تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۳
 

اختلاف میان العبادی و المالکی

Share/Save/Bookmark
کمتر از 10 روز به انتهای مهلت ثبت نام تشکل‌های سیاسی عراق باقی مانده است و تا این لحظه حیدر العبادی، نخست وزیر هیچ لیستی معرفی نکرده است؛ اقدامی که نشان از دو دستگی در حزب حاکم الدعوه دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: کمتر از 10 روز به انتهای مهلت ثبت نام تشکل‌های سیاسی عراق باقی مانده است و تا این لحظه حیدر العبادی، نخست وزیر هیچ لیستی معرفی نکرده است؛ اقدامی که نشان از دو دستگی در حزب حاکم الدعوه دارد.

با این حال برخی از مقامات حزب‌الدعوه تاکید کرده‌اند که این حزب دو لیست را در انتخابات آینده معرفی خواهد کرد که یکی «ائتلاف دولت قانون» به ریاست نوری مالکی، دبیرکل حزب الدعوه و دیگری به ریاست حیدر العبادی خواهد بود اما رسما عنوان لیست «حزب الدعوه» صرفا به لیست العبادی تخصیص خواهد یافت و هیچ گروه دیگری (از جمله اعضای حزب الدعوه که در گذشته از آن جدا شده‌اند) حق ندارند از این نام برای لیست‌های خود استفاده کنند.

درباره این تصمیم رهبران حزب الدعوه گمانه‌زنی‌های بسیاری وجود دارد؛ یک دیدگاه این است که این اقدام حزب الدعوه بدین معناست که لیست العبادی نماینده سیاسی و فکری حزب الدعوه است و لیست ائتلاف دولت قانون چنین ویژگی نخواهد داشت. به عبارت دیگر کسانی که وارد لیست مالکی شوند، به تدریج از حزب الدعوه اخراج خواهند شد. لذا می‌توان این اقدام را نوعی شکاف آرام و بدون تشنج توصیف کرد.

برخی منابع در داخل حزب نیز گزارش داده‌اند که اعضای شورای رهبری حزب الدعوه در مورد معرفی همزمان دو لیست به توافق رسیده‌اند و به تمام اعضای حزب ابلاغ شده است که در ورود به هرکدام از این دو لیست کاملا آزاد هستند اما با توجه به تعویق افتادن کنگره عمومی حزب الدعوه که قرار بود تصمیم‌گیری‌های مهمی در مورد ساختار کلی حزب در آن انجام شود، به نظر می‌رسد رهبران حزب الدعوه چاره‌ای به جز پذیرش واقعیت موجود ندارند.

گمانه‌زنی دیگری که وجود دارد این است که اگر این توافق میان رهبران حزب الدعوه در مورد معرفی همزمان دو لیست واقعی باشد، نتیجه آن اتحاد دو لیست پس از انتخابات خواهد بود. در این صورت می‌توان گفت که شورای رهبری حزب الدعوه با ذکاوت خاصی تلاش می‌کند حداکثر آراء را از آنِ حزب کنند. پس از انتخابات آراء هر کدام از این دو لیست مشخص خواهد شد و لیست برنده همه امور را به دست می‌گیرد و لیست دوم در راستای حفظ منافع حزب باید از لیست اول حمایت کند. طبق گزارش‌های به دست آمده ادغام دو لیست حزب الدعوه پس از انتخابات نتایج زیر را در بر خواهد داشت:

بر اساس این گمانه‌زنی، تصمیم شورای رهبری حزب الدعوه این است این است که هر دو لیست (دو تفکر و رویکرد) در انتخابات شرکت کرده و شانس خود را در این رقابت رسمی و علنی امتحان کنند. لذا نتیجه انتخابات مشخص خواهد کرد کدام گروه تشکیل کابینه را به عهده خواهد گرفت. لیست بازنده نیز می‌تواند از لیست برنده حمایت کند و منافع سیاسی خود را تضمین نماید. در این صورت وحدت حزب الدعوه حفظ می‌شود و از شکاف آن جلوگیری می‌شود و در آینده لیست بازنده به تدریج در لیست برنده ادغام می‌شود و کنگره عمومی حزب بدون هیچ مشکل خاصی برگزار خواهد شد.


د
کد مطلب: 394864
مرجع : ایسنا