تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۵
 
دکتر رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی:

آمریکا به دنبال استفاده از لبه پرتگاه خروج از برجام است/ برخی به جای پاسخگویی به دنبال زمینه سازی برجام جدید هستند

Share/Save/Bookmark
 
دکتر رضا سراج کارشناس مسائل راهبردی گفت: آمریکا به دنبال استفاده از لبه پرتگاه خروج از برجام است، جریانی که در زمان برجام تضمین‌های لازم را از دشمن نگرفت، اکنون به جای اینکه پاسخگو باشد، به دنبال زمینه سازی برای برجام جدیدی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید رضا سراج در نشست انقلاب اسلامی مخاطرات امروز و فردا که به همت ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات پژوهشگاه دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم برگزار شد با اشاره به آثار پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب مناسبات بین کشورها را در جهان تغییر داد و یک نوع سلطه ناپذیری را به وجود آورد.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران در مهم ترین منطقه ژئوپولتیکی جهان، گفتمان سازی کرد و ترتیبات امنیتی را در دنیا تغییر داد، انقلاب، آزادی قدس را به یک آرمان اسلامی تبدیل کرد و امنیت رژیم صهیونیستی را به مخاطره انداخت.
کارشناس مسائل راهبردی افزود: آمریکایی‌ها در ایجاد ترتیبات امنیتی در مقابل انقلاب اسلامی در منطقه ناموفق بودند، انقلاب موفق به ایجاد مقاومت و در ادامه محور مقاومت و در نهایت ائتلاف مقاومت در منطقه شد.
سراج، تغییر نظم منطقه ای را عامل وحشت آمریکا دانست و تصریح کرد: کشوری که بتواند نظم منطقه ای را تغییر بدهد، می‌تواند به یک قدرت جهانی تبدیل شود.
وی ادامه داد: دنیای استکبار کشورمان را با جنگ ترکیبی درگیر کرده است، اما با این وجود انقلاب اسلامی در حال پیشروی است، دنیای استکبار نتوانست که با جنگ نیابتی، جریان مقاومت را شکست بدهد.
کارشناس مسائل راهبردی افزود: فتنه گران پس از فتنه 88 با رایزنی موجب شدند که 18 نوع تحریم جدید اقتصادی علیه کشورمان وضع شد، همچنین در حالی که درگیر جنگ اقتصادی بودیم، برخی گرفتار مرید و مراد بازی شدند. سراج با اشاره به جنگ دیپلماتیک علیه ایران اظهار کرد: در سال 90 علاوه بر اینکه درگیر جنگ اقتصادی بودیم، اجتماع برای جنگ دیپلماتیک علیه کشورمان به وجود آمد، با این وجود برخی از مدیران دولتی در آن دوره تحریم‌ها را رها کردند.
وی ادامه داد: کشورمان در جنگ سایبری توانست رشد سریعی داشته باشد و به یک قدرت سایبری تبدیل شود و جوانان ایرانی توانستند حمله‌های سایبری دشمن را دفع کنند.
 
کارشناس مسائل راهبردی افزود: دشمن یک جنگ نیابتی نامنظم علیه محور مقاومت را به وجود آورد، آن‌ها تلاش کردند که در ابتدا وارد شهر حلب در شمال سوریه شوند، اشغال این شهر با هدف گسترش فعالیت‌های ناتو در مناطق کردنشین بود، گروهک‌های ضد انقلاب در منطقه کردستان در ابتدای سال 95 اعلام جنگ مسلحانه علیه ایران کردند، اما شکست خوردند.
سراج تجزیه ایران را هدف آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست و تصریح کرد: آمریکا به دنبال استفاده از لبه پرتگاه خروج از برجام است، جریانی که در زمان برجام تضمین‌های لازم را از دشمن نگرفت، اکنون به جای اینکه پاسخگو باشد، به دنبال زمینه سازی برای برجام جدیدی است.
وی با بیان اینکه آمریکا جرات حمله نظامی به ایران را ندارد ادامه داد: دشمنان در خصوص رهبر معظم انقلاب گفتند که ایشان یک ابر حریف هستند که نقشه راه را به خوبی می‌دانند و مقام معظم رهبری به استراتژی دشمن حمله کردند.

کارشناس مسائل راهبردی افزود: محور مقاومت توانست جنگ نامنظم را در شهر حلب سوریه مهار کند، آزادی این شهر موجب شد که کریدور کردی به وجود نیاید، اما در مقابل کریدور تهران بیروت باز شد و گفتمان انقلاب اسلامی در یمن به تنگه باب المندب رسید.
سراج با اشاره به موفقیت جریان انقلابی در یمن اظهار کرد: این جریان اکنون یک ارتش انقلابی دارد که دارای سلاح‌های سنگین است، جریان انقلابی در یمن با وجود اینکه از گرسنگی و قحطی رنج می‌برد، اما نشانه ای از تسلیم در این جریان دیده نمی‌شود.
وی ادامه داد: کشورمان در جنگ دیپلماتیک بازنده نیست، اگر در برابر دشمنان در این جنگ کوتاه بیاییم، آن‌ها کوتاه نخواهند آمد و طی چند ماه آینده لحظه‌های سرنوشت سازی را در عرصه دیپلماتیک خواهیم داشت.
کارشناس مسائل راهبردی افزود: دشمنان به دنبال ایجاد نفرت در مردم نسبت به حاکمیت هستند و می خواهد دیگر مردم به حاکمیت اعتماد نداشته باشند و ایده حاکمیت به چالش کشیده شود.
سراج با اشاره به جریان نفوذ در کشور اظهار کرد: در برخورد با مدیران دو تابعیتی باید مطالبه گری باشد، کسی که تابعیت کشوری دیگر را می‌پذیرد، دیگر نسبت به کشور خود عرق نخواهد داشت.
این کارشناس مسائل راهبردی، بصیرت دادن به مردم را ضروری دانست و تصریح کرد: باید همه توان خودمان را در این خصوص به میدان بیاوریم، باید نیروهای انقلابی این باور را داشته باشند که اکنون با تمام قوا درگیر جنگ ترکیبی هستند.
وی ادامه داد: فتنه گران به دنبال سیاه نمایی در کشورمان هستند تا بگویند که انقلاب اسلامی هیچ دستاوردی نداشته و این سیاه نمایی‌ها مقدمه برای ایجاد جنگ سیاسی در کشور است.
کارشناس مسائل راهبردی افزود: در شرایط تعیین کننده فعلی باید تمام توان خودمان را به میدان بیاوریم، امام خمینی(ره) وعده دادند که اسلام سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد و این وعده تحقق پذیر است.
وی با اشاره به ماجرای حقوق نجومی اظهار کرد: باید جریان انقلابی در این ماجرا پیگیری می‌کرد و از مسؤولان مطالبه گیری داشت، مطالبه اجتماعی در این زمینه حتما تاثیر دارد. وی در پایان خاطرنشان کرد: بیان مسائلی همچون حقوق نجومی باید به گونه ای باشد که منجر به سیاه نمایی کامل نشود.

گزارش تصویری http://www.hamandishi.ir/gallery/395869/1/


انتهای پیام/د
کد مطلب: 395591
مرجع : هم اندیشی