تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
 

فعالیت داعشی‌ها مقابل چشم آمریکایی‌ها

Share/Save/Bookmark
افغان‌های طبقه متوسط که شبه‌نظامی شدند، به توسعه گروه داعش از پایگاه آن در مناطق ناآرام شرق افغانستان به سمت کابل یاری رساندند و موجب شدند که این پایتخت به یکی از مرگبارترین نقاط این کشور تبدیل شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ داعش در ۱۸ ماه گذشته مسوولیت حدود ۲۰ حمله در سراسر افغانستان را بر عهده گرفته است و شبکه‌هایی متشکل از دانشجویان، اساتید و مغازه‌داران از دست نیروهای امنیتی افغان و آمریکایی می‌گریزند تا کشتارهایی در این شهر حفاظت‌شده به راه بیندازند.

این تحولی هشداردهنده نه تنها برای غیرنظامیان جنگ‌زده کابل و نیروهای امنیتی محاصره‌شده است که برای عقب راندن شبه‌نظامیان طالبانی تقلا می‌کنند، بلکه هشداری برای عملیات مبارزه با تروریسم آمریکا در افغانستان است.

مایکل کوگلمن، تحلیلگر مرکز ویلسون در واشنگتن می‌گوید: اینها فقط یک گروه ساده نیستند که پایگاهی روستایی در شرق افغانستان داشته باشند، بلکه آنها حملاتی سطح بالا با تلفات بیشمار در پایتخت افغانستان اجرا می‌کنند و من گمان می‌کنم این مساله‌ای نگران‌کننده است.

داعش-خراسان، از شاخه‌های خاورمیانه‌ای این گروه در افغانستان و پاکستان است که سال ۲۰۱۴ در این منطقه ظهور کرد و عمدتا از شبه‌نظامیان ناراضی طالبان و سایر گروه‌های شبه‌نظامی رد افغانستان، پاکستان و آسیای میانه تشکیل شده است.

آنها مسوولیت اولین حمله خودشان در کابل را تابستان ۲۰۱۶ بر عهده گرفتند. این گروه از آن به بعد توانست با توسعه شبکه‌اش در پایتخت به نیروهای امنیتی و شیعیان مکررا حمله کند. به گفته تحلیلگران، آنها کمبود جذب نیرو ندارند.د
کد مطلب: 394869
مرجع : ایسنا