تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
 

تاخیر در تصمیم برجامی ترامپ

Share/Save/Bookmark
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: یک مقام کاخ سفید از احتمال به تعویق افتادن تصمیم‌گیری رئیس‌جمهوری آمریکا درباره برجام خبر داد.
به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قرار است روز جمعه تصمیم خود درباره توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کند. با این حال، یک مقام کاخ سفید اواخر روز گذشته- سه‌شنبه- گفت که احتمال دارد تصمیم‌گیری در این باره تا هفته آینده به تعویق افتد.

این در حالی است که عدم تمدید لغو تحریم‌ها علیه ایران ممکن است ضربه‌ای مرگبار برای توافق هسته‌ای باشد و آمریکا را در موضع نقض توافق هسته‌ای بین‌المللی قرار دهد.

یک مقام کنگره آمریکا نزدیک به مذاکرات کاخ سفید درباره توافق هسته‌ای ایران در این باره گفت: «اگر ترامپ این کار را انجام ندهد، این پایان برجام حداقل برای نقش آمریکا در آن خواهد بود».

ایران تهدید کرده است که اگر آمریکا به تعهدات خود بر اساس برجام پایبند نباشد، ورود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این کشور برای بازدید از فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف خواهد کرد. این موضوع به آن معنا است که جهان دیگر قادر به نظارت و تایید رسمی این موضوع نخواهد بود که آیا ایران برنامه هسته‌ای خود را معلق نگه داشته است یا نه.

بر همین اساس، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا، «جیم متیس» وزیر دفاع، «جان کلی» رئیس کارکنان کاخ سفید و «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است روز پنجشنبه برای گفت‌وگو درباره تصمیم‌گیری رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام با ترامپ دیدار کنند.

پیش‌بینی می‌شود که این افراد این پیشنهاد را به ترامپ مطرح کنند که آمریکا بخشی از توافق هسته‌ای ایران باقی بماند.
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه نیز هفته گذشته ضمن گفت‌وگو با رئیس‌جمهور آمریکا از ترامپ خواسته بود که برجام را نقض نکند و توافق را به خطر نیندازد.


د
کد مطلب: 394850
مرجع : ایرنا