رفتن توافق نشد.

در روزهای پس از تصمیم‌گیری ترامپ درباره پایبندی ایران به برجام، رئیس‌جمهور آمریکا باید درباره موضوع ادامه لغو تحریم‌ها علیه ایران نیز تصمیم‌گیری کند.

از سوی دیگر، کورکر به همراه دولت آمریکا در حال کار روی لایحه‌ای در پاسخ به درخواست ترامپ مبنی بر اصلاح توافق هسته‌ای ایران بدون نقض ماهیت آن است؛ لایحه‌ای که تاکنون با پیشرفت‌هایی همراه بوده است اما بعید است تا هفته آینده کار روی آن به اتمام برسد.


د
کد مطلب: 394826
مرجع : ایلنا